XVII. Arany Ősz Kórustalálkozó Técsőn
Tizenhetedik alkalommal rendezte meg október 29-én a Técsői Városi Művelődési Házban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség, a KMKSZ Felső-Tisza-vidéki Középszintű Szervezete és a KMKSZ Técsői "Tiszavirág" Nyugdíjas Egylete az Arany Ősz nemzetközi kórustalálkozót. A nagy hagyományokkal rendelkező seregszemlén, mely a felső-Tisza-vidéki magyarság egyik legrangosabb kulturális eseménye, húsz kórus és művészeti csoport vett részt.
A rendezvényt Bányász Erzsébet, a KMKSZ Técsői Alapszervezetének elnöke nyitotta meg. Elmondta, hogy a kórustalálkozó fő célja nemzetünk zenei kultúrájának ápolása, a hagyományok megőrzése és továbbadása az elkövetkező nemzedékeknek. Végül köszöntötte a meghívott vendégeket és a kórusokat, majd jó szórakozást kívánt a népes közönségnek. Ifj. Sari József, a KMKSZ Felső-Tisza-vidéki Középszintű Szervezetének elnöke örvendetesnek nevezte, hogy folyamatosan nő a találkozón részt vevő kórusok száma: "A kórustalálkozó több annál, hogy együtt énekelünk, ez közösségi érzés. Nagyon örülök annak, hogy ma már a fiatal generáció is csatlakozott az idősebbekhez. Örvendetes, hogy a kórusok mellett a táncosok is megjelentek."
Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke nagy szeretettel köszöntötte a közönséget és megkülönböztetett tisztelettel a kórustalálkozó résztvevőit. "Ez a KMKSZ egyik legrégibb rendezvénye. Mindenképpen nagy eredmény ez a találkozó, ezért a legnagyobb elismeréssel beszélhetünk mindazokról, akik szervezik, és azokról, akik már hosszú évek óta fontosnak tartják, hogy eljöjjenek ide. Én nagyon örülök, hogy Szövetségünk segíthet ebben, s hogy a nehézségek ellenére ismét sikerült biztosítani a rendezvény megtartását. Mindig öröm ide jönni, hiszen amikor az ember kitartást, lelkesedést, érdeklődést lát, az a mi korunkban feltöltődést, reményt és bizakodást jelent, hogy nem adjuk fel, van még törekvés a kárpátaljai magyarság megmaradására" – mondta a KMKSZ elnöke, aki végül a közönségnek jó szórakozást, a kórustalálkozó résztvevőinek pedig további lelkesedést, kitartást kívánt ahhoz, hogy a rendezvénysorozat továbbra is éljen és főszereplője legyen a felső-Tisza-vidéki kulturális életnek.
László Károly técsői református tiszteletes örvendetesnek nevezte, hogy Kárpátalja távolabbi régióiból és a határon túlról is eljönnek a magyarság végvárába nemzettestvéreink és hozzák a zsoltárokat, a magyar dalokat és a magyar táncokat. Azt kívánta, hogy a szép hagyomány tovább folytatódjon, majd Isten áldását kérte a kórustalálkozóra. Ivan Kovacs polgármester köszönetét fejezte ki a szervezőknek és kiemelte Bányász Erzsébet hosszú évek óta tartó áldozatos tevékenységét. Köszöntötte a közönséget Nyírmada polgármestere, Kálmán Béla is.
A megnyitót követően a kórusok és a tánccsoportok vették birtokukba a színpadot. Elsőként Kuzma Erika, a Técsői Hollósy Simon Középiskola tanulója adott elő egy dalt Técsőről, majd az iskola Nevetlen Táncegyüttese két viski csárdást mutatott be. Ugyancsak csárdással lépett fel a Viski Kölcsey Ferenc Középiskola tánckara. A Viski Községi Kultúrház és az Ukrán Tannyelvű Középiskola tánccsoportja kárpátaljai ukrán néptáncot és magyar csárdást adott elő, míg a nyírmeggyesi táncegyüttes szatmári táncokat mutatott be.
A közönség soraiban nagy tetszést aratott a Nyírmadai Bokréta Népdalkórus által előadott Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei népdalcsokor. A Bátyúi Együtt Nyugdíjasklub kórusa szintén magyar népdalokat énekelt, csakúgy, mint a Munkácsi Életet az Éveknek Nyugdíjasklub, mely a nyugdíjasok sorsáról szóló humoros-dalos egyveleggel is szórakoztatta a közönséget. A Viski Kölcsey Ferenc Középiskola énekkara Bartók Béla, Kodály Zoltán és Sárosi Bálint gyűjtéseiből adott elő népdalokat. A Nyírmeggyesi Aranyeső Asszonykórus és a Dédai Arany János Művelődési Kör kórusa szintén magyar népdalokat énekelt, csakúgy, mint a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Irodalmi Kör férfikórusa, melyet a Kör zenekara kísért. A bustyaházi Tiszjanocska Együttes ukrán népdalokkal lépett fel. A Mátészalkai Dancs Lajos Népdalkórus magyar és palóc népdalokat adott elő. Osztatlan sikert aratott a Técsői Magyar Tannyelvű Gimnázium kórusa az általa előadott egyházi énekekkel. A Beregszászi Petőfi Sándor Nyugdíjas Egyesület kórusa az 1956-os forradalom 50. évfordulójának szentelte műsorát és az alkalomhoz illő dalokat adott elő, könnyeket csalva a teremben ülők szemébe.
Végezetül a XVII. Arany Ősz Kórustalálkozón részt vevő kórusok, táncegyüttesek emléklapot és virágcsokrot vehettek át a szervezőktől. A rendezvényt az Illyés Közalapítvány és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma támogatta.
Baráth József