Atlantic Council: a csinovnyikok javainak napvilágra kerülése jobbá teszi Ukrajnát
A rendkívüli átláthatósági roham következtében 50 ezer ukrán tisztviselő tett nyilatkozatot megtakarításairól és jövedelmeiről. Most bárki könnyen ellenőrizheti azokat. Hihetetlen vagyonokra derült fény ily módon, ami valószínűleg jobb hellyé teszi majd Ukrajnát – írja cikkében Åndres Aslund, az Atlantic Council amerikai nem kormányzati elemző központ szakértője, akit a Dzerkalo Tizsnya hetilap internetes változata idéz.
A szakértő emlékeztet, hogy a csinovnyikoknak elektronikus vagyonbevallásaikban fel kellett tüntetniük, hogy mennyi készpénzzel rendelkeznek, mennyi pénzt tartanak a bankokban, milyen gépkocsik, ingatlanok és vállalatok képezik a tulajdonukat. Sok ukrán arra számított, hogy a tisztviselők egyszerűen figyelmen kívül hagyják a bevallási kötelezettséget, ahogyan az a korábbi években volt, amikor a hamis adatok közléséért nem járt büntetés. Ezúttal azonban minden másként történt. A 420 parlamenti képviselőből mindössze hét nem nyújtotta be időben a nyilatkozatát, ketten pedig elmenekültek az országból.
Åslund rámutat: lenyűgöző gazdagságra derült fény. A csinovnyikok által bevallott bizonyos tételeket lehetetlen gyorsan felbecsülni, de így is nyilvánvaló, hogy a parlamenti képviselők kétharmada dollármilliomos. A tisztviselők többsége a készpénzt részesíti előnyben, s azt amerikai dollárban őrzi.
A szerző emlékeztet, az egyik újságíró felbecsülte, hogy az ukrán parlamenti képviselők összességében 280 millió dollárral rendelkeznek készpénzben. Egyedül Volodimir Hrojszman kormányfőnek 1,8 millió dollár készpénz van a birtokában.
Ugyancsak figyelemre méltó a drága svájci órák nagy száma, amelyeknek ára 10 és 20 ezer dollár között mozog. Úgy tűnik, hogy a fontos pozíciót betöltő tisztviselők egyszerűen „kötelességüknek tartják” hogy rendelkezzenek 6–12 ilyen szerkezettel – teszi hozzá a szakértő.
„Mindez a Janukovics hivatalnokainak birtokában lévő gazdagság leleplezését idézi, miután azok elmenekültek az országból” – írja Åslund.
Korábban számos újságírói oknyomozó riport foglalkozott már az ingatlanokkal, néhány tény azonban sokkoló. Például Anatolij Matvijenko képviselő bevallott egy templomot. Két másik honatya, akik testvérek, feltüntették, hogy együttesen 700 ingatlannal rendelkeznek.
A cégek értékét is nehéz felbecsülni. Petro Porosenko elnök például bevallotta, hogy 104 cég kedvezményezettje, de hogy ez mit jelent gazdagság szempontjából, nehéz számszerűsíteni.
„Nyilvánvaló következtetésnek tekinthető, hogy a monumentális káosz az ukrán társadalomban a Méltóság Forradalma előtt és azt követően is erős volt. Úgy tűnik, a becsület vagy a szégyenérzet nem érintette az ukrán politikát. Egyetlen ukrán hivatalnok sem mondott le amiatt, mert nyilvánvalóan törvénytelenül jutott nagy jövedelmekhez” – mutat rá a szakértő.
Ugyanakkor, teszi hozzá Åslund, önmagában ennek a mostani, korábban sosem tapasztalt átláthatóságnak a ténye is nagyon fontos. Nem lehet ugyanis meg nem történtté tenni. A felhívások, hogy adjanak magyarázatot ennek a gazdagságnak az eredetére, nyomást fognak gyakorolni a tisztviselőkre.
Igaz, nem minden lett bevallva, teszi hozzá. Mint emlékeztet, Jurij Lucenko főügyészt mindjárt megvádolták, hogy nem vallott be egy sor lakást, amelyekről azt állítja, hogy nem az ő tulajdonát képezik. Kevesen tüntették fel vagyonbevallásaikban az offsore cégeiket és a külföldi ingatlanaikat is.
Az ok, amiért az ukrán képviselők belementek ebbe az átláthatóságba, a Nyugat egyesített követelésében rejlik – mutat rá a szerző. Az IMF csak azt követően egyezett bele szeptemberben 1 milliárd dollár hitel folyósításába Ukrajnának, miután meggyőződött róla, hogy működik az elektronikus vagyonbevallási rendszer.
Åslund szerint az elektronikus bevallási rendszer megjelenése hihetetlen előrelépésnek tekinthető egy ennyire korrupt országban. Végső soron a történtek után a politikusok aligha térhetnek vissza a régi titkos praktikákhoz – írja.
A vétkesek és meggazdagodásuknak módozatai lelepleződtek, ami megkönnyíti Ukrajna számára, hogy becsületesebb országgá váljék – véli Åndres Aslund.
(zn.ua/Kárpátalja)