Kiss Benedek: Pünkösd havában
Virágaival eljött Pünkösd,
kihajtott az öreg diófa.
Egy éve már, hogy újra élek,
de mintha élnék századok óta.
Pók ereszkedik le egy ágról,
és most nem hoz balhiedelmet.
A levélrések közt vastag sugárban
osztja a Nap az áldást, kegyelmet.
Megizmosodnak majd a hajtások,
s mint tej a tőgyből, szűrődik a fény,
s megterít hűssel a diófa alja,
mikorra megkondul a dél.
S zokog lelkem a boldogságtól,
mert a diók zöld gömbjei
úgy hullámzanak a fejem fölött,
mint egy galaxis csillagai.
Kiss Benedek a Magyar Művészeti Akadémia Irodalmi tagozatának tagja, kétszeres József Attila-díjas költő, műfordító, a kortárs magyar költészet kiemelkedő alakja. Lírájával kapcsolatban az értékelők kiemelik, hogy azt az asszociációs gazdagság, valamint a költői látás elevensége jellemzi. És valóban – mondhatnánk akár, hisz ezeket a vonásokat fölfedezhetjük a Pünkösd havában című költeményében is.
Igaz, az első versszakban még nem olyan egyértelmű sem az asszociációs gazdagság, sem a látás elevensége, mert ez a szakasz amolyan felvezető minőséget képez. Ebből derül ki, hogy a vers címében szerepel ugyan a pünkösd szó, de a szerző annak jelentését egészen hétköznapi és egyedi viszonyok közé helyezi. Tehát nincs szó lángnyelvekről, a Szentlélek eljöveteléről, mindarról, ami a pünkösdi ünnep eredetére utal: itt egy egészen személyes helyzet és állapot kerül bemutatásra. Talán ezért sem kapunk semmilyen magyarázatot például arra, mit is jelent az „egy éve már, hogy újra élek” kijelentés.
A verset áthatja egy különleges emelkedettség, amely állapot viszont alkalmas a Jézus feltámadása utáni ötvenedik napon történtek felidézésére. Csak itt nincs tömeg, nincsen közös élmény. A vers utolsó versszaka az élő világmindenség élményét idézi fel: „S zokog lelkem a boldogságtól, mert a diók zöld gömbjei úgy hullámzanak a fejem fölött, mint egy galaxis csillagai”…
Penckófer János