Szabó T. Anna: Dilidal (Pikli Natáliának)
Tudjátok, velem ki kompatibilis?
Pont, aki flúgos és pont, aki dilis!
Akinek nincs egy kis izgalmas agyláza,
az nálam biztosan nem rúghat labdába.
Jön a sok prominens eminens pléhpofa,
üsse kő, ha jut is, marad is létjoga,
de nekem jó lenni flúgosnak, hangyásnak.
Ha szeretsz, a fölényt kinevesd, hagyd másnak!
Azt mondom, mindennap kell egy kis kattantság,
hidd el, a nevetés létszükség mostanság.
Ma kevély a kedély, furtonfurt diktálnak,
terelik, megy a nép, ezerrel, mint állat,
terelődsz, furakodsz, marakodsz, fenekedsz,
fenyegetsz, tülekedsz, veszekedsz, epekedsz…
De komoly, de sötét, igaz-e, az egész?
Mi vagy ők, csak a rész, ugye kész? Beleférsz?
Ki van kint? Aki csak fütyörész? Kit a gond
sohasem nehezít? Na ki az? A bolond.
Egy igazán kedves és mulatságos költemény a kortárs magyar irodalom jól ismert, népszerű költőjétől, Szabó T. Annától. Már a címe is fölkelti az érdeklődést, hiszen a szó, hogy „dilidal” azt ígéri, valami nem szokványossal fogunk találkozni. És valóban ezt kapjuk. Egy nem szokványos gondolatmenetet, miközben pazar rímek és pontos ütemhangsúlyok közt válik élvezetessé a költői beszéd.
Jó érzéssel kötünk szövetséget e versbeni megszólalóval, hisz ki nem szokta érezni, hogy ebben a világban bizony „jó lenni flúgosnak, hangyásnak”. Jó érzés kivonni magunkat az óriási tömegből, de főként abból a tendenciából, hogy „furtonfurt diktálnak”. Abból úgyszintén, hogy „megy a nép ezerrel, mint állat”. Jóleső érzés az ilyen elkülönülés. „Kell egy kis kattantság” – olvassuk mosolyogva –, a nevetés mondhatni „létszükség” olyan körülmények közt, ahol a napi program ez: „terelődsz, furakodsz, marakodsz, fenekedsz, fenyegetsz, tülekedsz, veszekedsz, epekedsz”.
De ami leginkább magával ragadó ebben a költeményben, az talán mégiscsak a nyelvezete. Végre egy igazán mai szóhasználat, mai jelentés-kiterjesztés. A gondolatmenet végén pedig érdemes kicsit eltöprengeni, hogy ebben a világban ki is „a bolond”…
Penckófer János