Szerzett immunhiányos betegség (AIDS)
Most készülök életem első nemi kontaktusára, de félek az AIDS-től, és érdekelne, hogyan előzhetem meg a fertőzést. Vagy ez a kór csak homoszexuálisok nemi kapcsolata során terjed át az egyik félről a másikra? - telefonált be szerkesztőségünkbe egy fiatalember. Kérdéseivel és a kapcsolódó kérdésekkel dr. Tivadar Igort, a Técsői Járási Poliklinika bőr- és nemibeteg-gyógyász szakorvosát kerestük meg.
- Ami a nemi aktus útján való terjedést illeti, az AIDS-et okozó HIV-vírus kezdetben tényleg a homoszexuálisok körében adódott át az egyik féltől a másiknak, de újabban heteroszexuálisok nemi kapcsolata során is terjedhet - fejti ki beszélgetőtársam. - Ezenkívül a vírus átadódhat vér útján úgy, hogy a fertőzött személy vére bekerül az egészséges személy véráramába, például, ha a kábítószerfüggők közösen használt, sterilizálatlan injekciós tűvel adják be maguknak a narkotikumokat, (a kórházakban, természetesen, vigyáznak, hogy vérátömlesztés során ne jusson fertőzött vér az egészséges szervezetbe, ellenőrzik, nincs-e HIV-vírus a vérben), s emellett az anya is átörökítheti gyermekére a kórt. A fertőzést követően vírushordozóvá vált ember akár húsz évig is tünetmentes maradhat, ám a helytelen életvitel (alkoholizálás, dohányzás, kábítószerezés), illetve különböző betegségek (tüdőgyulladás, influenza, tébécé) aktivizálhatják a vírust. Ezt követően a beteg belázasodik, 37-38 Celsius-fokra emelkedik a testhőmérséklete, gyengeség fogja el, s megduzzadnak az áll alatti, a hónaljban lévő, valamint a lágyékban található mirigyei. Később pedig az immunrendszer meggyengülése következtében könnyen a szervezetébe juthatnak a különböző baktériumok, vírusok és gombák, s mintegy harmincféle betegség - például tüdőgyulladás, tébécé - támadhatja meg az embert. (Tehát, mint látjuk, a tüdőgyulladás és a tébécé okozója s egyben következménye is lehet a vírus aktivizálódásának.) A beteg három - öt év leforgása alatt elhunyhat, ám ha kezelik, s a beteg helyes életvitelt folytat (nem alkoholizál, nem kábítószerezik, nem dohányzik), öt - tíz évig, sőt tovább is elélhet.
- Hogyan kezelik az AIDS-et?
- A betegek antiretrovírus-készítményeket kapnak, melyekhez térítésmentesen juthatnak hozzá. A kezelést Kárpátalján egyedül Ungváron, a megyei AIDS-központban végzik, ahol a kórban szenvedő embereknek havonta kell jelentkezniük. Itt immunológiai analíziseket adatnak le velük, megvizsgálják, mennyi T-limfocita van a vérükben, s az elemzések alapján döntik el, milyen terápiát kapjanak a betegek a továbbiakban. A T-limfociták felelnek ugyanis az egyes szervek immunológiai védelméért, míg a fehérvérsejtek az egész szervezetet védik a fertőzésektől. Az utóbbiak számát az egyes járási kórházakban, poliklinikákon is ellenőrzik az általános vérvizsgálat során, s ugyanitt a különböző osztályokon - a traumatológián, a sebészeten, az intenzív osztályon, valamint a nőgyógyászaton - azt is kielemzik, nincs-e HIV-vírus a beteg szervezetében. Kárpátalján - 2010. augusztus 1-i adatok szerint - 210 vírushordozó él, s van tizenhét AIDS-beteg, akik közül hatan gyermekek.
- Miként előzhetjük meg a HIV-fertőzést?
- Nem kell rendszertelen nemi életet élni, gyakran váltogatva a szexuális partnert, emellett használjunk gumióvszert a nemi aktus során, s ne váljunk kábítószer-fogyasztókká. Az orvosok rendszeresen felkeresik a középiskolákat, ahol előadásokat tartanak az egészséges életmódról, ezen belül az AIDS megelőzéséről, s bízunk benne, hogy felvilágosító munkájuk eredménnyel jár.
Lajos Mihály