Új mikrobusz a gyermekotthonnak
Egy mikrobusz megvásárlásával segítette az amerikai SARA Alapítvány a Nagydobronyi Irgalmas Samaritánus Református Gyermekotthont, amelyet az alapítvány vezetői ünnepség keretében adtak át Katkó Lászlónak, a gyermekotthon igazgatójának.
A SARA Alapítvány teljes neve „Sharing America’s Resources Abroad” (Osszuk Meg Amerika Forrásait Külföldön Alapítvány), de akik a név hallatán elsőként egy hölgyre gondoltak, nos ők sem tévednek nagyot, hisz az alapítványt létrehozó Szilágyi István református lelkész legidősebb unokáját Sárának hívják, ez is motiválta a névválasztást. Szilágyi István tiszteletes az alapítvány elnöke, aki Kárpátaljáról az ungvári református lelkész fiaként 14 évesen került az Amerikai Egyesült Államokba, ahol maga is lelkészként szolgált az Ohio állambeli Conneut városban. Az idős lelkipásztor az orvosi ellátást nélkülöző szegények és a kárpátaljai beteg gyermekek gyógyíttatására hozta létre az alapítványt. Eleinte Amerikába utaztatta a gyerekeket egy-egy súlyosabb műtét elvégzésére, de ez a módszer nem bizonyult hatékonynak. Ezt követően amerikai orvosokat hozott Kárpátaljára, hogy itt végezzék el a beavatkozásokat, és ezzel párhuzamosan ukrajnai orvosok továbbképzését szervezte meg az Ohio állambeli Cincinatti Gyermekklinikán.
Szilágyi tiszteletessel eljött Nagydobronyba felesége, Jeannie Szilágyi, az alapítvány titkára és fogorvos fia, Szilágyi György, aki ugyancsak segíti a SARA Alapítvány munkáját. Jelen volt az átadásnál a Munkácson született Róth Sándor milliárdos üzletember is, az alapítvány társelnöke, aki ugyancsak hozzájárult a mikrobusz megvásárolásához. Munkács tiszteletbeli polgára, 2004-ben az év emberének választották Ukrajnában, és ő Ukrajna szegedi tiszteletbeli konzulja is.
Róth Sándor tudósítónknak elmondta: „Szilágyi István tiszteletes úr régi barátom, akivel hosszú évek óta dolgozunk együtt. Én zsidó vallású vagyok, ő keresztény, de nagyon jó barátok vagyunk, mert hiszünk az egy Istenben és abban, hogy lehetőség szerint mindenkinek segíteni kell. Remélem, hogy hosszú éveken keresztül tudunk még segíteni. Szilágyi úr vetette fel azt az ötletet, hogy kellene ennek a gyermekotthonnak egy mikrobusz, mert nem tudják mivel szállítani a gyerekeket. Összefogtunk és megvettük az itt látható mikrobuszt. Ma pedig ünnepélyesen átadjuk.”
Katkó László, a gyermekotthon igazgatója elmondta, hogy jelenleg 66 gyermek él az otthonban, „akik általában mélyszegénységből, erkölcstelen környezetből, tragikus helyekről jönnek. Vannak olyan gyermekeink, akikről lemondtak a szülők, akiket kórházban hagytak, de vannak olyanok is, akik úgy kerültek ide, hogy már körözés alatt álltak, vagy a rendőrség emberei figyeltek fel arra, hogy nincs, aki nevelje őket. Az ukrán állam nem támogatja gyermekotthonunkat, saját gazdaságunk van, önellátók vagyunk, a megtermelt javainkból tudunk adni a rászorulóknak, és gyermekeinket el tudjuk látni. Az állam egyedüli támogatása az, hogy a rokkant gyermekeknek nyugdíjat ad.”
A gyermekotthonba sok külföldi vendég érkezett erre az alkalomra, akik megnézték a gazdaságot, majd az intézmény épületében konferenciát tartottak Kárpátalja egészségügyéért címmel. Katkó László ismertette az egyházi gyermekotthon történetét és beszélt az itt zajló életről.
Héder Jánosnak, a Kárpátaljai Református Egyházkerület főjegyzőjének, a rendezvény szinkrontolmácsának magyar és ukrán nyelvű áhítata után dalokkal, táncokkal mutatkoztak be az otthonban lakó kislányok.
Szilágyi István beszélt a SARA Alapítvány kárpátaljai tevékenységéről, elmondta, hogy sok kárpátaljai orvost vittek Amerikába, ahol megismerkedhettek új műtéti módszerekkel, amelyeket azóta sikeresen alkalmaznak vidékünk kórházaiban.
Olekszandr Petyik, a Kárpátaljai Állami Közigazgatási Hivatal elnökhelyettese emléklappal köszönte meg a kárpátaljai gyerekekért végzett gyógyító munkáját két magyarországi sebészorvosnak, dr. Kiss Ákos gyermeksebésznek és dr. Halmy Csaba orvos ezredesnek, aki plasztikai sebész szakorvos.
Dr. Kiss Ákos, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház osztályvezető főorvosa, elismert gyermeksebész közel 300 bonyolult műtétet végzett az elmúlt húsz évben szabadsága terhére a Kárpátaljai Megyei Gyermekkórházban Munkácson, minden esetben ingyen és bérmentve. Ezenkívül sok gyereket vitt Miskolcra megoperálni, és összegyűjtötte nekik a műtéthez szükséges pénzt is. Szerinte munkája legfontosabb eredménye, hogy a korszerű műtéti technikákat a kárpátaljai orvosok is elsajátították. A rendezvényről ezúttal is Munkácsra sietett, ahol három bonyolultabb, a kárpátaljai orvosok által nem vállalt műtét várta.
Dr. Halmy Csaba a budapesti Honvédkórház Plasztikai és Égéssebészeti Osztályának részlegvezető főorvosa is sok műtétet végzett a munkácsi gyermekkórházban, és korszerű plasztikai sebészeti eljárásokkal ismertette meg a kárpátaljai orvosokat.
Dr. Jevhen Zsupan, a Kárpátaljai Megyei Gyermekkórház főorvosa és dr. Bíró Erzsébet, a Kárpátaljai Megyei Egészségügyi Osztály helyettes vezetője, a kórház korábbi főorvosa is köszönetet mondott a két önzetlen magyarországi sebésznek a kárpátaljai gyermekekért végzett jótékony munkájukért.
Badó Zsolt