Kitehetők-e a házból a bejelentett lakók?

2015. szeptember 2., 08:54 , 764. szám

„Édesanyám szeretné nekem ajándékozni a házát. Az épületben van bejelentve rajtunk kívül a testvérem, a felesége és az unokaöcsém is. Szükség van a testvérem és a felesége hozzájárulására az ajándékozáshoz? Érdekelne továbbá, hogy amikor az ajándékozást követően bejegyzem a saját nevemre a ház tulajdonjogát, megszüntethetem-e a testvérem és családja lakhelybejelentését a hozzájárulásuk nélkül?”

– Nincs szükség az épületben bejelentett személyek hozzájárulására ahhoz, hogy a tulajdonos megváljon a saját ingatlanától akár ajándékozás, akár adásvétel útján. Így az ön édesanyjának sem kell senki beleegyezését kérnie, hogy amennyiben úgy dönt, a közjegyzőhöz forduljon önnel együtt az ajándékozási szerződés megkötése végett.

Ami a lakhelybejelentés megszüntetését illeti, nem ilyen egyszerű a helyzet. Az épületben élő személyek bejelentését akaratuk ellenére csak bírósági úton lehet megszüntetni. Tény azonban, hogy a tulajdonos személyének változása azon okok egyike, amelyek alapján kezdeményezhető a bejelentés megszüntetése. Ideiglenes akadályt ebben a vonatkozásban legfeljebb az unokaöccse életkora jelenthet. Amennyiben ugyanis kiskorúról van szó, a bíróság a gyámhatóság kezdeményezésére felfüggesztheti a család bejelentésének megszüntetését, amíg sikerül gondoskodni a gyermek megfelelő elhelyezéséről, vagyis amíg nem találnak maguknak új lakóhelyet.

hk