Lakás fizetésből?

2007. július 27., 10:00 , 341. szám
A fészekrakás problémái

Rengeteg fiatal család problémája az, hogy nem rendelkeznek saját otthonnal. Ez a tény vidékünkön is szembetűnő, hiszen nem egy frissen házasodott emberpár kénytelen meghúzni magát a szülői házban vagy albérletben, s nem sok esély kínálkozik arra, hogy egyszer majd saját házzal, lakással rendelkezzenek.

Amíg az ember szerelmes, addig mindent a pozitív oldaláról lát, s nem azzal törődik, hogy mi lesz később. A felhőtlen boldogsághoz azonban, a legtöbb esetben szükséges egy saját lakás. Ekkor merül fel az a probléma, hogy miből lehet egyáltalán saját otthont teremteni. A mostani életviszonyokat figyelembe véve: fizetésből nem nagyon. A fiatalok, főleg ha pályakezdők, a fizetésükből nemigen tudnak annyit megtakarítani, hogy abból belátható időn belül építkezhessenek vagy lakást vásároljanak (ha önerőből, kétkezi munkával építi fel az ember a saját otthonát, 20-25 év múlva talán el is készül). Marad tehát a gyűjtögetés, takarékoskodás, esetleg kölcsönfelvétel, amit életük nagy részében törleszthetnek.

Vegyünk egy példát: egy olyan fiatal családot, ahol a két felnőtt kb. 11 000 hrivnyát keres évente fejenként, vagyis összesen úgy 22 000 az évi jövedelmük, s van egy gyermek is. Ha ez a család Beregszászban szeretne lakást vagy házat vásárolni, az előzetes érdeklődések után több lehetőségből választhat. Ha a város központjában található összkomfortos, kétszobás lakást választanak, "leszurkolhatnak" érte 66 000 dollárt, de van drágább is. Ha más kerületekben próbálnak szerencsét, a tömbházak lakásai (legyen az egy-, két- vagy háromszobás) is borsos árakkal rendelkeznek: 30-40-50 000 USD-be is kerülhetnek. Ellenben ha házat vásárolnának telekkel együtt, az épület állapotától, nagyságától, elhelyezkedésétől, kommunális felszereltségétől függően 30-100 000 dollárba kerülhet a külterületi, a központban lévő azonban jóval borsosabb, ráadásul a különböző papírmunkák (átíratás, ügyintézés stb.) és a rendbehozatal is belekerülhet ugyanennyibe. Természetesen albérletbe is lehet költözni, de az is belekerül havonta 250-300 hrivnyába (plussz rezsi), s nem nevezhető stabil családi fészeknek. Ha falun szeretne élni ez a példaként felhozott család, akkor ott sem rózsás a helyzet házvásárlási fronton. Egy városhoz közeli településen, a főutcán található családi ház belekerül 30-35 000 dollárba (az épület minőségétől függően). A kis, eldugott utcákban lévők ennél olcsóbbak: 15-20 000 USD, attól függően, hogy milyen telek tartozik a házhoz, be van-e vezetve a gáz, a villany, a vezetékes víz, a telefon, milyen a fűtési rendszere, s hogy milyen a lakórész állapota. Tehát az adott család vajon melyiket választaná? Valószínűleg azt, amely kevesebb ráfordítást igényel, s rögtön be lehet költözni. Csakhogy itt merül fel igazán a nagy kérdés: miből? Az adott évi jövedelem - ami a mostani valutaárfolyam mellett kb. 4400 USD - hónapokra lebontva nem éri el a 2000 hrivnyát. Ebből az összegből kell kigazdálkodniuk a családtagoknak a költségvetésüket, s mellette takarékoskodni. Ha a "gyűjtögető" módszert alkalmazzák, s havonta megspórolnak kb. 100 dollárt, tíz-tizenöt év múlva össze is gyűjthetnek annyit, amiből megvásárolhatnak egy szerényebb városi lakást, vagy egy kisebb családi házat (ha nem jön közbe semmilyen nagyobb anyagi kiadással járó esemény). Természetesen választhatják azt a lehetőséget is, hogy kölcsönből vásárolják meg a kinézett leendő otthont, de ennek a törlesztése is eltarthat 15-20 évig, s közben állandóan ott lebeg majd a fejük felett a bank "Damoklész kardja", a törlesztőrészlet. Manapság jobbnál jobb változatokat kínálnak ebben a témában az ukrajnai pénzintézetek, de csak akkor, ha stabil bevételi forrással rendelkezünk, mert a bizonytalanra alapozva akár bele is bukhatunk a családi otthon megteremtésébe.

Válaszolva a címben feltett kérdésre: lehetséges, de csak nagyon kemény spórolással.

-snicer-