A korai felismerés életet menthet
A rákos betegségekről
Ukrajnában egy nagyobb város lakossága, vagyis közel 100 000 ember hal meg évente valamilyen rákos betegségben. Hiába a sok felhívás, az írott és elektronikus sajtóban megjelenő felvilágosító tájékoztatók sokasága, a tágabb családi körben vagy rokonságban előforduló figyelmeztető példa... Mindezek ellenére az emberek többsége csak akkor megy el különféle egészségügyi szűrésre, ha FÁJ valamije. A rákos megbetegedések esetében azonban ez már késő, a kór elburjánzását jelenti.
Csaknem az összes rákfajta GYÓGYÍTHATÓ, ha korai stádiumban veszik észre. Abban az esetben, ha már csak különféle panaszok jelentkezésekor fordul orvoshoz a beteg, valószínűleg már olyan stádiumban van, hogy csak műtét, komoly kezelések árán, vagy egyáltalán nem lehet gyógyítani. A kórt elsőként, teljesen kezdeti stádiumban a szűrővizsgálatokon lehet észrevenni. Egyes betegségeket vérvizsgálattal, tapintással, illetve különböző képalkotó eljárásokkal lehet észlelni. Az alábbiakban néhány, a leggyakrabban előforduló rákos megbetegedések tüneteiről, szűrési módjairól, illetve kezelési lehetőségeiről lesz szó.
Tüdőrák
Kezdeti stádiumban nincsenek különösebb tünetei. Később ingerlő köhögés, gyakori tüdőgyulladások, fulladásos, légszomjjal járó légzés, késői szakaszban véres köpet is előfordulhat.
Tüdőszűréssel, mellkasröntgennel korai stádiumban észrevehető, s ilyen esetben még műtéttel gyógyítható és kemoterápiával kezelhető. A késői stádiumban diagnosztizált betegséget nem lehet gyógyítani, a tünetkezeléssel csak a beteg élete hosszabbítható meg.
Emlőrák
Az emlőrák felismerése viszonylag könnyű, mert rendszeres - havonta legalább egyszeri - ellenőrzéssel akár otthon is felismerhetők az apróbb elváltozások. A mirigyek miatt a mellben ugyan sok csomó található, de könnyen észrevehető, kitapintható egy ismeretlen, új elváltozás. Minden ilyen csomóra, horpadásra, behúzódásra, váladékozó folyásra oda kell figyelni. A daganatos csomók általában tömött tapintásúak és jól körülhatárolhatók. Ha a mellben nincs csomó, de pirossá válik, tapintása fájdalmas, az is daganatos folyamatot jelezhet.
Kiszűrhető tehát tapintással, valamint nőgyógyászati vizsgálattal, mammográfiával (amit a megyeszékhely mellett már a munkácsi és újlaki Keresztyén Egészségügyi Központban is el tudnak végezni).
Az emlőrák kezdeti stádiumban véglegesen gyógyítható, később műtéttel, hormonkezeléssel, sugárterápiával vagy kemoterápiával kezelhető.
Prosztatarák
A kezdeti stádiumban gyakorlatilag nincsenek tünetei, a prosztata ugyanis lassan növekszik, s ez nem jár fájdalommal. Később fokozatosan jelentkeznek a vizelési nehézségek: egyszer nehezen indul be, máskor nehezen visszatartható, illetve csökken a vizelet sugara. Még később véres vizelet, égető érzés alakulhat ki. Általában 50-60 éves korban alakul ki a férfiaknál.
A prosztatarák kiszűrhető tapintással, évenkénti urológiai vizsgálattal, ultrahangos vizsgálattal, PSA-vizsgálattal (szintén elérhető Munkácson, illetve Újlakon).
A korai stádiumban észrevett betegség teljesen gyógyítható. A későn észlelt prosztatarák esetében - gyógyszeres (hormonkezelés), illetve sebészeti beavatkozással - akár 10 évvel is meghosszabbítható a beteg élete.
Szájüregrák
Az egyik ,,legdinamikusabban" fejlődő rákfajta. A lokalizációtól függően (nyelv, íny, nyálkahártya...) fájdalom és idegen test érzékelése kíséri a szájüregben, ami feltűnően rossz lehelettel és bevérzésekkel is párosulhat.
Kiszűrhető vizuálisan, tapintás, illetve szövettani vizsgálat révén. A betegség kialakulásában fontos szerepe van a dohányzásnak, az elhanyagolt, rossz fogaknak, amelyek a nem kívánatos jelenlétük mellett mechanikusan is sérthetik a nyálkahártyát.
A betegség előrehaladottságától függően sugárkezelés, illetve kemoterápia jöhet szóba, kivételes esetekben műtéti beavatkozás is elképzelhető.
Méhnyakrák
Viszonylag későn okoz egyértelmű tüneteket, ezért is fontos a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel, a méhnyaktáji elváltozások idejében történő és hatásos kezelése.
A diagnosztikában megkerülhetetlen az évente történő szűrővizsgálat, különösen a leginkább érintett 35-50 éves korosztály számára.
A betegség stádiumaitól függően műtéti beavatkozás, illetve sugárterápia jöhet szóba.
Végbélrák
Viszonylag későn okoz tüneteket. A széklet megváltozik, normális ritmusa felborul. Előfordulhat tartósan fennálló hasi puffadás, bizonytalan fájdalom a végbéltájon, véres széklet.
Orvosi vizsgálat révén ujjal kitapintható, vastagbéltükrözéssel pedig egyértelművé válhat a diagnózis.
Kezelése kizárólag műtéti beavatkozást igényel, ami után teljes értékű életet lehet élni. A késői szakaszban, különösen áttétek esetében az operációnak már nincs értelme.
Bőrrák
Elsősorban a bőr és az anyajegyek elváltozását kell figyelni. Az anyajegyek sötétebbé válnak, kisebesedhetnek, égető, viszkető érzést okozhatnak, vérezhetnek is.
A kiszűrés bőrgyógyászati vizsgálattal történik.
Ha korán észreveszik, műtéttel, radio- és immunterápiás kezeléssel teljesen meggyógyítható. Elhanyagolt, áttétes esetekben már sokkal rosszabbak az esélyek.
Az anyagot összeállította:
dr. Milyó Péter onkológus,
dr. Jakab Lajos családorvos