Rákócziak dicső kora
Október végén Sárospatakon, a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeumában felejthetetlen élményben volt részünk. Részt vehettünk a „Rákócziak dicső kora…” c. kiállítás megnyitóján.
Mindnyájan „II. Rákóczi Ferenc behívó parancsára” jöttünk össze a vár lovagtermében. Érkezésünkkor már messziről hallatszott a városban a tárogató csodálatos hívogató hangja. Az esemény a várudvaron eldördülő ágyúlövéssel vette kezdetét, megérezhettük a kuruc kor hangulatát. Igaz, eltelt 300 esztendő, népünk szabadságvágya mégis összeköt és éltet bennünket Magyarország határain innen és túl.
Ha II. Rákóczi Ferencről beszélünk, akkor Sárospatakot nem hagyhatjuk ki, akárcsak Munkácsot, a Rákócziak ősi fészkét. A sárospataki vár szelleme közelebb visz II. Rákóczi Ferenchez. Megsimogatva az eredeti köveket, vissza tudunk lépni az időben a Rákócziakhoz. Végigsétáltunk a kiállítótermeken, ahol tárlatvezetőnk dr. Tamási Edit főmuzeológus-történész volt, s Rákóczi ma is ható szellemével feltöltődve jöttünk haza.
Örülünk, hogy a Borsiból, Kassáról a kiállításra látogató érdeklődők között ott lehetett a Rákóczi Szövetség Beregvidéki Ifjúsági Szervezetének csoportja is, akik a Beregszászi Kossuth Lajos Középiskola, a Beregszászi Magyar Gimnázium és a Beregszászi Egészségügyi Szakközépiskola tanulói közül kerültek ki. Ezúton mondunk köszönetet Borbély Ibolya tanárnőnek, aki megszervezte ezt az élményekben gazdag napot, és Pándy Szekeres Dávidnak, a Rákóczi Szövetség járási elnökének, aki biztosította kényelmes utazásunkat.
Borbély Borbála, a Rákóczi Szövetség Beregvidéki Ifjúsági Szervezetének tagja, a Beregszászi Egészségügyi Szakközépiskola tanulója