Kollégiumkeringő
Aki tanul, halad, aki lusta, marad - tartja a közmondás. Ez a népi bölcsesség a mai modern világban is igaz, bár a tudást egyelőre nem értékelik még megfelelően. A tanulni vágyók azonban megtalálhatják a módját, hogy hol, milyen szakterületen s hogyan képezik önmagukat. Ekkor nemcsak oktatási intézményt választanak, hanem azt is, hogy milyen körülmények között végzik el a tanulmányaikat. Van, aki bentlakásos tanintézményt választ, van, aki inkább naponta ingázik. Mi annak jártunk utána, hogy milyen tapasztalatokat szereztek a kollégiumokban élő diákok.
Nevét nem vállaló, az Ungvári Nemzeti Egyetem kollégiumában lakó hallgató: Az egyetemi kollégium minőség szempontjából két részre oszlik: EU-s és régi blokkokra. Az előbbivel nincs semmi probléma, ott minden rendben van. A régi szobák azonban nagyon rossz állapotban vannak, beköltözéskor rendbe kell hozni, hogy lakható legyen, persze mindezt saját költségünkön. Gyakran csepeg a plafonról a víz, s a lefolyók állandóan eldugulnak. Meleg víz csak a fűtési szezon idején van, annak leteltekor csak hideget lehet engedni a csapból. Az itt élők blokkokban laknak. Ezekben két szoba van, egy három- és egy négyszemélyes. Minden blokkhoz tartozik egy kis fürdőszoba és egy illemhely. Hűtőszekrényben csak akkor tudjuk tárolni az élelmiszereinket, ha hozunk magunknak. Ha tanulni szeretnénk, akkor lemehetünk a tanulószobába, de csak ha előtte lefoglaltuk a helyet, ugyanis a hatemeletes kollégiumnak csak egy ilyen szobája van. Nincsenek közösségi programok, s szórakozásként televíziót nézhetnénk, amiből szintén csak egy van az épületben, az is lent a hallban. A bejáratnál található őrség ügyel arra, hogy belépéskor mindenki igazolja a belépő kártyájával, hogy itt lakik, azonban idegeneket is beengednek, ha fizetnek érte. A kollégium koedukált, vagyis nincsenek elkülönítve egymástól emeletenként a fiú- és a lányszobák. A házirend alapján este11 óráig lehet elhagyni az épületet, utána már nem. Mindezért fűtési szezonban havonta 100 hrivnyát kell fizetni, az év további részében 50-et, bár lehet igényelni valamilyen támogatást.
Molnár Edina, a Nagyberegi Református Líceum tanulója:Végzős diákként már harmadik éve lakom a líceum kollégiumában, s eddig nem volt okom a panaszra. Két épületben laknak az itt tanuló diákok, külön a fiúk és külön a lányok. A lánykollégiumban tíz férőhelyes szobákban vagyunk elhelyezve, ahol, többek között, az emeletes ágyak mellett egy közös asztal adja a berendezést. Ágyneműt otthonról hoz mindenki, de van lehetőség arra is, hogy itt kapjunk. Közös a konyha, az étkezde, a fürdőszoba és az illemhely. Minden hatodik szobára jut egy nevelői és egy betegszoba, ahova a fertőző betegeket szokták elkülöníteni addig, amíg haza nem viszik őket. Általában két-két nevelő tart ügyeletet a kollégiumok épületében. Szórakozni szervezetten lehet, gyakran rendeznek vidám esteket, filmvetítést, s az Internetet is ingyen használhatjuk. A kollégiumért havonta 100 hrivnyát kell fizetni, de ebben benne van az étkezés is. Hátrányos helyzetben lévők azonban csak 75 hrivnyát fizetnek, így könnyítve egy kicsit a terheiken.
Nevét nem vállaló, a Munkácsi Humán Pedagógiai Főiskola hallgatója: Három-négy-öt férőhelyes szobákban laknak a főiskola kollégiumában a diákok. Beköltözéskor szörnyű állapotokkal szembesültünk a lakóhelyiségben. A szülőknek kellett lakhatóvá tenni a szobánkat, szerencsére a tanulmányaim befejezéséig nem kell máshova költöznöm. Itt is a blokkrendszer működik, minden ötödikre jut egy nevelő. Emeletenként van egy közös fürdőszoba, három mosdó, egy konyha és két illemhely. Tanulóhelyiség nincs, az órákra a saját szobáinkban készülünk. A házirend szerint este 7 óráig lehet az épületen kívül tartózkodni, de napközben is csak a belépőkártyák felmutatásával lehet bejutni az őrségen keresztül. A fiúk és a lányok külön emeleteken laknak. A kollégiumi szobákért fél évre 270 hrivnyát kell fizetni, vagyis havonta 45-öt.
Séra Magdolna, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola hallgatója: Itt, a kollégiumban igencsak pezsgő az élet, de be kell tartani a házirendet. Este 10 óráig fogadhatunk vendégeket, de csak akkor, ha a bejáratnál valamilyen okmánnyal igazolják magukat. A kollégisták 11-ig tartózkodhatnak kint a városban. A szobák két- és háromszemélyesek, ággyal, polcokkal, asztallal, hűtőszekrénnyel berendezve, s mindegyikhez tartozik fürdőszoba, ami nagyon jó, hiszen kevesebb emberhez kell alkalmazkodni. A közös konyha is jól felszerelt, s bármikor lehet használni. A vízzel nincs problémánk, mindig van meleg és hideg is. Minden reggel és este takarítanak, a szobákat természetesen a lakók tartják tisztán és rendben, amit a kollégiumi nevelők, akik hárman vannak, kéthetenként ellenőriznek. Mivel ez egy szakkollégium, ezért a kollégistáknak kötelezően választaniuk kell két szakköri foglalkozást, ami lehet az úszás, művészettörténet, ukrán nyelv, kárpátaljai magyar irodalom, aerobik, kosárlabda stb. Emeletenként nincsenek elkülönítve a fiúk a lányoktól, de az tilos, hogy egy szobában lakjanak. A kollégiumi díj 90 hrivnya hónaponként, de korlátlanul használhatjuk az Internetet délután 5-től éjjel 11 óráig, emellett filmklub működik az épületben, s televíziót is nézhetünk. A nemrég megalakult kollégiumi hallgatói önkormányzat foglalkozik azzal, hogy a kollégistáknak különböző programokat szervezzen. Ahhoz azonban, hogy valaki itt kollégista legyen, mindenféleképpen jó tanulmányi átlaggal kell rendelkeznie, de előnyben részesülnek azok, akik a szórványmagyarságból érkeztek, vagy nagy távolságra laknak a főiskolától.
A fentebb leírtakból kiderül tehát, hogy azok a kollégiumok, amelyek valamilyen magánkézben vannak, jobb életkörülményt biztosítanak a kollégistáknak, míg az államiak nagyon elhanyagolt állapotban vannak. Abból, hogy az ezekben lakók nem vállalták nevük közlését, azt a tanulságot szűrhetjük le, hogy nem minden esetben rendelkezik egy kollégista biztos hellyel, bármikor kitehetik onnan, ha nem a kollégiumi vezetés szája íze szerint viseli magát.
snicer