Pintér Lajos: a csongrádi tisza-gáton
a csongrádi tisza-gáton
sétált tovább
menyus mester
az angyali festő
de szép e táj
de szép ezen
alvó nyugodt táj
mondotta magában
az isten jókedvében
teremtette
s ha isten festő volt
legszebb színeivel
festhette meg
istennek könnyű
vászna a felhő
vászna a kék ég
s a fénylő fekete föld
őneki
vászonra nincs gondja
motyogta menyus mester
kinek néha vászonra
sem tellett
kinek zsebében
kuncog a krajcár
s aki bár
játszván játszik
de a hetedik krajcár
őneki mindig hibádzik
hálót fon a
nagy barna pók
kikötöttek a tiszai hajók
szavalja a festő
s járja a gátat
látja a nagy barna
pókot az alkonyt
oly szép e táj
itt kellene születni
itt kellene
meghalni kikötni
tiszai hajó
sóhajtja
egy biciklis
jön a tisza-gáton
török pista bácsi
a halász
rozsdás csengővel
rácsönget
az álmát megzavarja
de nem fáj e zaj
fölizzik zizzen a táj
Pintér Lajosnak egy érdekes versciklusa jelent meg a Forrás 2016. márciusi számában. Címe: „tóth menyhért-énekek” – így csupa kis betűvel. Ebből a versciklusból való a csongrádi tisza-gáton című költemény, amely természetesen Tóth Menyhértről szól, neves festőművészünkről, akit 1990-ben posztumusz Kossuth-díjjal tüntettek ki.
E nagyszerű költemény kapcsán elég annyit felidéznünk, hogy Tóth Menyhértnek Szegedhez, Csongrádhoz születése révén van kötődése (1904, Szeged-Mórahalom – 1980, Budapest). Az pedig, hogy naturalista, impresszionista, kubista, konstruktivista fogásokat ugyanúgy alkalmazott művészetében, mint a kortárs festészet egyes elemeit, felkelti figyelmünket a költemény álomszerűsége iránt.
Vajon miért az álomszerűség, amikor „menyus mester” a „csongrádi tisza-gáton sétál”? Miért épül fel úgy a költemény, hogy a végén kiderül: mindaz, amiről beszámolt, „menyus mester” álma, révedezése volt csupán.
Nos, erre konkrét és megdönthetetlen magyarázat nincs, de ez az álomszerűség kiválóan illeszkedik a költemény számos irodalmi-művészeti vonatkozásához. Például a mester anyagi helyzetét – hogy neki bizony festővászonra sem futotta mindig –, kiválóan tudja érzékeltetni „a hét krajcár”, az azonos című Móricz Zsigmond-novellából vett motívum. De jól ismert gondolatok tűnnek föl a későbbiekben is. Például azonnal fölfedezzük az ugyancsak Szegedhez kapcsolódó másik kiválóságunkat, Juhász Gyulát, és az ő örök értékű sorait: „Hálót fon az est, a nagy, barna pók, / Nem mozdulnak a tiszai hajók.” (Tiszai csönd)
Viszont a vers vége felé, ahogy „menyus mestert”, úgy minket, mai olvasókat is valósággal fölriaszt a biciklijével érkező „Török Pista bácsi, a halász”. És mégis jól érezzük magunkat, mégsem fáj „e zaj”. Ahogyan „menyus mesternek” sem fájt, aki e fölriadás után újra észrevette, mennyire „izzik, zizzen” körülötte a tiszai táj…
Penckófer János