A megosztott Donyec-medence lakói nem vágynak az EU-ba

2017. június 4., 12:31 , 856. szám

A Donyec-medence Kijev által ellenőrzött, illetve nem ellenőrzött területeinek lakói sok kérdésben hasonlóan gondolkodnak, a megszállt területek jövőbeni státusát illetően azonban számottevő a véleménykülönbség közöttük – derül ki abból a felmérésből, amelyet a német Kelet-európai és Nemzetközi Tanulmányok Központja (Zentrum für Osteuropa- und internationale Studien, ZOiS) kutatói végeztek Kelet-Ukrajnában, a frontvonal mindkét oldalán. A kutatás tanulságait a Deutsche Welle ismertette.

Az eredményekből kitűnik, hogy a politikai távolság és információs vákuum ellenére az emberek véleménye a társadalmilag releváns kérdések tekintetében a vártnál kevésbé tér el egymástól az ukrán kormány által ellenőrzött és nem ellenőrzött területeken – állapítja meg a portál.

„A kutatás megmutatta azt is, hogy a Donyec-medence Kijev által ellenőrzött része bizonyos kérdésekben jobban hasonlít a megszállt területekre, mint Ukrajna más részeire” – jelentette ki Gwendolyn Sasse, a ZOiS igazgatója.

Így a Donyec-medence Kijev által ellenőrzött részében a megszállt területekhez hasonlóan az emberek többsége ellenzi Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz.

Ugyanakkor jelentős eltérés mutatkozik a Donyec-medence két részében élők között a Donyeck és Luhanszk megyék ideiglenesen megszállt területeinek (a „DNR” és az „LNR”) jövőbeni státusát illetően. Az Ukrajna által ellenőrzött területeken a megkérdezettek abszolút többsége (64,7%) amellett foglal állást, hogy a szóban forgó területek váljanak ismét az adott ukrajnai közigazgatási egységek részeivé, miközben a Kijev által nem ellenőrzött területeken a válaszadók 33,1%-a e területek Oroszországon belüli különleges autonóm státusa mellett száll síkra, 35% pedig az Ukrajnán belüli különleges autonóm státust támogatja.

A ZOiS tájékoztatása szerint a felmérés telefonos interjúk segítségével készült 2016 novemberében-decemberében 1200 fő bevonásával.

(dw.com/Kárpátalja)