Folytatódik a Keleti Partnerség Program

Németh Zsolt látogatása Kárpátalján

2014. március 20., 20:21

Németh Zsolt, Magyarország Külügyminisztériumának parlamenti államtitkára egynapos munkalátogatásra Kárpátaljára érkezett, ahol a KMKSZ vezetőivel áttekintették a kárpátaljai magyarság jelenlegi helyzetét, majd a megye vezetőivel Magyarország és Kárpátalja stratégiai együttműködéséről, a határinfrastruktúra közös fejlesztéséről, a magyar kisebbség helyzetéről és a két országot érintő energetikai kérdésekről tárgyalt. Elmondta, hogy Magyarország félmillió dollárral emeli a Keleti Partnerség Programja keretében Kárpátaljának nyújtandó támogatást, amiről Ivan Balogával, a Kárpátaljai Megyei Tanács elnökével és a lebonyolítást koordináló Brenzovics Lászlóval megállapodást írtak alá, majd ellátogatott Munkácsra és Beregszászba is, ahol a Rákóczi-főiskola épülő, új szárnyának megtekintése után bejelentette, a magyar kormány újabb 500 ezer dolláros támogatásban részesítette a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolát.

A Valerij Luncsenkóval, Kárpátalja nemrég kinevezett kormányzójával folytatott megbeszélésen Németh Zsolt hangsúlyozta: Magyarország 23 éve támogatja Ukrajnát területi egységének és szuverenitásának megőrzésében, s ez a jövőben sem fog változni. Kijelentette: Budapest nem ismeri el a vasárnapi krími népszavazást, azt „Patyomkin-referendumnak” tekinti, s támogatni fogja az Oroszország elleni európai szankciók foganatosítását.

Az államtitkár kiemelte: az utóbbi hónapok eseményeinek Ukrajna európai integrációjának felgyorsítását kell eredményezniük. Ebben a folyamatban – hangoztatta – Kárpátaljának, mint Ukrajna viszonylag legnyugodtabb, legbékésebb megyéjének, a „lokomotív” szerepét kell játszania, mintául kell szolgálnia az ország más régiói számára.

Magyarország és Kárpátalja együttműködésének erősítéséről szólva Németh Zsolt javasolta vendéglátójának az új határátkelőhelyek megnyitásának és a meglévők rekonstrukciójának felgyorsítását, valamint a Beregszászt elkerülő út megépítésével kapcsolatos finanszírozási kérdések mihamarabbi megoldását. Ígéretet tett arra, hogy Magyarország elősegíti az Ukrajnába nyugati irányból történő földgázszállítást.

A politikus kérte Kárpátalja kormányzóját, hogy tegyen meg mindent a jelenlegi feszült helyzetben a rémhírek terjedésének megakadályozása érdekében, egyértelművé téve, hogy az ukrajnai megyében nincs katonai mozgósítás, a kárpátaljai magyar férfiakat egyáltalán nem fenyegeti a hadseregbe történő behívás veszélye.

Válaszában Luncsenko megismételte: fő feladatának a nyugalom és a stabilitás biztosítását tekinti. Hangsúlyozta, Kárpátalja számára kulcsfontosságúnak tartja a Magyarországgal való együttműködést. Megjegyezte, már megtörténtek az első lépések a határátkelőhelyek fejlesztése tekintetében, és a héten Arszenyij Jacenyuk miniszterelnöktől ígéretet kapott arra, hogy Ukrajna állami garanciát vállal a beregszászi elkerülő út építéséhez a magyar Eximbank által nyújtandó hitel törlesztését illetően.

Luncsenko elmondta, hamarosan elkezdik Kárpátalja stratégiai fejlesztési tervének kidolgozását, amihez a magyar kormány segítségét kéri, és ennek kapcsán azt javasolta, hogy Kárpátalja és Magyarország kössön stratégiai együttműködési megállapodást.

A kormányzóval folytatott megbeszélés után Németh Zsolt Ivan Balogával, a Kárpátalja Megyei Tanács elnökével tárgyalt.

Az államtitkár bejelentette, hogy Magyarország félmillió dollárral emeli a Keleti Partnerség Programja keretében folytatott együttműködés második szakaszában Kárpátaljának nyújtandó támogatást, amiről a felek megállapodást írtak alá.

Ivan Baloga köszönetet mondott a magyar kormánynak a fejlesztési támogatásért, amely szerinte jól demonstrálja az ukránoknak, hogy mire számíthatnak, ha megvalósul az ország európai integrációja. Háláját fejezte ki Magyarországnak, amiért támogatta Ukrajnát és Kárpátalját a legnehezebb időben.

