4,5 milliárd forintot költenek a magyar óvodákra
Hat felújított magyar óvodát adtak át
A magyar kormány Kárpát-medencei óvodafejlesztési programjának keretében két év alatt 32 új magyar óvodát hoznak létre Kárpátalján, és 130 már működő óvoda újul meg. Ennek a programnak a keretében valósult meg az ungvári járási Császlóc, Kisdobrony és Nagydobrony, valamint a munkácsi járási Izsnyéte, Dercen és Fornos óvodájának korszerűsítése. Ezt a hat felújított intézményt október 25-én adta át Grezsa István, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja együttműködésének és összehangolt fejlesztési feladatainak kormányzati koordinációjáért felelős kormánybiztos Orosz Ildikóval, az óvodafejlesztési program lebonyolításában részt vevő Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) elnökével és Brenzovics Lászlóval, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnökével közösen.
A programmal kapcsolatban a 170 férőhelyes nagydobronyi óvodában tájékoztatták a sajtót, ahol több magyarországi támogatással megvalósított felújítást követően a jelenlegi program keretében 300 000 hrivnya értékben jó minőségű, laminált padlóra cserélték az eddigi linóleum padlóburkolatot.
A nagydobronyi óvodások kedves kis műsorát követően Gerzsa István kormánybiztos elmondta, hogy a most felavatott hat óvodával együtt november végéig Kárpátalján 34 felújított magyar óvodát adnak át a magyar kormány Kárpát-medencei óvodafejlesztési programjának első ütemében. A munka eddigi szakasza a KMPSZ közreműködésével és szakmai irányításával zajlott le, a magyar kormány stratégiai partnerének, a KMKSZ-nek a támogatásával. Elmondta, hogy a grandiózus program két ütemben lesz megvalósítva: „Összesen 38,5 milliárd forintos nemzetpolitikai forrásból, jelenleg a legnagyobb költségvetésű, a Kárpát-medencét érintő nemzetpolitikai programról van szó. Ennek a Kárpátaljára eső része összesen 4,5 milliárdnyi forrást ölel fel.” Az óvodafejlesztési program első szakaszában Kárpátalján 22 új óvoda épül vagy létesül és 80-at újítanak fel, míg a második szakaszban 10 új óvoda épül, további 50-et pedig korszerűsítenek. A két szakasz valamennyi óvodát érinti, amihez komoly továbbképzési tanfolyamok társulnak. A kormánybiztos bejelentette, hogy még karácsony előtt minden kárpátaljai magyar óvodának igyekeznek eljuttatni egyet abból a játszósarokból (magyar sarokból), amely tovább mélyíti a gyermekek kapcsolatát a magyar nyelvvel és mesevilággal, azon keresztül szüleik és nagyszüleik kultúrájával, valamint egy-egy laptopot 55 gigabájtnyi klasszikus magyar mesével telepítve.
Orosz Ildikó a sajtónak elmondta, hogy a KMPSZ munkatársai az elmúlt fél évben igyekeztek minden egyes kárpátaljai településen, ahol magyarok laknak, felmérni a helyzetet. A program keretében 130 településen újítják fel a működő magyar óvodát, amelyek közül nagyon sok rendkívül elhanyagolt állapotban volt (van), a gyermekek még a szovjet időkből származó ágyakban, matracokon alszanak, sparhelten főznek, füstölő cserépkályhával fűtenek. Különös figyelmet fordítanak majd az óvodai konyhák modernizálására. Azokban a falvakban és városokban, ahol él magyar közösség, de eddig nem volt magyar óvodai csoport, ott magyar csoportot vagy magyar óvodát hoznak létre. A program keretében két év alatt 32 magyar óvoda jön létre vidékünkön. A KMPSZ-en kívül még a három történelmi egyház is részt vesz a programban. A pedagógusszövetség azokon a településeken, ahol eddig semmilyen intézményes magyar nyelvű oktatás nem volt, azt a konstrukciót javasolta, hogy a KMPSZ vásárol ingatlant, azt óvodának alkalmassá alakítja, vagy indokolt esetben új óvodaépületet építenek, az így létrejött intézményeket pedig üzemeltetés céljából átadják az ukrán államnak. Ezzel kapcsolatban a települési önkormányzatokkal sikerült megegyezni.
