KMKSZ-közgyűlés Tiszaújhelyen
Ma délelőtt 11 órai kezdettel került sor a tiszaújhelyi kultúrházban a helyi Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) aktivistáinak a közgyűlésére. Az alkalom kezdetén Boldog Ferenc, az alapszervezet elnöke köszöntötte Brenzovics László parlamenti képviselőt, a KMKSZ elnökét, illetve Dobsa Istvánt, a KMKSZ Ifjúsági Szervezetének elnökét, valamint Gál Istvánt, a Pro Agricultura Carpatika Kárpátaljai Megyei Jótékonysági Alapítvány ügyvezető igazgatóját.
Brenzovics László beszédét rögtön kemény szavakkal kezdte, melyekkel egyetértését fejezte ki a parlament feloszlatásával kapcsolatban, hisz testközelből tapasztalhatta meg, hogy az elmúlt öt évben nagyon kevés olyan intézkedés került megvalósításra, amely ténylegesen a nép érdekeit szolgálta volna. Továbbá elmondta azt is, hogy ha visszaemlékezünk azokra az ígéretekre, amelyeket az előző választások kampányidőszakában kaptunk, akkor azt tapasztaljuk, hogy sem a békére való törekvések, sem az ország jólétének a növekedése nem lépett egyről a kettőre, sőt mi több, nem hogy haladás nem történt a kisebbségek jogaival kapcsolatban, hanem még inkább szűkítették azokat. Folytatásképp megköszönte a helyi alapszervezeti elnök munkásságát, és minden olyan személy munkáját, aki itthon maradva, a megfélemlítések ellenére is támogatta és támogatja a kárpátaljai és a helyi magyarság megmaradására irányuló intézkedéseket.
„Mi kiálltunk és kiállunk a jogaink mellett, és nem hagytuk és nem fogjuk hagyni megfélemlíteni magunkat, s merem kijelenteni, hogy az országban a helyzet rosszabbodott, a kárpátaljai magyarság számos olyan eredményt tudott elérni, amely – ha talán nem is teljes mértékben, de – megkönnyítette a dolgukat, és lehetőséget adott az embereknek a szülőföldjükön való megmaradáshoz” – emelte ki Brenzovics László.
Hatalmas problémaként említi meg a külföldre vándorlást, ami nem csak megyénkre érvényes, de erősen jellemző az egész országra is, valamint, hogy a jelenlegi vezetés nem érdekelt abban, hogy a kárpátaljai magyarság képviselőt küldjön a parlamentbe. Pedig jól tudjuk, hogy a törvény kötelezi őket arra, hogy hozzanak létre egy olyan választási körzetet, amely egyesíti a magyarlakta településeket megyénkben.
Teljesen abszurd dolognak tartja, hogy a 73. számú választói körzet úgy lett kialakítva, hogy hiába tartozik bele az egész Nagyszőlősi járás, a Beregszászi járásnak a fele, és az Ilosvai járás egy kis része, a magyarok aránya mégis mindössze 37 százalék, amelyben csak úgy érhetünk el jó eredményt, ha a lehető legnagyobb arányban megyünk el szavazni, minél több embert ráveszünk arra, hogy részt vegyen az előrehozott parlamenti választásokon.
A továbbiakban üdvözölte a magyar kormány támogatásából létrehozott programokat, amelyek folytatódni fognak. Ilyen az óvodaprogram, melynek keretein belül új óvodák építésére, valamint a régiek felújítására került sor. A Keleti Partnerség programnak köszönhetően cserélhették ki az újhelyi iskola nyílászáróit, valamint a helyszínt látva megígérte, hogy igyekeznek a kultúrházat is felújíttatni. Leghatásosabb programként az Egán Ede gazdaságfejlesztési tervet emelte ki, melynek köszönhetően több ezer kárpátaljai vállalkozó kapott támogatást Magyarországról a tevékenységeik folytatásához, valamint ennek segítségével több mint háromezer új vállalkozás nyílt meg az elmúlt évek során Kárpátalján. Az egybegyűlteket a program folytatásáról és bővüléséről biztosította.
„Mindenképp meg kell mutatni azt, hogy a kárpátaljai magyarság élni akar és kiáll a saját érdekei mellett. Nem szabad engedni a széthúzásnak!” – zárta beszédét Brenzovics László.
SD