Emlékszobrot kapott Houdini Budapesten

2015. október 14., 17:11

Harry Houdini nevét világszerte ismerik, azt viszont kevesen tudják, hogy a világ leghíresebb szabadulóművésze Weisz Erik néven Budapesten, a VII. kerületben született. A kárpátaljai Pannónia Civilszervezet ezen apropóból Erzsébetvárosnak adományozta Kolodko Mihály ungvári szobrászművész Harry Houdini emlékére készített szobrát. Az alkotás a kerületi K11 Művészeti és Kulturális Központban kapott helyet.

Houdini 1874. március 24-én született Budapesten (a Rákosárok út 1. szám alatt, ez a mai Csengery utca), négy esztendős volt, amikor családja kivándorolt Amerikába. Az illuzionista a legendák szerint azért kezdett el foglalkozni a lakatok feltörésével, mert gyermekkorában elzárták előle a csokoládét. Ő lett minden idők legnagyobb szabadulóművésze, akit a hollywoodi hírességek sétányán csillaggal is kitüntettek. A „bilincsek királyaként" is emlegetett Houdini előadásaival bejárta az egész világot, a kényszerzubbonyból kiszabadulós mutatványát bárhol, bármikor és bármilyen körülmények között képes volt előadni. Több könyvet is írt, néhányban saját trükkjeit is leleplezte.

„Houdini a bűvészet megszállottja volt, legtöbb trükkjét saját maga találta ki, és sok esetben saját életét kockáztatva mutatta be. Élete során maradandót alkotott, és örökre meghatározó szerepet tölt be a bűvészetben. Elszántságát és találékonyságát példamutatónak tartom, és megtiszteltetés számomra, hogy részese lehetek az ünnepélyes szobor átadásnak" – nyilatkozta Hajnóczy Soma kétszeres bűvészvilágbajnok a Houdini-szobor átadóján.

(nol.hu/VV)