Fakász Mihály: egy fizikus, akit érdekel a történelem
Fakász Mihály fizikus és helytörténész 1950. augusztus 27-én látta meg a napvilágot. Az egyetemen még asztrofizikusnak készült, később mégis fizikatanár lett, hírnevet azonban helytörténészként szerzett. A hozzá közel állók pedig azt is tudják, hogy mindemellett még szenvedélyes modellező is.
– Hogyan lesz fizikusból helytörténész?
– Nemcsak a fizika érdekelt, hanem saját szűkebb pátriám története és a haditechnika is. Már iskoláskoromban foglalkoztatott a történelem, Munkács város és Kárpátalja története, s ez a szerelem máig tart, bár jelenleg is fizikát tanítok Bátyúban és Munkácson.
– Kutatásai nyomán egy könyve is megjelent. Milyen témakörök foglalkoztatják?
– Főleg a repülés iránt érdeklődöm, ezen belül is a vadászgépek története érdekel. De nemrég a Haditechnika című magyarországi folyóiratban az első világháború francia páncélosairól jelent meg cikkem. Ami a helytörténetet illeti, az 1848–49-es szabadságharc és a kuruc mozgalom érdekel. Ez utóbbival kapcsolatos az említett könyv is: Északkelet-Magyarország a szabadságharc viharában. Fiammal, Jánossal együtt készítettük. Most egy munkácsi várról szóló anyagon dolgozunk, ugyancsak ketten.
– Ráadásul maketteket is készít…
– Igen, ez egyik legnagyobb szenvedélyem. Manapság világcégek készítenek magas színvonalon félkész maketteket, amelyekből egy adott kor repülőgép-szerkezeteit vagy páncélosait állíthatom össze. Jelenleg kb. nyolcvan ilyen makettem van. Egy-egy makett általában120-140 darabból áll. Fontos a ragasztó, a festék és a türelem, valamint a megfelelő szakirodalom, hogy pontosan, korhűen, az eredetinek megfelelően tudjam összeállítani az adott darabot. Ez néha fél órát vesz igénybe, de van, hogy eltart hónapokig is, attól függően, hogy milyen eredményre számítok.
– Mitől érdekes egy makett?
– Attól, hogy a készítője érdekesnek tartja azt. Valamennyi a technikai fejlődés egy-egy kicsinyített emléke. Tudok olyan makettről, amelynek az eredetije már nem is létezik. Az első makettem egyébként egy MIG–15-ös vadászrepülő volt, egy 1:50-hez méretarányú NDK modell, melyet még a hatvanas években készítettem.
– Igazi repülőn vagy hajón utazott már?
– Számtalanszor repültem és hajóztam is életemben. A volt Szovjetunió idejében jártam Szibériában, Északon, a Kaukázusban, az egyetemi évek alatt katonai repülőt is láttam.
– Mit jelent önnek a születésnap?
– Mindenképpen családi eseményt, ünnepi vacsorát vagy ebédet, akárcsak karácsonykor vagy húsvét alkalmával.
– Ha újrakezdhetné az életét, mit tenne másként?
– Alapjában véve ugyanúgy élném le az életemet, legfeljebb a részleteken szeretnék változtatni.
Ferenczi Katalin