Szakértők: előfordulhat, hogy az IMF nem egyezik bele a minimálbér emelésébe
Szakértők szerint előfordulhat, hogy az ország fő hitelezője, a Nemzetközi Valutaalap (IMF), amelynek küldöttsége november 3. óta tartózkodik Kijevben, nem hagyja jóvá az ukrán kormánynak azt az elképzelését, hogy a 2017. évi költségvetésben a duplájára emelje a minimálbér összegét – írja az UNIAN hírügynökség.
„Kérdéses a minimálbér és a költségvetés paramétereinek jóváhagyása az IMF missziója által, amely múlt héten érkezett Kijevbe a 17,5 milliárd dolláros kibővített finanszírozási program harmadik felülvizsgálatára” – írja Olena Belan, a Dragon Capital vezető közgazdásza az UNIAN számára készült kommentárjában.
Értékelése szerint előfordulhat, hogy nem igazolódnak be a kormány azzal kapcsolatos várakozásai, hogy a magánszektor vállalkozásainak mekkora hányada emeli munkavállalói bérét a kötelező minimálbér bevezetéséből adódóan, márpedig a költségvetés ezen az előrejelzésen alapul. Szerinte a vállalkozások megpróbálhatnak kitérni a bérjellegű kiadások jelentős mértékű növekedése ellen oly módon, hogy dolgozóikat nem teljes munkaidőben alkalmazzák, vagy csökkentik a foglalkoztatottak számát. Végeredményben a pótlólagos adóbevételek elmaradhatnak a tervezettől.
A Case Ukraine elemző csoport szakértői ugyancsak aggodalmuknak adtak hangot a kormány szándékát illetően. „Az IMF nem szereti a meglepetéseket és az idei költségvetést is a szociális normák jelentős változása nélkül hagyták jóvá” – írják Az állam ára: népszerű költségvetés című jelentésükben. Szerintük nehéz megjósolni a gazdaság reagálását a kormány elhatározására, hogy emelik a minimálbér összegét. Mint rámutatnak, a vállalkozások oly módon is növelhetik dolgozóik bérét, hogy ezzel párhuzamosan csökkentik a számukra juttatott bónuszok mértékét; esetleg a béreket terhelő nagyobb jövedelemadót a fizetéseknek „borítékban”, azaz nem hivatalosan folyósított részéből is finanszírozhatják. Ily módon végeredményben csökkenni fog a munkavállalók tényleges bevétele. Ugyancsak növelhetők a bérek a befektetések visszafogása, illetve a termékek árának emelése révén – írják.
Az UNIAN emlékeztet, hogy a miniszteri kabinet november 9-én benyújtotta a Legfelső Tanácsnak második olvasatban való elfogadásra a 2017. évi költségvetés tervezetét. A dokumentum értelmében január 1-jétől a jelenlegi duplájára, 3,2 ezer hrivnyára nőne a minimálbér összege. A költségvetési szférában dolgozók bérének növelésére a büdzsében pótlólagosan 28,3 milliárd hrivnyát különítettek el. A pótlólagos kiadásokat a kormány a nemzeti bank növekvő bevételeiből és az osztalékokból, valamint a jövedelemadónak a béremelésből adódóan emelkedő állami és önkormányzati bevételeiből tervezi finanszírozni.
(unian.ua/Kárpátalja)