A tárgyalást követő sajtókonferencián ukrán újságírói kérdésre válaszolva Németh Zsolt Kovács Béla jobbikos európai parlamenti képviselő vasárnapi szimferopoli, a krími népszavazás törvényes voltát bizonygató nyilatkozata kapcsán kifejtette: mind Kovács, mind a Jobbik álláspontja szöges ellentétben áll a magyar kormány véleményével. Hozzátette: arra kéri Kovács Bélát, hogy nyilatkozataival ne szolgáltasson ürügyet az ukrán szélsőségeseknek a kárpátaljai magyarok elleni támadáshoz, s tegye egyértelművé, hogy Oroszország vagy a magyarság érdekeit szolgálja-e.

Brenzovics László, a KMKSZ valamint a Kárpátaljai Megyei Tanács alelnöke így fogalmazott: „Az elmúlt évek legsikeresebb kárpátaljai programja volt a Keleti Partnerség Programja, amely folytatásáról 2013. december 18-án írtunk alá szándéknyilatkozatot. Ma sikerült megállapodni a felújításra kerülő intézmények listájáról. Különösen örömteli volt, hogy államtitkár úr bejelentette, hogy a magyar kormány újabb félmillió dollárral fog ehhez a programhoz hozzájárulni, valószínűleg a megyei tanács is. Tehát ismét kétmillió dollárból tudjuk közintézményeinket felújítani, akárcsak korábban. Ennek nagy a jelentősége, hiszen nagyon sok kárpátaljai intézmény fog felújulni, ami több ezer embernek javítja az élet- és munkakörülményeit, valamint bizonyítja, hogy Magyarország nemcsak szavakban, hanem tettekkel és anyagi áldozatokkal is hozzá kíván járulni Ukrajna európai közeledéséhez.”

Munkácson Németh Zsolt Ivan Balogával, és Lengyel Zoltánnal, a város polgármesterével közösen megkoszorúzta a helyi köztemetőben az első világháborús emlékművet, majd Beregszászba utazott, ahol tárgyalásokat folytatott Zán Fábián Sándorral, a Kárpátaljai Református Egyházkerület püspökével, akivel eszmét cseréltek a református egyház helyzetéről és terveiről, találkozott Mihelsz Antal római katolikus plébánossal, majd Babják Zoltán polgármestertől érdeklődött a katonai behívásokkal kapcsolatban. Beregszász polgármestere arról tájékoztatta, hogy Bereg-vidéken nincs általános behívás. Elmondta, hogy egyelőre csak 47 tartalékost rendeltek be a hadkiegészítő parancsnokságra, akik munkaidőben kiképzésen vesznek részt, a hétvégéket otthon töltik.

Németh Zsolt a II. Rákóczi Ferenc Kárpátalja Magyar Főiskolán megtekintette a tanintézet épülő új szárnyát, és bejelentette, hogy a magyar kormány 500 ezer dollárral támogatja az építkezés befejezését, hogy minél hamarabb elkezdődhessen a felsőfokú szakképzés, amely jelentős hiányt pótol majd a kárpátaljai magyar tannyelvű oktatásban.

Magyarország Külügyminisztériumának parlamenti államtitkára látogatása végén lapunknak elmondta: „A megyei adminisztráció és a tanács vezetőivel történt találkozó egyértelművé tette számomra azt, hogy semmi oka nincs a pániknak. A mai helyzetben a kárpátaljai magyarság legnagyobb ellensége a pánik. Jelenleg Ukrajna és Oroszország között nincsen háború, nincsen szükségállapot, és a vezetők pedig egyértelműen vállalták, hogy időben tájékoztatják minden központi döntésről a lakosságot. Tehát nincsen értelme spekulálni. A magyar kormány pedig egyértelműen ott áll Ukrajna, Kárpátalja és a kárpátaljai magyar közösség mögött. Nincs könnyű helyzetben ez az ország, de meggyőződésem szerint túl fog jutni a jelenlegi válságon, és megerősödve fog kikerülni belőle mind az ország, mind a kárpátaljai magyar közösség.

Beregszászban nagy örömmel láttuk, hogy elkészült a főiskolának egy újabb épületszárnya a régi lovarda helyén. A magyar kormány, különös tekintettel a kialakult helyzetre, félmillió dolláros támogatásban részesíti a Keleti Partnerségi Programot, és újabb 500 ezer dolláros támogatásban részesítette a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolát, ebből az új épületszárny elkészülhet, és beindulhat az az úgynevezett felsőfokú szakképzés, ami a főiskola tervei között kiemelkedő jelentőségű volt.”

mti/dózsa