A periferiális idegrendszer megbetegedése
Pár napja nehéz súlyt emeltem, amikor hirtelen erős fájdalom nyílalt a gerincembe, s a fájás máig nem múlt el. Mi lehet a bajom, s miként kezeltethetem ki? - telefonált be szerkesztőségünkbe egy rahói olvasónk. Kérdéseit dr. Fedorcsák Viktorhoz, a Viski Nagyközségi Poliklinika ideggyógyászához továbbítottuk.
- Minden bizonnyal a periferiális idegrendszer megbetegedésével állunk szemben, melynek oka a gerincoszlop megsérülésében rejlik - fejti ki az orvos. - A gerinc 32-33 csigolyából áll, melyek ízületekkel kapcsolódnak egymáshoz, a csigolyák között pedig ún. diszkuszok, a gerincoszlop ruganyosságát biztosító lemezkék helyezkednek el. Idősebb korban viszont a csigolyák közötti porcrészekben kalciumsó rakódik le, azok elmeszesednek, a diszkuszok összeszorulnak, megszűnnek a csigolyák közötti rések, s a csigolyák nyomása ingerelheti a gerincoszlopból kijövő idegszálakat. Ez okozza az idegek erős fájását, különösen mozgás, elsősorban lehajlás és emelés közben. Persze, fiatal korban is előfordulhat a gerincfájás, hirtelen lehajláskor vagy nehéz súlyok emelésekor. Ezekben az esetekben ugyanis a diszkuszok a nagyfokú megterheléstől kicsúsznak a helyükből, s a csonthoz szorítják az idegszálakat. Ez az ún. lumbágó.
- Miként kezelhetjük a betegséget, s mit tehetünk a megelőzéséért?
- A terápia során víz alatti csüngéssel, manuális műveletekkel, masszázzsal széthúzzuk a gerincoszlopot, hogy kiszabadítsuk a beszorult diszkuszt és idegszálat. Emellett fájdalomcsillapítókat, dehidratáló gyógyszereket, B-vitamint is írunk fel a páciensnek. Ha viszont a diszkusz erősen beszorítja az ideggyököt, akkor idegsebészeti beavatkozásra van szükség, a beteget megműtjük. A kezelés befejező részében azután következhetnek a fizikoterápiás beavatkozások, a páciens gyógyfürdőt vesz, megmasszírozzák, gyógytornán vesz részt, paraffint kennek a gerincoszlopára (ezt nevezzük paraffinapplikációnak). A terápia időtartama a kór súlyosságától függ, néhány héttől néhány hónapig tart, s utána sem javasoljuk a felgyógyult személynek, hogy nehéz súlyt emeljen vagy hirtelen lehajoljon.
A megelőzés pedig abból áll, hogy igyekezzünk elkerülni a gerincoszlop megterhelését. A súlyemelők is ezért vesznek fel erős derékszíjat, hogy a porc, a diszkusz ne ugorjon ki a helyéről. De persze nemcsak a sportolóknak kell elővigyázatosaknak lenniük. Mindenkinek ajánlom, hogy ne emeljenek nehéz súlyt lehajolva, hajlott gerinccel, hanem inkább guggoljanak le, és egyenes háttal veselkedjenek neki az emelésnek. Emellett pedig kerüljék a hirtelen mozdulatokat.
Lajos Mihály