Merkel nehezményezte, hogy még nincs tűzszünet Ukrajnában

2015. május 11., 11:50

Továbbra sincs tűzszünet Ukrajnában - nehezményezte Angela Merkel német kancellár vasárnap Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján, annak ellenére, hogy hivatalosan február végén lépett életbe az oroszbarát szakadárok és az ukrán kormányerők közötti, a Kelet-Ukrajnában zajló konfliktus rendezését célzó, második minszki megállapodás.

Merkel úgy vélte, hogy súlyos visszaesés tapasztalható Németország és Oroszország együttműködésében a Krím félsziget ,,nemzetközi jogba ütköző” elcsatolása óta. A kancellár ezért arra buzdította Putyint, hogy erőteljesebb közvetítőként lépjen fel a kelet-ukrajnai konfliktus rendezése érdekében.
Emellett a német kormányfő az ukrán válságban érintetteket a minszki megegyezés betartására szólította fel.
Az orosz elnök a harcoló felek közötti közvetlen párbeszédet sürgette. Hangsúlyozta, hogy a jelenlegi kijevi vezetés ,,alkotmányba ütköző módon buktatta meg” Viktor Janukovics ukrán elnök kormányát.
Putyin elismerte, hogy az ukrajnai események miatt az orosz–német viszony „nem a legjobb időszakát” éli, ugyanakkor ,,partnerként és barátként” beszélt Németországról, és úgy vélte, az oroszok ,,ott mindig barátokra és követőkre találtak”.
Egy nappal a náci Németország felett az európai hadszíntéren aratott győzelem 70. évfordulója alkalmából rendezett moszkvai ünnepségeket követően az orosz elnök megjegyezte, a Szovjetunió a második világháborúban nem Németország, hanem a náci rezsim ellen küzdött.
Az orosz elnök úgy vélte, maga Németország volt a világháború első áldozata, és emiatt ,,teljesen természetesnek” tartja, hogy Merkel Moszkvába utazott és lerótta tiszteletét az áldozatok emléke előtt.
Merkel Moszkvába érkezése után Putyinnal együtt megkoszorúzta a Vörös tér közelében lévő Sándor kertben az ismeretlen katona sírját. Ezután a két vezető tárgyalóasztalhoz ült, majd közös sajtótájékoztatót tartott.
Vlagyimir Putyin egy nappal korábban ugyanott virágokat helyezett el más országok vezetőivel együtt a győzelem napi ünnepségek keretében rendezett katonai parádé után.
Moszkva Ukrajna-politikája miatt az Európai Unió vezetői nem voltak jelen a katonai díszszemlén, de az ezt követő eseményen, a koszorúzáson az ismeretlen katona sírjánál már többen közülük részt vettek, így a cseh elnök és a szlovák miniszterelnök is.

(MTI/hirado.hu/Kárpátalja)