A gerincferdülés
Észrevettem, hogy az iskoláskorú gyermekem lapockái nem vízszintesek, hanem valamelyest ferdén állnak. Ez valamilyen betegség jele, s ha igen, miként lehet kikezelni belőle? – telefonált be szerkesztőségünkbe egy nagygejőci olvasónk. Kérdéseit dr. Kovács Mária gyermekorvoshoz, a Szürtei Családorvosi Rendelő főorvosához továbbítottuk.
– A gyereknek gerincferdülése van – állapítja meg a doktornő. – A gerincferdülés a gerincoszlop alakjának a megváltozása. A kór megelőzése és – ha már bekövetkezett a megbetegedés – gyógykezelése rendkívül fontos, mivel a szabályosan álló gerinc a munkaképesség, a jó külső megjelenés, valamint az egészséges életmód fontos feltétele. A gerincoszlop 24 csigolyából áll, melyek között vannak nyaki, háti és ágyéki csigolyák. A gerinc a keresztcsontnál behajlik, a hátnál viszont kidomborul. Jó tartásról akkor beszélünk, ha mind a homorulat, mind a domborulat normális. A túl gyorsan, túl magasra növő gyermek ellenben általában hajlott hátú, görnyedt tartású lesz. Ebben az esetben is gerincferdüléssel állunk szemben, ám a gerincoszlop oldalirányban is elferdülhet, s mindkét kóros elváltozás egyenlő mértékben fordul elő. A kór többnyire iskoláskorban támadja meg a gyermekeket, okai közé soroljuk a túl gyors növekedést, a görnyedt, előrehajlott helyzetben való ülést, illetve ha a gyermek mindig csak az egyik vállán hordja a nehéz iskolatáskát. A betegség többnyire hónapok, sőt évek alatt alakul ki, és sajnos, az utóbbi időben növekszik a gyakorisága, mivel a gyermekek kevesebbet mozognak, és túl hosszú ideig ülnek a tévé, illetve a számítógép előtt. Pedig a gerincferdülés később hátfájáshoz, sőt mozgáskorlátozottsághoz is vezethet, a beteg nehezebben mozog, mint az egészséges emberek.
– Miként ismerhetik fel a szülők, ha a gyermeküknél gerincferdülés alakul ki, s mit lehet tenni a beteg meggyógyításáért, továbbá a megbetegedés megelőzéséért?
– A szülők felfigyelhetnek arra, hogy a gyermekeik lapockái nem vízszintesen, hanem ferdén állnak, vagy ha behorpadt a mellük, és görnyedtté válik a tartásuk, túlságosan kidomborodik a hátuk. Ajánlatos minden évben, tanévkezdés előtt elvinni a gyermeket a családorvoshoz, hogy vizsgálja meg a gerinc állását. S ha baj van, a doktor a lakóhely szerint illetékes járási kórház ortopéd szakorvosához irányítja a beteget. A speciális ortopédiai kezelés időtartamát – a beteg megvizsgálása alapján – a szakorvos dönti el, s ennek során gyógytornát alkalmaznak, illetve ajánlják, hogy a gyermek ússzon, s ezzel is javítsa a testtartását. A megelőzés érdekében pedig azt tanácsolom a szülőknek, hogy több mozgásra, sportolásra inspirálják a gyermekeiket, ügyeljenek arra, hogy ne álljanak helytelen módon, ne üljenek előregörnyedve, s egyenletesen osszák el a vállaikon a terhelést.
Lajos Mihály