Az utolsó utáni esély Kelet-Ukrajnában

2015. február 20., 20:16

Nagy visszhangot keltett az orosz sajtóban az ukrán elnök február 19-ei javaslata, miszerint ENSZ-felhatalmazással európai uniós rendőri missziónak kellene felügyelnie a kelet-ukrajnai tűzszüneti megállapodás betartását. Petro Porosenko azt is mondta, hogy „nem kellene azt a látszatot kelteni, mintha a Debalceve városánál történtek megfelelnének a minszki megállapodásnak.

A Nyezaviszimaja Gazeta című napilap tudomása szerint Porosenko javaslatát is megvitatják az európai országok vezetői február 22-én Kijevben, ahol megemlékeznek az egy évvel ezelőtti Majdan-tüntetések halálos áldozatairól.

Valentyin Badrak, az egyik orosz katonai kutatóközpont vezetője azt mondta a napilapnak, az ukrán hatalom minden tőle telhetőt megtett, hogy megakadályozza egy nagyobb háború kitörését. Úgy fogalmazott:

„A békefenntartókról szóló javaslat a legutolsó lépés. Ha az európaiak nem szánják rá magukat, hogy békefenntartókat küldjenek Ukrajnába, a háború megy el hozzájuk.”

További nehézség azonban, hogy még ha az unió eleget is tesz Porosenko kérésének, az oroszoknak ez valószínűleg nem fog tetszeni. Legalábbis közvetve erre utalt Alekszander Lukasevics orosz külügyi szóvivő, aki szerint a minszki megállapodás alapján kell a konfliktust rendezni, márpedig az nem rendelkezik kéksisakosokról. Áthidaló megoldás lehetne, ha orosz békefenntartókat is bevonnának, ezzel azonban azt kockáztatják, hogy Donyeck és Luhanszk megye a moldovai és grúziai szakadár oroszbarát területek sorsára jut: Transznisztriában, Abháziában és Dél-Oszétiában év(tized)ek óta „ottfejeltett” orosz békefenntartók jelentik a befagyott konfliktus zálogát.

De miért pont Debalcevénél sérül a tűzszünet?

A város fontosságát jól mutatja, hogy az elmúlt napokban – a második minszki megállapodás dacára – csaknem a teljes, a régióban harcoló ukrán hadtest, valamint önkéntes csapatok is részt vettek a város védelmében. Debalceve a kelet-ukrajnai régió legfontosabb Kijev-párti támaszpontjának számított; pontosan a szakadárok két fő bázisa, Donyeck és Luhanszk között helyezkedett el félúton, és bár a környező településeket hamar elfoglalták, Debalceve hónapok óta állta az ostromot. A szakadárok által ellenőrzött területre mélyen beékelődő erőd elfoglalásával a két szakadár csoport egyesülni tud, az oroszpártiak egységes frontvonalat alakíthatnak ki Ukrajna ellen.

A város emellett fontos vasúti és közúti csomópont is, az ott átmenő vasútvonal köti össze Donyecket és Luhanszkot, sőt, az orosz hátországgal is, a vasútvonal egyik állomása az oroszországi Rosztov-na-Donu városa. A teljes vonal ellenőrzésével Moszkva jóval több fegyvert és katonát juttathat el a felkelők területeire, mint korábban.

Debalceve elvesztése várhatóan hivatalosan véget vet a második minszki tűzszünetnek is. A debalcevei események azt mutatják, hogy egyértelműen megszegték a tűzszüneti megállapodást, melyet a múlt héten írtak alá. (Origo 2015. 02. 20. 15:54)