A Gryllus fivérek Karácsfalván

2005. július 22., 10:00 , 236. szám

A Karácsfalvai Görög Katolikus Líceum meghívására Kárpátaljára látogatott Gryllus Vilmos és Dániel, a Kaláka együttes két tagja, akik nívós koncertet adtak a líceum diákjai, tanárai és mindazok számára, akik ezt az estét a megzenésített verseknek szentelték. A nézőknek - visszaidézve gyermekkoruk televíziós meséit, matinéit - ismerősen csengtek az Elindult a Futó Bab Kalocsára táncosnak vagy a Tágas égen andalog ... dallamai. A Gryllus fivérek által alapított Kaláka együttes dalain keresztül megismertük és megszerettük Weöres Sándor, Nemes Nagy Ágnes, Arany János, Ady Endre, Kosztolányi Dezső, Kányádi Sándor, Petőfi Sándor, Szabó Lőrinc, József Attila, Robert Burns, François Villon, Szergej Jeszenyin verseit. Nagy élmény volt ezt a számtalan hangszert megszólaltató, csodálatos hangú két művészt élőben hallani, akikkel az előadást követően beszélgettem.

- Miért a Kaláka nevet választották együttesüknek?

Gryllus Vilmos: A kaláka közösen végzett munkát jelent, amiért senki nem kap pénzt. Mi is így kezdtünk el zenélni: egyik is hozta a tudását és ötleteit, a másik is, összeadtuk, és így kalákában zenéltünk.

- 1969-ben alakult az együttes. Kik voltak az alapító tagok?

Gryllus Dániel: Rajtunk kívül alapító tag volt még Mikó István, aki színészként talán jobban ismert. Azóta több korábbi tag helyét újak foglalták el.

- Mit kell tudni a Gryllus testvérekről?

Gryllus Vilmos: Meghatározó volt számunkra a Lorántffy Zsuzsanna úti ének-zene tagozatos általános iskola, amelyet Kodály alapított, a többi Kaláka-tag is oda járt. A Kodály-módszeren alapuló zenei nevelés egyfajta egységet adott a zenekarnak, tulajdonképpen a zenei műveltségünk alapjait ott kaptuk meg. Később mi ketten műszaki képzettséget szereztünk, de végül mégis a zenét választottuk hivatásunknak. Mindketten családban élünk, én négy gyereket nevelek, négyéves a legkisebb lányom, és húszéves a legidősebb fiam.

Gryllus Dániel: Nekem két gyerekem van, ők már idősebbek, egyikük 29, a másik 33 éves.

- Koncertjükön szinte mindegyik dalt más-más hangszer kíséretével szólaltatták meg. Hány hangszeren játszanak?

Gryllus Dániel: Alaphangszereink a gitár, a cselló, a furulya és a klarinét, de ennél sokkal több hangszert használunk egy koncert során. Ma este például tizenöt hangszeren játszottam.

- Egy dél-amerikai állat, a kilencöves tatu páncéljából készült hangszert is látok itt.

Gryllus Vilmos: Igen, ez a charango. Nagyon jó a hangszíne, amikor az esőről énekelünk, akkor egészen úgy lehet rajta játszani, mintha az eső esne.

- Sok olyan daluk van, amelyek kimondottan gyermekek számára íródtak. Fontos célközönségnek tekintik a gyerekeket?

Gryllus Vilmos: Lehet nagyon jó szándékkal olyasmit előadni a gyerekeknek, ami számukra unalmas, és ezért nem figyelnek rá. De lehet úgy is ötvözni a dolgokat, hogy érdekes is legyen, tanulságos is, meg még szerethető is. Szerintem ez a lényeg, mi erre törekszünk.

Gryllus Dániel: Mi a dalokat nem célközönségnek írjuk, hanem az embereknek: kicsiknek, nagyoknak, gyerekeknek, öregeknek egyaránt, és azt látjuk, hogy ami jó, azt egyformán élvezi generációtól függetlenül mindenki.

- Milyen szempontok alapján választják ki a megzenésítendő verseket, vannak kedvenc költőik?

Gryllus Vilmos: Annak alapján választunk, hogy tetszik-e nekünk, vagy sem. Persze vannak kedvenceink, mint József Attila, Weöres Sándor.

Gryllus Dániel: Vannak olyan költők, akiknek a művei egyik koncertünkről sem hiányozhatnak, közülük többnek egy egész lemezt is szenteltünk. Például Kosztolányi Dezső, Kányádi Sándor, Tamkó Sirató Károly.

- Hogyan határozná meg, milyen stílusirányzatot képvisel a Kaláka zenéje?

Gryllus Vilmos: Sok olyan dalunk van, ami a népzenében gyökerezik; vannak olyanok, amelyek a klasszikus zenéből vagy akár az operettből vett jegyeket mutatnak. Mondhatnánk világzenének is. De leginkább azt mondanám, hogy a műveink énekelt versek, igaz, ez nem egy zenei stílus, hanem egy olyan tevékenység, amibe mindenfajta zene belefér.

- Hányadszor járnak Kárpátalján?

Gryllus Vilmos: Én Aknaszlatinán, Técsőn és Ungváron is jártam már, ez három.

Gryllus Dániel: Én pedig ötödször vagyok itt, volt a Szabad-e bejönni ide betlehemmel? c. karácsonyi műsorunk, volt, amikor a Cimborával jöttünk, aztán a Duna TV-vel is csináltunk itt filmet.

- Előadják-e kárpátaljai költők verseit?

Gryllus Dániel: Énekeltünk már Kovács Vilmos-verset, Radványi Balázs barátunk pedig, aki ugyancsak a Kaláka tagja, kárpátaljai költők verseinek feldolgozásán is munkálkodik.

- Köszönöm a beszélgetést, remélem, sokszor köszönthetjük még önöket vidékünkön.

-dózsa-