Lecke Putyinnak

Parlamenti választások Oroszországban

2011. december 9., 09:00 , 569. szám

Vlagyimir Putyin pártja nem szerezte meg a szavazatok 50 százalékát a vasárnapi oroszországi parlamenti választásokon az előzetes eredmények alapján. A nemzetközi sajtó szerint az ötven százaléknál gyengébb eredmény keserű csapás Vlagyimir Putyin kormány- és Dmitrij Medvegyev államfő számára.

Az Egységes Oroszország pártnak a 450 fős dumában várhatóan 238 képviselői helye lesz. A szavazatok 49,54 százalékának az elnyerése egyszerű parlamenti többséget jelent a kormánypártnak, amelynek eddig kétharmados többsége volt a törvényhozásban.

A második legtöbb szavazatot szerző Kommunista Párt 92, az Igazságos Oroszország Párt 64, a Liberális Demokrata Párt 56 mandátumra számíthat a dumában. Vlagyimir Csurov, az orosz Központi Választási Bizottság elnöke bejelentette, hogy a választáson a szavazásra jogosultak 60,2 százaléka jelent meg, ami 3 százalékkal kevesebb, mint a 2007-es parlamenti választáson.

A kormányzó Egységes Oroszország Párt a választás eredményét a Dmitrij Medvegyev államfő és a Vlagyimir Putyin kormányfő politikája folytatására adott erkölcsi felhatalmazásként értékeli. Szergej Nyeverov, a párt egyik vezető tisztségviselője a hétfői sajtótájékoztatón úgy vélte, hogy Borisz Grizlov eddigi parlamenti elnök maradhat a poszton. Andrej Vorobjov, a párt választási bizottságának elnöke bejelentette, hogy a közeljövőben felkérik Dmitrij Medvegyevet, legyen az Egységes Oroszország elnöke. Kifejtette: meg vannak győződve arról, hogy Vlagyimir Putyin a 2012. március 3-ra kitűzött elnökválasztás első fordulójában győzni fog.

Az Egységes Oroszország párt választási szereplése címlaptéma volt a nyugat-európai lapokban.

Az orosz lakosság körében – a kormány híveit is beleértve – erősödik a rossz kedv, a hatalom soraiban pedig az idegesség – állapította meg a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Még ha a szavazás napjáig alig volt is jele annak, hogy az elégedetlenség utcai tiltakozásba csaphat át, a hatalom szemmel láthatóan aránytalan megelőző csapásokra kényszerült. Csak így értékelhető a választási megfigyelőkkel szembeni fellépés, valamint a kritikus hangú médiumok elleni internetes támadás.

A Stuttgarter Zeitung szerint az ellenzék nemcsak megalázó második fordulóra kényszeríthetné Putyint a márciusi elnökválasztáson, de az alsóházban, a dumában is megkeserítheti az életét. Ez annál is valószínűbb, mivel az ellenzéki képviselők bosszúért lihegnek azért, mert a kormánypárt az elmúlt nyolc évben simán rábólintott a Kreml és a kormány minden előterjesztésére. Az ötven százaléknál gyengébb eredmény keserű csapás Putyin és Medvegyev számára.

Az Egységes Oroszország párt a választások nyertese és egyben nagy vesztese is – mutat rá a Süddeutsche Zeitung. A Putyin–Medvegyev tandem, amely előszeretettel tetszeleg Oroszország jövőjének szavatolójaként, botladozni kezdett. Lőttek a kétharmados parlamenti többségnek. A kormánypárt uralmát megnyirbálták, Putyin hatalmának alapjai minden korábbinál törékenyebbé váltak. Valódi ellenzék ezután sem lesz a dumában, mivel nyugati értelemben az oda bejutott pártok egyike sem kritikus-liberális szellemiségű. Az eredmény láttán a nép mégis bátorítást érezhet ahhoz, hogy tovább bírálja a hatalmat. Már Putyin sem sérthetetlen – állapítja meg a lap.

A tekintélyes konzervatív brit napilap, a The Times szerint a választási kampányt kísérő manipuláció, korrupció és csalás olyan otromba és megfélemlítő méreteket öltött, hogy az orosz választók szinte semmilyen különbséget nem láthattak a mostani, úgynevezett demokratikus választások és a szovjet éra hetven éve alatt lezajlott, a kommunista pártot hatalmában megerősítő, nevetséges választási színjátékok között.

A lap szerint a Kreml a rendelkezésére álló összes trükköt bevetette kétségbeesett igyekezetében, hogy a kormányzó Egységes Oroszország megtarthassa befolyását a dumában. Az állami televízió folyamatos adásidőt biztosított azoknak a jelölteknek, akik Dmitrij Medvegyev államfő és Vlagyimir Putyin miniszterelnök politikáját támogatják, miközben más pártokról gyakorlatilag nem vett tudomást.

A vidéki városokban a hivatalosság maga határozta meg az Egységes Oroszország szavazatarány-céljait, a börtönökben pedig arra utasították a rabokat, hogy a kormánypártra voksoljanak. A gyári munkásokat „kellemetlen következményekre” figyelmeztették, ha nem így tesznek. A papságnak pedig megparancsolták: lássák el gyülekezeteiket instrukciókkal arról, hogy miképp kell szavazni – áll a cikkben.

A Kreml mindezekkel együtt sem kockáztatott. Hamis technikai indokokkal eltiltotta a részvételtől az egyetlen komoly ellenzéki erőt, amelyet olyan nehézsúlyú politikusok vezetnek, mint Borisz Nyemcov és Mihail Kaszjanov. A „halványuló” kommunisták, akiknek pártja ma már nem sokkal több egy „nyugdíjas pártnál”, indulhattak, csakúgy, mint néhány „komolytalan” nacionalista csoport és több „tessék-lássék ellenzéki párt”.

Az egyetlen független választási szervezet, a Golosz vezetőjét a rendőrség őrizetbe vette, honlapját támadás érte, megfigyelőit pedig kidobták a választási helyiségekből.

Az oroszok javára írandó azonban, hogy nem voltak hajlandók megijedni, és bár az Egységes Oroszország a szavazatarány meredek zuhanása ellenére a legnagyobb párt maradt, a szavazók megalázó válaszban részesítették Putyin konzultáció és demokratikus jóváhagyás nélkül előre bejelentett javaslatát arról, hogy márciusban helyet cserél Medvegyevvel – olvasható a szerkesztőségi értékelésben.

Az orosz választók vitathatatlanul visszautasították a Putyin–Medvegyev tandemet, akkor is, ha intézményileg semmi nem változik Oroszországban, s Vlagyimir Putyin márciusi elnökké választása nem került veszélybe – írta szerkesztőségi írásában a francia Le Monde. A választók megleckéztették Putyint című írásában a mértékadó francia liberális újság arra hívta fel a figyelmet, hogy vasárnap este, amikor a két orosz vezető kommentálta a választási eredményt, jól érzékelhető volt, hogy az őket is meglepte.

(zzz/MTI/hirado.hu/vesti.ru)