Télen virágzó szobanövények – a szürke napok színfoltjai

2025. február 17., 14:25 , 1248. szám

A téli időszak gyakran egyhangú és szürke, de egy cserép színes virág csodákra képes. A télen virágzó szobanövények nemcsak életet visznek az otthonunkba, hanem segítenek javítani a hangulatunkat. Az alábbiakban olyan csodálatos, télen virágzó növényeket mutatunk be, amelyek színeikkel és formáikkal feldobják a borongós napokat.

Fokföldi ibolya (Saintpaulia)

Afrikai ibolyának is nevezik. Bár nevében szerepel az ibolya szó, valójában nem tartozik az ibolyafélék családjába.

Egyike a legnépszerűbbeknek a télen is virágzó szobanövények közül. Kevés az olyan ház vagy lakás, ahol ne fordult volna elő legalább egyszer. Szívesen ajándékozzák névnapokra, születésnapokra vagy csak egyszerűen kedvességből bárkinek. Igazán hálás kis növény, virágai sokáig dekoratívak maradnak.

A virágok színe lehet rózsaszín, lila, bíbor, fehér, kék vagy tarka. Az egyszerű virágok mellett néhány éve megjelentek a telt virágú fajták is.

Fényigényes, de a tűző napfényt nem kedveli, viszont ha kevés a fény, akkor levélszárai felnyurgulnak. Legjobban keleti fekvésű ablakokban érzi jól magát. Kedveli a párás környezetet, ezért a konyhai vagy a fürdőszobai ablakban is jól elvan. Alulról öntözzük, és óvjuk a pangó víztől, a tálkájában ne álljon folyamatosan a víz. Leveleit ne érje nedvesség, de ügyeljünk a páratartalomra, mivel a száraz levegőt sem kedveli. Az elhalt növényi részeket – leveleket, virágokat – folyamatosan távolítsuk el, hogy a tőrothadást elkerüljük.

Korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana)

A másik igen gyakori, számtalan színben és virágtípusban létező, télen virágzó szobanövény a korallvirág.

Fagyérzékeny félcserje, tömött kis bokor, amely rendkívül sok virágot hoz, és ezáltal igen dekoratív. Szobanövényként gyönyörűen virágzik, és a fagyok elmúltával, május környékén ki is helyezhetjük a kertbe vagy a teraszra. Fontos, hogy ne tegyük tűző napra, mert az károsíthatja a növényt.

Rövidnappalos növényként napi 12–14 óra sötétséget igényel a virágzáshoz, ezért ontja a virágait télen, amikor a leghosszabbak az éjszakák. Fényigénye nagy, vízigénye közepes. Pozsgás növény, a túlöntözést nem tolerálja.

Szobaciklámen (Cyclamen persicum)

A perzsaciklámennek is nevezett virág a téli és kora tavaszi időszakban örvendeztet meg színes, lefelé hajló virágjaival.

Fagyérzékeny, gumós évelő, amely egy hűvösebb szobában vagy két ablak közé betéve virágzik leghosszabban. Ezüstös, márványos mintázatú levelei önmagukban is rendkívül dekoratívak.

Éppúgy, mint a fokföldi ibolyát, ezt is alulról kell locsolni – a levélrothadás elkerülése végett.

Vízigénye közepes, laza szerkezetű, tápanyagban gazdag talajt kíván. A tápanyagokat 2-3 hetente tápoldatozással pótolhatjuk. A tápanyag-utánpótlást az elvirágzás után fejezzük be, a nyugalmi időszakban nincs szüksége rá a növénynek. Ősszel, a hűvösebb idő beköszöntével a virág újra növekedésnek indul, ekkortól ismét pótolhatjuk a tápanyagot.

Ha túl meleg légterű szobában tartjuk, különösen száraz levegő mellett, bimbóit könnyen ledobhatja, ezért törekedjünk arra, hogy a lakás leghűvösebb részén helyezzük el.

Karácsonyi kaktusz (Schlum­bergera)

A növény 18–19 °C hőmérsékleten érzi jól magát, 50–60%-os páratartalom mellett. Jobb távol tartani a fűtőtesttől, nehogy elszáradjon. A karácsonyi kaktusz számára a keleti fekvésű ablak a legjobb hely, ahol mérsékelten kap fényt, de a reggeli órákban közvetlen napsütés is éri.

A hosszan tartó virágzáshoz minőségi, tápanyagban gazdag földet célszerű használni. Ha a virágon megjelentek a bimbók, kéthetente érdemes káliumtartalmú műtrágyával kezelni. Emellett kifejezetten érzékeny a talajra, érdemes egyenletesen nedvesen tartani a virágzás alatt.

Ami az átültetést illeti, a virágzás után szabad csak hozzányúlni, és bőven elég 3-4 évente átültetni – kivéve, ha láthatóan rossz állapotban van. Mi jelenthet problémát? A megpuhult, sárguló szár túlöntözésre utalhat. Ellenben ha ráncosodik, az kiszáradásra utal. A növény legnagyobb problémája a vízhiány vagy a túl nagy hőmérséklet-ingadozás, ami a bimbók hullását okozhatja.

Nadimova Erzsébet,
az „Egán Ede” KGK JA falugazdásza,
a „Pro Agricultura Carpatika” Kárpátaljai Megyei
Jótékonysági Alapítvány munkatársa