Szabó Lőrinc: Idő

2016. január 27., 10:05 , 785. szám

Év évre telt, évekre évtized,

s vitt, forgatott a forgó gömbsziget,

vitt a vén Föld, fényévek tengerén,

föl és le a Tejút fénykerekén,

a robbanás örvényében, amely

mindezt elkezdte. Könyv és sors, ezer

s ezer szikra gyúlt, látó gyökerem

nőtt a kövekbe, lelkekbe, velem

telültek Pest utcái, s én velük,

s lett élet, halál, lett történetük,

s míg minden jött s tűnt, ismétlődve, ma,

tegnap, holnap, mámora, undora

kéjnek s kínnak, gond, s új lakás, Buda,

s második gyerek, s millió buta

tragédia mindig, s komédia:

időtlen fények közt repültem a

fényszigettenger porszemszigetén

szigetporszemek fényporszeme, én.

 

 

A Tücsökzene című, rendkívüli Szabó Lőrinc-verseskötet kétszázhetvenhatos számú darabja ez a költemény. A könyv ötödik fejezetében, az Ember és világ című részben található, tehát a helyzete segíthet az értelmezésében. De végső soron az Idő cím is nagyon pontosan utal a költeményben formát öltő szerzői szándékra: arra a nehezen megragadható csodára, ami az embert mindig eltölti, ha szembesül létével.

Mert pontosan ezt teszi a versbeni beszélő. Egy általa választott költői formában – egy tizennyolc soros páros rímű költeményben – beszél az időről, arról a kitalációról, melynek segítségével értelmezzük életünk eseményeinek egymásutániságát. Így is indul a költemény. „Év évre telt, évekre évtized” – ennyi az első sora, hogy aztán mindjárt a második sorától tisztázza, mekkora nagy időtávlatokkal kíván megbirkózni. „Fényévek tengerében” forgó égitestként látja a Földet, ahol telt az élete, így logikus, hogy a felfoghatatlan nagyságú térséggel, idővel szemben szeretné megfogalmazni magát, az ént.

És a vers utolsó harmadában ez sikerül. A megnyilatkozó egy „fényszigettenger porszemszigetén szigetporszemek fényporszemének” mondja önmagát, aki „kéjek és kínok” közt – mellesleg – egy nagyon is ismerős helyen, Pest utcáin és Budán töltötte múló éveit. A költemény tehát arra is rádöbbenti olvasóját, milyen elmondhatatlan kicsinység mindaz, amit egy emberélet magába foglal…

Penckófer János