35 ezer dokumentum, 1101 beiratkozott olvasó
Látogatóban az Apáczai Csere János Könyvtárban
Az elmúlt évben új épületbe, méltó környezetbe költözött a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola könyvgyűjteménye. Az Apáczai Csere János Könyvtár számos egyéb tekintetben is megújult. Az intézmény átalakulásának végső célja, hogy felsőoktatási szakkönyvtárrá váljon.
Csúcsidőben – a zárthelyi dolgozatok, beszámolók időszakában – naponta 200-500 diák látogatja az olvasótermet. A teljes állomány jelenleg több mint 35 ezer könyvet tesz ki, ebből 22 800 kiadvány kölcsönözhető. Az intézmény átalakulása során több mint 5 ezer szakkönyv került le a tanszéki könyvespolcokról, így ma valamennyi, az intézményben fellelhető tudományos munka kötelező példánya hozzáférhető az olvasók számára.
– Egy szakkönyvtár fontos feladata, hogy beszerezze az aktuális szakmunkákat. Hogyan tudnak ennek eleget tenni? – kérdezem Szamborovszkyné Nagy Ibolya könyvtárigazgatót.
– Nem vagyunk közkönyvtár, így semmilyen állami támogatást nem kapunk. Kisebb összegeket nyertünk ugyan a könyvtárak részére meghirdetett magyarországi pályázatokon, de egy-egy tételből jó, ha 25-30 korszerű szakkönyvre futotta. A határon túli magyar felsőoktatási intézmények könyvtárainak szóló szakkönyvvásárlási pályázatot tavaly ki sem írták. Ennek ellenére nincs olyan tárgy a főiskolán, amelyből ne lenne legalább valamilyen szakkönyvünk. Kevés könyv van földrajzból, biológiából, informatikából. Próbálunk nagy kiadókat megkeresni, melyek kifejezetten felsőoktatási szakkönyveket jelentetnek meg. Így kerültünk kapcsolatba a Typotex Kiadóval, ahonnan már kaptunk is nagyon jó minőségű könyveket. Most keressük a kapcsolatfelvétel lehetőségét az Osiris Kiadóval.
Magánemberek, intézmények is adományoznak könyvet a főiskolai tékának. Ilyen például az a cseh nyelvű enciklopédiasor, illetve Művelődési Lexikon-sorozat, melyet Oleg Havasi, Kárpátalja jelenlegi kormányzója ajándékozott az intézménynek nagyszülei könyvhagyatékából. A főiskola indulásakor Fodó Sándor, a KMKSZ alapítója, akkori elnöke is számos könyvet ajándékozott a könyvtárnak saját gyűjteményéből. Az adományozók sorát gyarapítja Milován Sándor Nagyszőlősről, a Kulin család Ungvárról, Vári Fábián László költő Mezőváriból.
– Értékes szakkönyveket kaptunk a Debreceni Egyetem Matematikai Intézetének Könyvtárából. Legutóbb a Nógrád Megyei TEMI Könyvtár ajánlott fel 2000 könyvet, fele-fele arányban szépirodalmat, illetve szakkönyvet. A Duna Televízió 2 évvel ezelőtt 13 ezer kiadványt gyűjtött számunkra – mondja a könyvtárigazgató.
Az ún. különgyűjtemény a főiskola hallgatói által írt diplomamunkáknak, illetve az 1945 előtt kiadott egyedi példányú könyveknek ad helyet.
– A főiskola vezetőségének sikerült elérnie, hogy az Illyés Közalapítvány és a Nemzeti Kulturális Alap szerződéseibe belekerüljön az a kitétel, mely szerint az általuk támogatott, Kárpátalján kiadott könyvekből a KMF kapjon 2 kötelespéldányt. Az Intermix Kiadó tavaly június óta rendszeresen megküldi újonnan megjelent kiadványait a könyvtárnak. A KMKSZ gondozásában megjelent könyvek java részéből is kaptunk kötetenként 2-3 példányt. A Főiskola által eddig kiadott tudományos munkák teljes számban megtalálhatók a nálunk – tájékoztat az intézményvezető.
A főiskolával hallgatói jogviszonyban lévők alanyi jogon használhatják a könyvtárat, a tanárok, főiskolai alkalmazottak beiratkozási díj ellenében vehetik igénybe, mindenki más ún. látogatói jegyet válthat. Ezt írásban kell kérelmezni, maximum 30 napra igényelhető. Ezzel a lehetőséggel elsősorban a Munkácsi Humánpedagógiai Főiskola és az Ungvári Nemzeti Egyetem tavaly nyílt magyar–történelem szakának magyar diákjai élnek.
A folyóirat-olvasóban közel 8 ezer folyóirat és időszaki kiadvány található – angol, német, francia, ukrán és magyar nyelven –, továbbá 52 ukrán és magyar időszaki kiadvány. A médiatárban 800 CD és VHS-kazetta szolgálja a diákokat. Korábban több magyarországi folyóirat-szerkesztőségnél kérték: tegyenek félre egyet-egyet az el nem adott lapszámokból a beregszászi főiskola részére. A jó ötletnek tűnő akció nem vezetett sikerre, a Polgári Szemlét kivéve nem érkezett pozitív visszajelzés: a legtöbb szerkesztőségtől válasz sem jött, jobb esetben tudatták, hogy a kérést nem áll módjukban teljesíteni...
Popovics Zsuzsanna