Igazi otthont biztosítanak az árváknak
Magas kitüntetésben részesültek a Ráti Szent Mihály Gyermekotthon vezetői
Augusztus 20-án, a magyar Országházban adta át Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a Külhoni Magyarságért Díjakat. Ezúttal a 10 díjazott között ott voltak Kárpátaljáról a Ráti Szent Mihály Gyermekotthon vezetői, Bíró Árpád és Bíró Mária.
Beszédében Semjén Zsolt hangsúlyozta: akkor vagyunk hűségesek Szent István örökségéhez, ha az ország- és a nemzetépítésbe mindenki bekapcsolódik a maga helyén.
A kormány megtette, ami a feladata. Biztosította a szervezeti, közjogi és anyagi hátteret a magyar identitás megőrzéséhez. Minden magyar Szent István államának tagja lehet, függetlenül attól, hol él a világban.
Mindez azonban csak keret, amely akkor telik meg magyar élettel, ha olyan szervezetek és emberek vannak a külhonban, mint a mostani díjazottak.
A ráti gyermekotthont Majnek Antal, a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye püspöke 2003-ban álmodta meg. Az első házat 2006 novemberében építették fel, és a megalapított otthon ellátását a Bíró házaspár vállalta. Jelenleg négy házban laknak a nevelőszülők a gyerekekkel, és a rehabilitációs központot is átadták. Az otthonnak hamarosan lesz egy asztalosműhelye, ahol a fiúk számára munkát tudnak biztosítani. A gyerekek zenei oktatásban is részesülnek, valamint járhatnak tánciskolába és hitoktatásra is. A gyermekotthonban a fiatalok keresztény magyar gyermekként nőnek fel.
Az, hogy ma ilyen eredményekkel dicsekedhetnek, az elsősorban Bíró Árpádnak és Máriának köszönhető. Főként ezt vette figyelemben a magyar kormány, amikor odaítélte e magas elismerést.
2017-ben már a Nagydobronyi Irgalmas Samaritánus Református Gyermekotthonban folyó munkát is elismerte a magyar állam Külhoni Magyarságért Díjjal. Az idei díjátadó ünnepségen a KMKSZ-t Balogh Lívia, az Ungvári Középszintű Szervezet elnöke képviselte, aki a helyszínen gratulált a díjazottaknak legnagyobb magyar szervezetünk nevében.
A Külhoni Magyarságért Díj alapításáról egy 2011-es miniszterelnöki rendelet döntött, amelynek értelmében a külhoni magyar közösségek érdekében a közéletben, az oktatásban, a kultúrában, a nemzet örökségének megőrzésében, az egyházi életben, a tudományban, a tömegtájékoztatásban, a gazdasági önszerveződésben kiemelkedő tevékenységet végző magyarországi és külhoni személyeknek és szervezeteknek a miniszterelnök évente tíz díjat adományoz. A díjakat minden évben Szent István király ünnepe, augusztus 20-a alkalmával adják át.
Idén a ráti Bíró házaspár mellett Külhoni Magyarságért Díjban részesült még Furu Árpád építészmérnök, Horváth Emma, a Csáth Géza Művészetbaráti Kör alapítója és vezetője, Lőcsei József, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége isztriai alapszervezetének elnöke, Korpás Éva énekes, Péter Ferenc, Szováta volt polgármestere, Maros megye önkormányzatának elnöke, Szomi Ilona tanár, Tófalvi Éva sportoló, valamint a Nyugat-kanadai Magyar Néptáncfesztivál és a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség.
A díjátadással egy időben a ráti gyermekotthon neveltjei közül húszan, húsz csapi gyermekkel együtt Zánkán nyaralnak Tessely Zoltán fideszes országgyűlési képviselő, Bicske város és a Fejér megyei 3. számú országgyűlési választókerület településeinek támogatásával.
Badó Zsolt