"Piros Pünkösd napján..."
XVII. Guti Pünkösdi Napok
Idén immár tizenhetedik alkalommal szerveztek pünkösdi napokat a beregszászi járási Gut községben, felelevenítve a pünkösdi ünnepkörhöz kapcsolódó, lassan feledésbe merülő népi hagyományainkat. Pünkösdvasárnap az ünnepi istentiszteletet követően ismét megválasztották a pünkösdi királyt és királynőt, akik hagyományosan virágokkal, zöld ágakkal díszített fogaton járták be a községet. Ugyanakkor megnyitották azt a Sin József fotóiból összeállított kiállítást, amely a korábbi pünkösdi napok hangulatát volt hivatott felidézni.
Pünkösdhétfőn sok vendég látogatott el Gutra, többek között Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke, Brenzovics László, a megyei tanács és a KMKSZ alelnöke, Orosz Ildikó, a KMPSZ és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke és a Beregvidék számos közéleti tényezője, valamint a környékbeli hagyományőrző együttesek és tánccsoportok.
Az ünnepi megnyitón Brenzovics László kijelentette: "Pünkösd a kereszténység és egyben a magyarság egyik legszebb ünnepe." Majd így folytatta: "Most egy 2008 évvel ezelőtti eseményre emlékezünk, amikor Földre szállt a szentlélek és létrejött a keresztény egyház. Azonban vannak ehhez az ünnephez fűződő magyar népi hagyományaink is, melyeket a második világháború utáni Kárpátalján elsőként itt, Guton igyekeztünk újraéleszteni."
A főszervező Sin József, a KMKSZ Guti Alapszervezetének elnöke, a Beregszászi Járási Állami Közigazgatás elnökhelyettese így folytatta: "Immár 17 éve annak, hogy itt az iskola kertjében összegyűltünk, mert úgy döntöttünk, hogy a pünkösdi ünnepkör lesz az, amely által igyekszünk a községünket bemutatni, és a pünkösdhöz fűződő népi játékokat és hagyományokat megtartani, megismertetni a hozzánk ellátogató vendégekkel. Azt gondolom, aki azóta pünkösdkor idelátogatott, soha sem csalódott, kellemes élményekben volt része. Remélem ez így lesz ma is."
A köszöntéseket követően a pünkösdi király és királynő vezetésével megérkeztek a Guti Általános Iskola hagyományőrzői, aki betekintést nyújtottak a helyi hagyományokba. Az érdeklődők a pünkösdi bográcsgulyás és saslik kóstolgatása mellett megkóstolhatták a Jakab Sándor borász által kínált kitűnő tájjellegű borokat és a Gutra jellemző finom gombás ételeket. Közben a nagyszámú közönséget a járás legjobb együttesei szórakoztatták. Felléptek többek között a beregszászi Grácia Esztétikai Stúdió táncosai, a Nagybégányi és Mezőgecsei Kultúrházak folklóregyüttesei, a Hetyeni Nefelejcs Táncegyüttes táncosai, a guti Peres Dóra és a balazséri Bakos Melióra ifjú szólóénekesek, valamint a Mezővári Művészeti Iskola diákjai és tanárai. A kisgyerekek, de a felnőttek is jól szórakoztak Vitéz László hőstetteit látva, melyeket a Cók-Mók Bábszínház mutatott be nekik, majd ugrálhattak a légvárban, foroghattak a körhintával és fogyott a vattacukor is.
Az iskola futballpályája körül is zajlott az élet: focisuli, kötélhúzás, kugliverseny, célbarúgó-verseny. Majd miután ifj. Darcsi Viktor vállalkozó elvégezte a kezdőrúgást, megkezdődött az első guti focicsapatot megszervező id. Darcsi Viktor emlékére a tizenhat csapat között zajló kispályás labdarúgótorna, melynek döntőjében a bátyúi és a kígyósi csapat nem bírt egymással. 1-1-es döntetlent követően tizenegyesekkel 4-3-ra a bátyúiak kerekedtek felül. De összemérhették erejüket az erős emberek is a pünkösdi kődobóversenyen, melyet idén a guti Gajdos András nyert meg.
Az ünnepségsorozat végén utcabál volt, ahol Halász László és zenekara szolgáltatta a talpalávalót, és akinek még ez sem volt elég, gyönyörködhetett a csodaszép tűzijátékban.
dózsa