Kárpátalja egyetlen magyar autóversenyzője
A válltörés sem tántorította el a versenyzéstől
A kárpátaljai közvéleménynek szinte tudomása sincs arról, hogy a Kárpátaljai Autóklub mellett Avtoszportszervisz – SINT néven autós versenyklub is működik, melynek tagjai rendszeresen vesznek részt gokart-, rali-, gyorsasági, hegyi, illetve körversenyeken Ukrajnában, és néha annak határain túl is, a környező országokban.
A klub versenyzőinek egyike az ungvári születésű Selesztai Konstantin, Kárpátalja egyetlen magyar származású autóversenyzője. A most 27 éves sportoló még 1986-ban, tízévesen kezdett el gokartozni. Mint mondja, már kiskorában is vonzotta a technika, az autó. Tehetségére hamar felfigyeltek a DOSZAAF égisze alatt működő gokartklubban, s a későbbiekben sem okozott csalódást, hiszen nemcsak megyei, de országos szinten is számos korosztályos versenyen aratott győzelmet.
Pályafutásának azonban majdnem véget vetett egy 1992-ben bekövetkezett szörnyű baleset – tizenhat évesen egy korosztályos viadalon gokartjának kereke egy kanyarban olyan szerencsétlenül érintkezett az előtte haladó gokart kerekével, hogy az ütközés következtében Selesztai gépe megperdült a levegőben, s a versenyző fejjel lefelé zuhant a földre. A fiatalember vállperectörést s egyéb súlyos sérüléseket szenvedett. A történtek azonban nem tántorították el a további versenyzéstől, s a hosszú évek során felgyülemlett tapasztalatoknak köszönhetően 1995-ben abszolút országos bajnoki címet szerzett. Több nemzetközi gokartversenyen is részt vett, melyeken előkelő helyezéseket ért el.
2001-ben eljött az a pillanat, amikor Selesztai Konstantin belekóstolhatott az igazi autóversenyzésbe: Rivnében részt vett egy salakos oválpályán megtartott futamon. Mint mondja, kezdetben csalódást jelentett számára, amikor a gokartból átült a szériaautóba, hiszen az akár óránkénti kétszáz kilométeres sebességre is felgyorsuló gokartok a kilencvenes évek elején jóval maguk mögött hagyták az akkori versenyautókat, melyeket jobbára maguk a versenyzők szereltek össze különböző alkatrészekből. Kezdetben még elmaradt az adrenalinszint emelkedésének kellemes érzése, melyet a gokartban annyira élvezett. Idővel azután a szériaautókat is megszerette, különösen, mióta az anyagiak lehetővé tették, hogy a klub jobb, erősebb gépekbe ültesse versenyzőit. Jelenleg egy Peugeot 205 márkájú, feltuningolt autóval rója a kilométereket a különböző gyorsasági, hegyi és oválpályás versenyeken. A nagy sikerek egyelőre váratnak magukra, ám reményei szerint a közeljövőben már sikerülhet egy-két bajnoki futamon bizonyítania, s felállni a dobogó valamelyik fokára.
Baráth József