Terra Dei konferencia Mezőgecsében
Fóliaházas paradicsomtermesztés
A holland alapítású Terra Dei Jótékonysági Alapítvány Kárpátaljai Mezőgazdasági Szaktanácsadó Központja múlt hét pénteken bemutatóval egybekötött szakmai konferenciát szervezett Mezőgecsében.
Gál István, a Terra Dei szaktanácsadója a paradicsom növényvédelméről tartott vetítéssel egybekötött előadást. Elhangzott, hogy célszerű olyan fajtákat választani, amelyek több betegségnek is ellenállnak, majd sorra vette az előadó a paradicsom leggyakoribb gombabetegségeit és az ellenük történő védekezéshez szükséges permetszereket, illetve a növényvédelmi technológiát. A melegházas paradicsomtermesztéssel foglalkozóknak a legtöbb problémát a paradicsomvész-fitoftóra okozza, amely először 12-15 oC-nál kezd fertőzni, majd a tünetek tömegesen 20-22 oC-nál jelennek meg, nedves párás környezetben. Védekezni ellene Ridomil Gold MZ, Acrobat MZ, Curzate R, Previcur 607 SL, valamint rézalapú készítményekkel pl. Champion 50 WP, Cuproxat FW stb. lehet. Magas relatív páratartalom esetén zárt állományban megjelenhet a paradicsomokon szürkés foltok formájában a botritisz vagy szürkepenész, amely ellen korábban a Sumilex 30 GF, Rovral 25 FW, Ronilan FL szerekkel védekeztek a termelők, napjainkban azonban újabb hatásos szerek is vannak forgalomban, például a Folpet hatóanyagú szerek és a Bravo 500. Az alternaria szerencsére ma már ritka betegség, jellegzetes tünete, hogy gyűrűk alakulnak ki az elszáradt leveleken, a termésen pedig barna folt a kocsány körül. Védekezni ellene Antracol WP, Dithane M-45, Amistar és Acrobat MZ névre keresztelt szerekkel eredményes. 90% feletti páratartalomnál fényszegény környezetben támad a kladosporium: a levél hátoldalán barna foltok (bársonyos penészgyep) jelennek meg. Védekezni Bravo 500 és Dithane M-45-el célszerű ellene. A sklerotinia betegségek ellen Sumilex 30 GF, Rovral 25 FW és Ronilan FL ajánlott, de megelőzhető a mikroklíma optimális szabályozásával is. A szeptória jele, ha fiatal leveleken jelennek meg 1-2 mm átmérőjű, középen kivilágosodó foltok. 25 oC és vizes lombozat szükséges a fertőzéshez, védekezni ellene a következő szerekkel lehet: Bravo 500, Antracol WP, vagy más fitoftóra elleni szerekkel.
A fóliaházas paradicsom leggyakoribb rovarkártevője a bagolylepke hernyója. Fontos, hogy időben védekezzünk ellene, mert ha berágja magát a termésbe, elpusztíthatatlan. Egyébként a legolcsóbb taglózó rovarölő szereket is eredményesen lehet használni ellene.
Mihail Suljba, a Nickerson-Zwaan holland növénynemesítő cég nyugat-ukrajnai képviselője mutatta be a vállalata által nemesített hibrid zöldségeket, közülük a paradicsom- és paprikafajtákat a Terra Dei Tóth Gyula által irányított bemutató gazdaságában a gyakorlatban is meg lehetett csodálni, sőt a termő tőkékről leszedett paradicsomokat és paprikákat meg is lehetett kóstolni. A bemutató gazdaság fóliaházaiban nagyon sok fajta terem egymás mellett, ott mindenki a látvány mellett az ízlelés alapján is válogathatott a különböző hibrid zöldségfajták között.
A Nyíregyházáról érkezett Nagy József az angol gyártmányú Micron elektromos gyomirtó gépet mutatta be, amely minden vízben oldódó gyomirtó szer kijuttatására alkalmas. A gép tökéletesen porlaszt, de nem a hagyományos módon, magas nyomással, hanem mechanikus úton, egy forgótárcsa segítségével. Ezáltal vegyszert lehet megtakarítani, kevés vizet kell vételezni. A kézi gép teljesítménye ideális esetben 3 hektár/8 óra is lehet. A kárpátaljai kistermelők számára kiváló megoldást jelenthet a 75 ezer forintba kerülő három góliátelemmel működő gyomirtó szert kijuttató eszköz.
B. Zs.