Levélpödrődés a paradicsomon
Sok kertész keresi a hajtatott paradicsomon gyakran tapasztalható levélpödrődés okát. Noha tudjuk, hogy a jelenség gyakran csak a gazda szemét zavaró rendellenesség, amely a termés mennyiségére és minőségére nincs számottevő hatással, egyes esetekben mégis jelzésértékű lehet, mert néhány betegség fejlődési rendellenességgel is együtt jár, amelyeket fontos idejekorán észrevenni, még akkor is, ha könnyen orvosolhatók, megszüntethetők.
A levélkanalasodás vagy pödrődés nem csak a paradicsomra jellemző, ugyanúgy megfigyelhető a kukoricánál, a padlizsánnál stb., hogy csak a legismertebb eseteket említsük.
Fertőző betegségek, élettani jellegzetességek és kezelési hibák egész sora okozhatja:
- vírusfertőzés (a levél üvegszerűen törékeny),
- alacsony páratartalom (a jelenlegi szezonra jellemző),
- helytelen kezelés (pl. erős levelezés, vagyis amikor egyszerre 4-5 levelet is eltávolítanak a növényről),
- néhány tápelem súlyos hiányának (nitrogén, foszfor, kálium, magnézium) kísérő tünete,
- fertőző levélbetegségek (alternáriás levélfoltosság, kladospóriumos betegség).
Tapasztalataim szerint a felsoroltak közül a leggyakoribb kiváltó okoknak az alacsony páratartalom és a helytelen kezelésből adódó stresszhatás tekinthetők. Idén az alacsony páratartalom következtében a gombás és a baktériumos fertőzések ritkábban fordulnak elő, mint az előző évben, vagy mint az utóbbi néhány év átlagában.
Megelőzésére nagyon hatásosnak bizonyult az egyre több helyen alkalmazott fóliafestés és a raschel hálós árnyékolás.
A tapasztalt szemű termesztők egy további jelenséget is megfigyelhettek: az árnyékolatlan fóliaházakban vagy a szabadföldi, támrendszeren nevelt paradicsomon a bogyók kocsány felőli oldalán káliumhiányra emlékeztető sárgás karima vagy gallér képződik. A nagy meleg és a rendkívül erős fény hatására ugyanis a termés élénkpiros színét adó színanyagok nem tudnak olyan minőségben és olyan mértékben kialakulni, mint kedvezőbb körülmények között.
A hosszúkultúrás paradicsomtermesztés sikere és megvalósíthatósága elsősorban klímaszabályozás kérdése, vagyis védekezni kell a meleg, a tűző nap és az alacsony páratartalom ellen.
Őrhidi László,
a „Pro agricultura Carpathica”
Kárpátaljai Megyei Jótékonysági Alapítvány szaktanácsadója