Felmérés: A többség egységes Ukrajnát szeretne kiterjesztett hatáskörű régiókkal

2015. augusztus 22., 14:37

A megkérdezett ukránok közel 80 százaléka úgy véli, hogy Ukrajnának egységesnek kell lennie, de ezen belül a többség szerint a régióknak tágabb hatáskörökkel kell rendelkezniük.

Erről az UNIAN hírügynökség és Dzerkalo Tizsnya hetilap internetes változata számol be az Ukrán Nemzeti Akadémia Szociológiai Intézetének az Intellektuális Perspektíva Jótékonysági Alapítvánnyal közösen végzett országos felmérését ismertetve. A június 26. és július 18. között lefolytatott vizsgálat eredményeit augusztus 21-én mutatták be Kijevben.

Az unitárius államformán túl a lakosság véleménye megoszlott a leginkább áhított területi berendezkedést illetően: az az álláspont dominált valamelyest (41,5 %) – méghozzá valamennyi régióban –, hogy Ukrajnának egységes államnak kell lennie, de a régióknak tágabb hatáskörökkel kell rendelkezniük. A megkérdezettek további mintegy 37 százaléka viszont úgy vélte, hogy Ukrajnának egységes államnak kell maradnia, ám változatlan regionális hatáskörökkel. Ukrajna föderatív berendezkedését a megkérdezettek 8 százaléka támogatta, s 6,5 százalékuk támogatná egy adott régió kiválását Ukrajnából, ha az ott-lakók többsége ezt kívánná.

Ennek megfelelően a megkérdezettek 49 százaléka szeretné a maga régióját az egységes Ukrajna részének tudni, de a jelenleginél tágabb hatáskörökkel, míg 36 százalékuk a jelenlegi hatáskörökkel képzeli el régióját az egységes Ukrajna részeként, 6 százalékuk pedig autonómiaként a föderatív Ukrajnában. Ugyanakkor régiója kiválását Ukrajnából és önálló állam létrehozását mindössze a lakosság 1 százaléka támogatná, ugyanúgy, ahogyan azok is csak egy százalékot tesznek ki, akik Ukrajnából kiválva egy másik országhoz csatlakoznának – derül ki a vizsgálatból.

A föderatív államberendezkedést a legtöbben keleten (9%) és a Donyec-medencében (12%) támogatták, megjegyzendő azonban, hogy a Donyec-medencében a megkérdezettek egyike sem szavazott az Ukrajnából való kiválásra és egy másik országhoz való csatlakozásra.

Emellett a felmérés megmutatta, az ország lakosainak abszolút többsége (67 %) büszke arra, hogy Ukrajna polgára lehet. A lakosság nagyobbik hányada (57,5 %) elsősorban Ukrajna polgárának tekinti magát, további 23 százalék esetében a lakóhelyükül szolgáló várossal vagy faluval való azonosulás a legfontosabb, 6 százaléknak pedig a regionális kötődés.

A Dzerkalo Tizsnya rámutat, hogy a felmérés eredményei összecsengenek a Razumkov Központ májusi vizsgálatának adataival. Akkor az ukránok 8 százaléka támogatta a föderatív államformát, 35 százalékos volt azok tábora, akik az unitárius berendezkedést támogatták a régiók hatásköreinek bővítésével, s 19 százalék voksolt a jelenlegi modell megőrzésére, azaz nem támogatták a régiók hatásköreinek bővítését.

A felmérést a 18 évesnél idősebb lakosságot leképező kvótás mintavétel alapján végezték az ország valamennyi régiójában a Krími Autonóm Köztársaság valamint Donyeck és Luhanszk megyék megszállt területeinek kivételével, személyes interjúk formájában. Összesen 1802 személyt vontak be a kutatásba. A minta hibahatára nem haladja meg a 2,3 százalékot.

(unian.ua/zn.ua/Kárpátalja)