Milliós tartozások, kihasználatlan szubvenció
Fűtési körkép Ungvárról
Ahogy közeleg a tél, úgy terelődik egyre inkább a figyelem a „melegfelelősökre”: a városi hőszolgáltatókra, a kazánházakra, a lakásgazdálkodási vállalatokra, és ismét előtérbe kerül a „felhalmozódott szolgáltatói díjhátralék”, valamint az ezek megelőzésére-felszámolására hivatott állami szubvenció kérdésköre.
A köztartozások terén továbbra is Ungvár a listavezető a megyében. Az általános hőszolgáltatási díjhátralék megyeszerte 44 millióra rúg, ebből közel 38 milliót a lakossági szektor halmozott fel. Az általános hőenergia-tartozás Ungváron 26,6 millió, ezen belül a lakossági tartozás 23,5 millió – tudtuk meg a megyei lakásgazdálkodási főosztályon. A családi házak tekintetében is milliós nagyságrendű a földgáztartozás, ami elsősorban a lakosság egy jelentős részének csekély jövedelmével magyarázható.
Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy az óriási tartozások ellenére a városban nincs kellően kihasználva a rászorulók által a közüzemi díjak törlesztésére igénybe vehető állami támogatás, az úgynevezett szubvenció kerete. Az adósság magát a szubvenciós rendszer hatékonyságát is megkérdőjelezi, amely pedig éppen a háztartások energiafelhasználási költségeinek kompenzálását szolgálná állami támogatás formájában.
Információink szerint a megyeszékhely 2001-ben mindössze 2/3-át használta fel az állami szubvenciós keretnek, tavaly pedig az e célra elkülönített 3,24 millió hrivnyából év végéig 2,4 milliót költöttek el. Eközben tavaly októberhez képest egymillióval nőtt a lakosság hőenergia-tartozása.
Hogy miért nem használták ki az ungváriak teljes egészében az állami szubvenció kínálta költségcsökkentési lehetőségeket? Leginkább azon két kikötés miatt, miszerint az igénylőnek igazolnia kell, hogy nincs rezsitartozása, valamint hogy ő maga, illetve a vele egy háztartásban élők az állami támogatásra jogosult kisjövedelműek valamely törvény által meghatározott kategóriájához tartoznak. (Ilyen kategóriát képeznek a tanulói jogviszony, a csekély jövedelemmel járó munkaviszony, esetleg a munkanélküliség, az alacsony nyugdíj stb.) Mivel azonban a legtöbb háztartásnak volt, (van) rezsitartozása, illetve sokan nem tudnak megfelelni a második kitételnek sem (külföldön dolgoznak, a piacon árulnak, alkalmi munkából élnek; munkanélküliek, de nincsenek nyilvántartásba véve a foglalkoztatási központokban; tankötelesek, de nem tanulnak stb.), az ördögi kör bezárul, azaz elesnek a szubvenciótól.
Az ungvári városi tanács, felismerve a fenti paradoxont, tavaly egyfajta „szubvenció-népszerűsítési” programot hirdetett, melynek keretében a rezsihátralékkal küzdő háztartásokat is igyekeztek bevonni a támogatottak körébe. Ennek feltétele, hogy az adott háztartásban lakók szerződésben vállalják a szubvenció megítélése fejében az elfogyasztott energia vagy igénybe vett szolgáltatás rájuk eső részének (15-20%) rendszeres befizetését, valamint a korábbi rezsihátralék fokozatos törlesztését.
A program idén is folytatódik, immár a nyár folyamán elfogadott új, a kommunális adóssághátralékok felszámolásáról szóló törvény rendelkezései szerint. A változásokról Ilja Maskarinecet, a városi szubvenciós főosztály vezetőjét kérdeztük.
– A hátraléktörlesztésre vonatkozó szerződéskötés révén mára érezhetően megnőtt a szubvenciót igénylők száma, s nőttek a lakossági befizetések is, a rezsihátralékos háztartások egy része ugyanakkor továbbra sem akarja vagy nem képes megkötni a hátraléktörlesztési szerződést – mondta az osztályvezető. – Ami az új törvényt illeti, lényeges változás, hogy a korábbi 2 év helyett most 5 évre, azaz 60 hónapra osztják el az adott tartozásfajta összegét, ami kisebb anyagi megterhelést jelent a háztartásoknak. Ugyancsak fontos, hogy az elfogyasztott energia, igénybe vett szolgáltatás díjához való legkedvezőbb, 85%-os állami támogatás mostantól nem 136, hanem 171 hrivnya alatti egy személyre eső jövedelem esetén jár.
A városi szubvenciós osztály ma 18 ezer szubvencióra jogosult háztartást tart nyilván, ami az ungvári családok egyharmadát jelenti. Jelenleg 9 ezer háztartás részesül támogatásban, év végéig pedig várhatóan újabb 6-7 ezer kerül be a rendszerbe. A nyilvántartott háztartások 2-3%-ának 2500-3000 hrivnya, 10%-ának 1000 hrivnya körüli köztartozása van, a többi ügyfélnek nincsenek tartozásai. A szubvenciók 70%-a egyébként éppen a fűtési díj támogatására vonatkozik. A statisztikai adatok szerint Ungváron minden második család jogosult lenne a szubvencióra, de jelentős hányaduk különböző okokból nem tud bekapcsolódni a rendszerbe. Egyelőre a hátraléktörlesztési szerződéskötés sem túl népszerű: augusztus óta mindössze kb. kétszáz ilyen szerződés született.
- farkas-