Polgárőrképzés Mezőgecsében

2016. november 23., 18:22 , 828. szám

November 18. és 20. között polgárőrképzésre került sor a mezőgecsei Klára panzióban. Az idén ez már a második ilyen jellegű kurzus Kárpátalján (az elsőre még áprilisban került sor), de míg a szervezők az előző képzésen inkább csak az „elméleti módszertanra” koncentráltak, addig a mostani inkább a polgárőri tevékenység feladatainak gyakorlati szegmensére fektette a hangsúlyt. A háromnapos képzésre Kárpátaljai Magyar Polgárőrökért Társadalmi Szervezet (KaMaPTSZ) szervezésében, az OPSZ segítségével kerülhetett sor.

A tanfolyam megnyitóján a KaMaPTSZ elnöke, Orosz János beszédében elmondta, a képzés szeretné megkönnyíteni a polgárőrök munkáját a megszerzett ismeretekkel, amelyek segítségével a polgárőr hatékonyabban és az Ukrajnában hatályos törvényeknek megfelelően járhat el egy-egy adott esetben.

Gulácsy Géza, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) alelnöke a képzés megnyitóján rávilágított, hogy a jelenlegi társadalmak létrejötte előtt az emberek magukat védték a másiktól. Később, ahogy egyre nagyobb közösséget alkottak, rájöttek, hogy sokkal hatékonyabb, ha a közösségből megbíznak másokat a védelem feladatával, s így a többiek nyugodtan dolgozhattak. Mikor a már említett közösségek államokká fejlődtek, és kisebb csoportokat foglaltak magukba, rá kellett döbbenniük, hogy a helyi rendbontó akciókra az akkori védelmi koncepció nem mindig volt képes azonnal reagálni. Mert bár az állami szerveknek egy jól felépített rend- és jogvédelmi rendszerük van, azonban ezeknek a reakciója időigényes folyamat. Éppen ezért van jelentőségük a helyi közösségek úgynevezett önvédelmi szerveződéseinek, az olyan szervezeteknek, mint amilyen a polgárőrség is. Ez a feladat rendkívül fontos, és megköveteli a törvények maradéktalan betartását. Gulácsy Géza felhívta a jelen lévő polgárőrök figyelmét arra, hogy amikor egy személy ilyen pozícióba kerül, előfordulhat, hogy visszaél a hatalmával. A kapott „jogosítványait” kihasználva másokat helytelen bánásmódban részesít, vagy éppen jogtalan előnyhöz jut velük. A KMKSZ alelnöke ezért felszólította a képzésen részt vevő polgárőröket, hogy munkájukat becsületesen és felelősségteljesen végezzék.

A köszöntőbeszédeket követően az előadások megtartására került sor. Elsőként Mester András, a KMKSZ gazdasági és önkormányzati titkára, a Kárpátaljai Magyar Polgárőrökért Társadalmi Szervezet alelnöke tartott rövid összefoglalót a szervezetről, illetve a polgárőrök jogairól és feladatairól. A résztvevők a tanfolyam alatt magyarországi és a helyi rendvédelmi szerveket képviselő előadóktól többet megtudhattak a polgárőrök és a rendvédelmi szervek kapcsolatáról, a határvédelmi szerepükről, intézkedési technikákat (járőrözés, helyszínek biztosítása) sajátíthattak el, megtanulhatták az elsősegélynyújtás helyes gyakorlati menetét.

A tanfolyam második napján jelen volt dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) elnöke, valamint dr. Brenzovics László, a KMKSZ elnöke, parlamenti képviselő. A KMKSZ elnöke köszönetét fejezte ki dr. Túrós Andrásnak és a magyar kormánynak, hogy segítő kezet nyújtanak a kárpátaljai polgárőröknek, segítve munkájukat. A délután folyamán Túrós András és Orosz János aláírta a Kárpát-medencei Polgárőrszervezetek Fórumának megalakításáról szóló szerződést. Az OPSZ elnöke a szerződés aláírását követően irodai eszközöket nyújtott át a kárpátaljai polgárőrszervezetnek, valamint bejelentette, hogy segíteni fognak a különböző szakmai anyagok sokszorosításában. Ezenkívül még 600 darab ukrán–magyar nyelven feliratozott pólót készítenek a kárpátaljai polgárőrök számára. Túrós András reményét fejezte ki, hogy az OPSZ segítségével a kárpátaljai polgárőrszervezetek is legalább olyan segítségére lesznek az ukrán rendvédelmi szerveknek, mint ahogyan az OPSZ tagjai a magyar rendőrségnek.

rsz