Kevesebb határon túli fiatal megy magyarországi egyetemre
Erőteljes emelkedést vártak, ám csökkent azoknak a határon túli magyar fiataloknak a száma, akik magyarországi egyetemekre jelentkeznek - írta a Népszabadság. Az okokat csak találgatják.
Elmaradt a határon túli magyar fiatalok magyarországi felsőoktatásban várt rohama a szomszédos országok EU-csatlakozása után - írta a Népszabadság. A lap szerint az oktatási szakemberek jelentős része azt várta, hogy Szlovákia és Románia csatlakozása után ugrásszerűen megnő az ottani magyar nemzetiségű fiatalok érdeklődése a magyar felsőoktatás iránt. A csatlakozással ugyanis elhárultak az itt tanulás idegenrendészeti, társadalombiztosítási akadályai, és már nem csak költségtérítéses képzésben vehetnek részt.
A jelenség okait csak találgatják. Visszafoghatta az érdeklődést a tandíj bevezetése - a jelentkezés idején még érvényben volt ez az előírás, csak a népszavazás nyomán vonták vissza. Inkább azonban az állhat a háttérben, hogy a határon túli magyar nyelvű egyetemi és főiskolai hálózat mind jobban megszilárdul. Romániában a Sapientia Egyetem, Szlovákiában a Selye Egyetem vonzza a helyi fiatalokat, de a többségi nyelven oktató intézmények is indítanak már magyar nyelvű képzést, főként Romániában.
Az oktatási tárca adatai szerint általában közel nyolcezer külföldi diák tanul a magyar felsőoktatásban, zömében a szomszédos országok állampolgárai. Ez a szám évente pár száz fővel változik, de lényegében állandó. Idén enyhe csökkenés várható. A minisztérium határon túli magyarokkal foglalkozó titkárságának becslése szerint a külföldi diákok 92-95 százaléka magyar nemzetiségű.
Ukrajnából, konkrétabban Kárpátaljáról is kevesebb diák megy tanulni a következő tanévben magyarországi felsőoktatási intézménybe, mint az előző években. A Beregszászi Információs Iroda adatai alapján a 2008-2009-es tanévben Magyarországon az ösztöndíjtanácsnál nyert támogatási keretből 23 nappali alapképzéses, 3 egyházi alapképzéses és 1 művészeti alapképzéses diák fog tanulmányokat folytatni, valamint 1 második alapképzéses, 12 PHD-s és 4 mesterképzéses diák. Rajtuk kívül természetesen vannak, akik saját költségükön tanulnak majd az anyaországban, de ezeknek a hallgatóknak a száma egyenlőre nem ismert. Az okok itt is hasonlóak, mint a fentebb említett országokban: egyre több fiatal választja a helyi felsőoktatási intézményeket. Kárpátaljai diákok ugyanakkor jelentős számban vesznek részt magyarországi részképzésben, a különféle régiókat tekintve innen a legtöbb: 37 hallgató vesz részt efféle időszakos képzésben, s nyert ösztöndíjat. (origo.hu/fürkész)