Jogi személlyé alakul az alkuratórium?
Ülésezett az Illyés Közalapítvány Ukrajnai Alkuratóriuma
Az Illyés Közalapítvány (IKA) csonka ukrajnai alkuratóriuma január 17-én a beregszászi református püspöki hivatalban tartotta idei első ülését.
A testület mindenekelőtt javaslatot tett az alapítvány 2004. évi kárpátaljai pályázati kiírásának szövegére, amit a központi kuratórium előreláthatólag január végéig fogad majd el, az új típusú pályázati űrlapokkal egyetemben.
A korábbi évek támogatási stratégiájához képest új elemnek tekinthető, hogy nagyobb hangsúlyt kapnának az önkormányzati projektek, ezen belül a településfejlesztési programok, illetve a szociális tevékenységet folytató civil szervezetek támogatása. Megfigyelők szerint félő, hogy a támogatáspolitikai stratégia változásának következtében a jövőben az alapítvány állami feladatnak minősülő célkitűzéseket is támogathat majd a helyi magyarság valós, az ukrán állam által nem támogatott szükségleteinek rovására.
Az alkuratórium ez évi működésével és a pályáztatás rendjével kapcsolatos kérdések megvitatását követően szó volt az alkuratórium jogi személlyé történő átalakításáról is. Mint Zubánics László, az alkuratórium titkára lapunknak elmondta, az IKA Ukrajnai Alkuratóriuma eddig a magyarországi főkuratórium megbízásából látta el feladatát, Ukrajnában nem volt bejegyezve. A tanácskozás résztvevői ezen szeretnének változtatni, s e célból javaslatokat dolgoztak ki, előrelépés viszont nem történt, mivel a javaslatokat a főkuratóriumnak kell jóváhagynia.
Mint emlékezetes, az ukrajnai alkuratórium tavaly őszi alakuló ülése után a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség, a Kárpátaljai Magyar Tanárképző Főiskola, valamint a KMKSZ Ifjúsági Szervezete az IKA képviselőinek az alkuratórium megalakításába való beavatkozása miatt a demokratikus állapotok helyreállításáig felfüggesztették tagságukat a testületben, miáltal annak jelenleg csupán UMDSZ-es tagjai vannak.
(Az IKA válságára utaló jel lehet a Magyar Nemzet múlt heti értesülése, miszerint a névadó költő lánya egy időre felfüggesztette tagságát a kuratóriumban az alapítványban történtek miatt.)
ferenczi–ntk