Lovasoktatással indult az év Tiszacsomán
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Árpád Vezér Látogatóközpontja és Lovardája adott otthont annak a képzéssorozatnak, melynek első konzultációjára január 9–12. között került sor Tiszacsomán. A többalkalmas Lótartás és lovasoktatás alapjai c. képzés előadója és szakmai vezetője Száz Petra lovaskultúra-oktató, a Feketecser Lovasmajor és az Equimedia tulajdonosa, valamint a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem mesteroktatója.
Az első, személyes formában megrendezett szakmai alkalom kezdetén Száz Petra ismertette a tanfolyam felépítését. Mint mondta: „A mai nap folyamán elsőként az alapokat vesszük át, majd a terepen is megnézzük, mi az, amire hangsúlyt kell fektetnünk. Abban hiszek, hogy a lovasság és a lovakkal való foglalkozás állandó tanulás. Van olyan ismeret, amit modern, tudományos oldalról megközelítve szerzünk meg, s van, amit az őseink hagytak ránk.”
A kurzusra nyolcan jelentkeztek, s a csütörtöki alkalom kezdetén bemutatkozhattak, elmondhatták, miért érdekli őket a lovaskultúra, valamint a lovak világa. Volt, aki azért iratkozott be, mert már rendelkezik egy lóval, ami reményei szerint az ő hátaslova lesz, így ez a képzés is segíthet számára.
Ezt követően az általános ismeretek témakörében az ápolás, szerszámozás és istállórend elméleti és gyakorlati oktatása zajlott. Délután a földi munka került előtérbe, ahol a résztvevők elméleti alapokat kaptak, amelyeket gyakorlat követett.
Pénteken, január 10-én Száz Petra vezetésével folytatódott a konzultáció. Ekkor a futószárazás alapjaival ismerkedtek meg a résztvevők, amelyet a délelőtt folyamán gyakorlatban is kipróbálhattak. Délután a lovasoktatáshoz szükséges tulajdonságokkal és az oktatáshoz alkalmazható módszerekkel foglalkoztak.
A szombat a lovasoktatásról fog szólni, amikor a résztvevők elméleti és gyakorlati képzéseken fognak részt venni az első lépések megtételének témakörében, és a kezdő lovasokat be fogják vezetni a lovak világába. A délutáni programban helyet fog kapni a bemelegítés fontosságának ismertetése, majd kérdések és válaszok segítségével fogják elmélyíteni a tanultakat.
Az utolsó napon Petra a lovasoktatás gyakorlati aspektusaira fogja helyezni a hangsúlyt. A résztvevők meg fognak ismerkedni egy kezdő lovas elindításával, az első felülés oktatásának alapjaival és a helyes üléstechnika kialakításával. Az eseményt reflexió fogja zárni, amely során a résztvevők visszajelzést adhatnak, valamint összegzést fognak kapni a tanultakról.
A tanfolyam célja az volt, hogy elméleti és gyakorlati tudást nyújtson a lótartás, lovasoktatás, valamint a lovakkal való helyes bánásmód területén. A konzultációk s maga a képzés során az elmélet és gyakorlat aránya tökéletesen kiegyensúlyozott volt, amely lehetővé tette a résztvevők számára, hogy mélyebb tudást szerezzenek a lótartás terén.
Száz Petra hetilapunknak adott nyilatkozatában a képzés kapcsán elmondta: „Többalkalmas programot állítottunk össze, melyet hibrid formában valósítottunk meg, ebből az első lépcsőfok a csütörtöki személyes találkozó volt, melynek során felmértük a hallgatók lovas tudását, s ahhoz képest indultunk el. Az alapoktól próbáltuk rendszerbe foglalni a meglévő ismereteiket, valamint kiegészíteni és frissíteni is azokat. Kettős tudást ötvöztünk: egyrészt próbáltuk behozni a múltbéli szakemberek tudását, akár évezredes ismereteket, másrészt az új kutatások eredményeit is átadtuk. A képzés során fokozatosan építkeztünk, a lovakról, viselkedésükről, igényeikről hallhattak a résztvevők, de elmélyedtünk a lovasoktatásban futószáron és osztályban is. Nagyon fontos, hogy a résztvevőknek nemcsak az elméleti tudással kell majd rendelkezniük, hanem azt megfelelő módon át is adhassák, jó oktatókká váljanak. A következő alkalom online konzultáció lesz, a következő találkozóig pedig gyakorolják a hallgatók az új feladatokat, amelyeket elemezni fogunk.”
A képzés hamarosan online folytatódik, majd Száz Petra mesteroktató ismét ellátogat Kárpátaljára.
Lőrinc Ingrid