„Tiszabogdányban megállt az idõ”

2003. november 28., 01:00 , 150. szám
Tresza Mária

Tresza Máriával, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Tiszabogdányi Alapszervezetének elnökével beszélgettünk.

– Az árvizek után Tiszabog­dányban szinte megállt az idő. A falu közútjait, lengőhídjait szétrombolta a hegyekből lezúduló víz, és mindezidáig csupán egy részét végezték el a helyreállítási munkálatoknak. Helyenként a kertek alatti gyalogutakon járnak az emberek, hidak híján gázlókat építenek. Másik nagy gondunk, hogy a családok zöme nagyon szegény. Helyben munkalehetőség nincs, a férfiak Cseh­országban, Oroszországban idénymunkáznak. Sokan karácsonykor is dolgoznak, a három-négy hónapnyi munkabért is felemésztő drága hatósági engedélyek miatt ugyanis nem kifizetődő a hazautazás.

– Jelenleg Ön vezeti a római katolikus egyház helyi Karitász-szolgálatát is. Sok a támogatásra szoruló család?

– 14 család kap 2-3 ezer forintnak megfelelő rendszeres támogatást: sokgyerekes szegény családok, idős fekvőbetegek, egyedül álló, jövedelem nélküli személyek. Nem sok pénz ez, de akinek például minden jövedelmét elviszi a gyógyszer, annak ez is nagy segítség. Most két apa nélkül maradt gyermekes családnak készítem a kérelmeket. Az egyik férfit koporsóban hozták haza az idénymunkáról, a másik autóbalesetet szenvedett. Ketten négy árvát hagytak maguk után. Ha lenne rá mód, további 5-6 olyan családnak kérném a Ka­ritász támogatását, akik nap mint nap csak puliszkán, tejfélén tengődnek.

– Mostanság milyen ügyek­ben keresik meg a KMKSZ-tagok?

– Az alapszervezetnek jelenleg 116 tagja van, magyarok, ukránok vegyesen. Magyar igazolványt 126-an igényeltek a községben. Leginkább azok kérték, akiknek hoz­zátartozóik élnek Magyarországon, vagy ott vállaltak munkát. Mikor egy-egy utazásból hazatérnek, mindig eljönnek megmutatni, milyen bélyegzőt kaptak az utazási kedvezmény igénybevételekor. Ezekben a napokban a beutazási vízumok ügyében keresnek meg sokan. Négy-öt olyan család él a községben, akiknek közeli hozzátartozója él Magyarországon, az embereknek viszont nincs módjukban kétszer-háromszor a beregszászi, ungvári konzulátusra utazni, hogy megszerezzék a vízumot. Arról érdeklődnek, mikor lesz lehetőség helyben benyújtani a vízumigénylést, mint pl. a magyar igazolványok esetében. Ez nagy segítség lenne nekünk, akik több száz kilométert kell, hogy utazzunk az ügyintézés céljából. Különösen a pénztelen családoknak és az idős embereknek volna fontos ez.

-farkas-