Mire vigyázzunk nyaraláskor
Érdekelne, mire vigyázzunk - egészségügyi szempontból - a nyaralásunk idején, hogy lehetőleg semmilyen betegség ne árnyékolja be az üdülésünket - kérdezte telefonon szerkesztőségünktől egy nagyszőlősi olvasónk. Kérdését dr. Szidej Évához, a Nagyszőlősi Járási Kórház belgyógyászához továbbítottuk.
- Mielőtt valamelyik külföldi vagy belföldi üdülőbe utaznánk, forduljunk a családorvosunkhoz, aki felméri az egészségi állapotunkat, s tisztázza, nem lappang-e bennünk valamilyen betegség - indítja beszélgetésünket a szakember. - Üdüléskor - és általában nyáron - ajánlatos napi három liter folyadékot fogyasztani, ami lehet ásványvíz, gyümölcslé, kompót, tej, kefir, tea (különösen a zöld tea). Az étrendünkben szerepeljen sok zöldség, gyümölcs, s étkezzünk naponta négyszer, hogy gyorsabban felszívódjanak a vitaminok és más hatóanyagok. Emellett a gyakori ételfogyasztás esetén sok gyomorsav képződik, ami elpusztítja a nyári időszakban kiváltképp aktív mikrobákat.
Ha valahová elutazunk, vigyünk magunkkal elsősegélycsomagot, mely tartalmazzon fájdalomcsillapítót, sebtapaszt, fertőtlenítőszert, görcsoldót, antibiotikumot, hasmenés, illetve allergia elleni gyógyszert, valamint szúnyogcsípés elleni kenőcsöt. Napszúrás ellen vegyünk szalmakalapot, a szemünket védjük napszemüveggel, s túrázásra indulva vegyünk fel kényelmes lábbelit. Ha vízparton nyaralunk, mértékkel lássunk hozzá a napkúrához, hogy a túlhevülés ne vezessen kiszáradáshoz, fejfájáshoz, émelygéshez, váltogassuk a napozást a fürdőzéssel, s csak délelőtt tíz óráig, illetve délután négy óra után feküdjünk ki a napra, amikor már gyengébb az ultraibolya sugárzás, így nem szerzünk égési sebeket, hanem kellemesen, enyhén barnulunk le, s ajánlom, hogy a napozás előtt kenjük be magunkat naptejjel vagy napolajjal. Felhevült testtel vagy közvetlenül az étkezést követően pedig ne menjünk a vízbe, mert ilyenkor a vér nagyobb része a belső szervekbe áramlik, kevesebb jut belőle az agyba, ezért a viszonylag hidegebb közegbe, a vízbe merülve, elájulhatunk, ami végzetessé válhat, fulladáshoz vezethet.
- Mire vigyázzunk, ha egzotikus országba utazunk?
- Először is forduljunk infektológus szakorvoshoz, s három-négy héttel az elutazásunk előtt oltassuk be magunkat sárgaláz, kolera, malária, illetve a konkrét régióra jellemző más fertőző betegségek ellen, hogy legyen elég idő a nevezett megbetegedések kórokozóit elpusztító antitestek képződéséhez, a szervezet ellenálló képességének a megnövekedéséhez. Az üdülés során a legkisebb karcolást is azonnal kezeljük jóddal vagy más fertőtlenítőszerrel, mert a meleg éghajlat alatt gyorsabban szaporodnak a mikrobák, s a sebek könnyen elfertőződnek. A kórokozókat tartalmazó csapi víz helyett igyunk palackozott, illetve ásványvizet, s óvatosan fogyasszuk az egzotikus ételeket, mert a szervezetünk nincs hozzájuk szokva, ezért megeshet, hogy különböző fehérjeallergiákat válthatnak ki. Így ha meg akarunk ismerkedni a helyi konyha specialitásaival, előbb csak kis mennyiséget, egy evőkanálnyi ételt vegyünk magunkhoz, s ha nem következik be valamilyen allergiás reakció, akkor fogyasszunk belőlük nagyobb adagot. Vigyázzunk, hogy az üdülés valóban legyen felüdülés, s ne zavarja meg betegség a nyaralásunkat
Lajos Mihály