Közösség és tudomány: Collegium Talentum Találkozó Tusnádfürdőn
A Collegium Talentum (CT) éves találkozója május 22‒25. között zajlott le a festői szépségű Tusnádfürdőn, Romániában. A rendezvény idén is a tehetséggondozás, a közösségépítés és a tudományos párbeszéd jegyében telt több mint 70 résztvevő – hallgatók, mentorok és előadók – aktív közreműködésével. A Sapientia Hungariae Alapítvány elsődleges célja a határon túli magyar közösségek felsőoktatásának támogatása, különös tekintettel a tudományos kutatások és fejlesztési tevékenységek előmozdítására. Működése a Kárpát-medence valamennyi magyar lakta térségére kiterjed.
A Collegium Talentum tehetséggondozó program arra hivatott, hogy támogassa a külhoni magyar fiatalok szakmai kibontakozását és előrehaladását az akadémiai pályán. A program többféle támogatási formát kínál: többek között a program részét képezik a félévenkénti találkozók és szakmai előadások is, ahol a résztvevőknek lehetőségük nyílik szakmai fejlődést és nemzeti identitást erősítő képzéseken, rendezvényeken való részvételre. Az ösztöndíjprogramban a 2024/2025-ös tanévben 5 kárpátaljai főiskolai vagy egyetemi hallgató vesz részt.
Az idei tusnádfürdői találkozó csütörtökön vette kezdetét, ahol Kovács Imola, a Sapientia Hungariae Alapítvány irodavezetője és a Collegium Talentum-ösztöndíj programigazgatója köszöntötte a résztvevőket. Majd interaktív, csapatépítő foglalkozásokra került sor a CT alumniainak vezetésével. Az este során Imecs István ösztöndíjas, ökológus tartott előadást a medvékkel való együttélés kihívásairól és lehetőségeiről, amely nagy érdeklődést váltott ki a hallgatóság körében.
Pénteken a résztvevők a Mohos-tőzeglápot és a Szent Anna-tavat fedezték fel vezetett túra keretében, mely során Máthé István és Imecs István szolgáltak szakavatott idegenvezetőként. A természetközeli élmény után szombaton a tudományos témáké lett a főszerep: Gelencsér András levegőkémikus, egyetemi tanár tartott előadást. Majd A 21. századi egyetem kihívásai címmel kerekasztal-beszélgetések zajlottak Gelencsér András, Tonk Márton és Weiszburg Tamás vezetésével, melyet követően a résztvevők is becsatlakoztak s kifejtették álláspontjukat a téma kapcsán.
A szombat a közös gondolkodásról és kikapcsolódásról szólt: a résztvevők kiscsoportos beszélgetéseken vitatták meg a felvetett témákat, a Kárpát-medencei felsőoktatás jelenlegi szerepét és kihívásait. A Csíksomlyóra és a Csíki Sörgyárba szervezett kirándulással zárták a napot.
A CT-találkozó ismét megerősítette, hogy a Collegium Talentum közössége nemcsak tudományos, hanem emberi szempontból is értékes közeg a tehetséges fiatalok számára.
Lőrinc Ingrid