A hajtatott zöldségfélék növényvédelméről röviden (2.)
(Folytatás. Elejét lásd előző számunkban.)
A megelőzés általános teendői.A megelőzés két részre osztható: 1. védekezési eljárások a magra vonatkozólag, 2. a berendezések, munkaeszközök és a termesztőhely talajának fertőtlenítése. Ugyancsak nagyon lényeges, hogy csak olyan növényfajtát termesszünk, amely eredendően ellenálló a különböző kórokozókkal szemben.
A magfertőtlenítési eljárást másként csávázásnak is nevezzük. A csávázás elsősorban a vírusos megbetegedések és részben a gombás betegségek ellen nyújt védelmet. Mindenképpen eleve csávázott vetőmagot használjunk. Vannak, akik maguk termesztette vetőmagot vetnek. Vetés előtt ez esetben is ajánlott a magfertőtlenítés. A talajban a kórokozók és kártevők túlzott elszaporodása esetén ajánlott a talajfertőtlenítés. Erre a leghatásosabb módszer a helyesen elvégzett talajgőzölés, ugyanakkor az ehhez szükséges költséges berendezés hiánya miatt sok esetben nem tudjuk kivitelezni.
Talajfertőtlenítésre alkalmazzák a formalint. A kereskedelemben kapható 40%-os Formaldehidből 1-2 l/m2 vegyszert kell a talajba juttatni. Meg kell említeni, hogy ez az eljárás kevésbé hatékony, mint a gőzölés, ugyanis a jelenlévő vírusok, fonálférgek nem mind pusztulnak el.
A vegyszert kizárólag hozzáértő szakemberek használják, mert az esetleges túlzott vegyszerhasználat nagyobb kárt okoz, mint maguk a kórokozók. Azt mindenképpen tartsuk szem előtt, hogy a szaporításhoz közvetlenül használt talajt vetés előtt minden esetben ajánlott fertőtleníteni, ugyanúgy, mint a használt eszközöket.
A berendezések és eszközök fertőtlenítése a kultúra lekerülésekor történik. Az általános fertőtlenítésre a gőz használata már kevésbé megfelelő. Ebben az esetben jobb hatást érhetünk el a formalinnal.
A megelőzés egyik legeredményesebb megoldása a vírusrezisztenciával, valamint a betegségekkel szembeni ellenállósággal rendelkező zöldségfajták termesztése. Ma már lehetőségünk van ilyen fajták beszerzésére. A teljesség igénye nélkül: az uborkafajták között a peronoszpórának ellenálló a Perez F1 és a Mohikán F1; az ukrán paradicsomfajták között a dohánymozaikra rezisztens az Alla 2F1 (ez a fuzáriumnak is ellenáll), valamint a számos betegséggel szemben ellenálló Kijevi Imperátor F1.
M. B.