Brenzovics László, a KMKSZ elnöke, az ukrán parlament képviselője azt hangsúlyozta, hogy minden közösség számára a legfontosabb a gyermekek jövőjének biztosítása, aminek elengedhetetlen feltétele a megfelelő nevelés és oktatás. Elismeréssel szólt a nagydobronyiak példás összefogásáról, hisz a mostani támogatást is teljes egészében anyagvásárlásra lehetett fordítani, mert a kivitelezési munkát a szülők vállalták, akárcsak korábban, amikor például a Keleti Partnerség programjának keretében felújították az épület tetőzetét. Kiemelte: „A kormánybiztosság és a KMPSZ is igyekezett a támogatási összeget úgy felhasználni, hogy minden településre jusson, és minden magyar óvodának javuljanak a körülményei.”
A program keretében a Császlóci Oktatási-Nevelési Komplexumban – ahol jelenleg 52 gyerekkel 3 magyar nyelvű óvodai csoport működik, az elemi osztályokban pedig 12 diák tanul – az óvodafejlesztési program révén sikerült az intézmény óvodai részét átfedni, korszerűsíteni a szennyvízelvezető rendszert, a játszóteremben kicserélni a padló burkolatát, valamint megújult az udvari járda is. A program révén megújult a játszó- és hálótermek bútorzata. A támogatás összege 571 502 hrivnya
A kisdobronyi Hófehérke Óvoda 4 csoportjába összesen 82 gyerek jár, akikről 16 fős személyzet gondoskodik. A Kárpát-medencei óvodafejlesztési program révén teljes körű felújításra került az óvoda konyhája, ami magában foglalja a falak csempézését, festését, az ajtó cseréjét, a villanyvezetékek cseréjét; megújult a folyosó, valamint a háló-, játszó- és öltözőtermek padlóburkolata, és minden óvodai csoport új bútorzattal gazdagodott. Mindezekhez a program 304 841 hrivnya összegben anyagköltséggel járult hozzá, a munkálatok díját a helyi önkormányzat vállalta fel.
Az izsnyétei Napocska Óvodába jelenleg 71 gyerek jár 1 magyar és 2 ukrán vegyes korosztályú csoportba, róluk 7 pedagógus és 11 kisegítő személy gondoskodik. A program támogatásának köszönhetően sikerült befejezni az épület tetőszerkezetének teljes minőségi felújítását, megújult a csoportok foglalkoztatóterme, korszerűsítésre került az óvoda konyhája (a padló és a falak csempézése, festése, a páraelszívó rendszer kiépítése, valamint a konyhai felszerelések teljes körű cseréje), felújításra került a folyosó és a külső járda burkolata. A magyar csoport felszerelése új ágyakkal, szekrényekkel, asztalokkal és székekkel bővült. A támogatás összege 693 213 hrivnya.
A derceni Szivárvány Óvodában jelenleg 76 gyerekről gondoskodnak, a dolgozók száma 18 fő. Az óvodafejlesztési program támogatásának köszönhetően az óvoda teljesen megújult. Elvégezték az épület tetőszerkezetének átfedését, a vizesblokkok és a konyha felújítását, a csoportszobák tisztítómeszelését, a padlóburkolat és a belső nyílászárók cseréjét, a folyosók és bejáratok csempézését, a kazánház teljes körű felújítását, valamint az udvar aszfaltozását. A támogatás révén az óvodai csoportok új bútorzatot kaptak. A támogatás összértéke 2 299 505 hrivnya.
A fornosi óvoda 150 éves épületében jelenleg 1 vegyes csoport működik, ahova 25 gyerek jár, kiszolgálásukról 8 fős személyzet gondoskodik. A mostani óvodafejlesztési program révén sikerült az épület átfedése, továbbá külső szigetelése és festése, a csoportszobák festése, a padlóburkolat cseréje, vizesblokk kialakítása, a konyha és a kazánház felújítása, szennyvízelvezető és szennyvíztároló kialakítása, az udvari kerítés javítása, fatároló kialakítása, a járda leaszfaltozása, a gyerekek számára homokozó és hinták felállítása. A támogatás teljes összege 1 101 577 hrivnya, ami magában foglalja a csoport és hálótermek új bútorzatát is.
Badó Zsolt