Megalapozatlan román bírálat az erdélyi gazdaságfejlesztő programmal kapcsolatban
Megalapozatlannak nevezte Kozma Mónika, az erdélyi gazdaságfejlesztő programot lebonyolító Pro Economica Alapítvány ügyvezetője azt a bírálatot, amelyet Románia budapesti nagykövete fogalmazott meg a programmal kapcsolatban.
Kozma Mónika a Krónika című erdélyi napilapnak nyilatkozva reagált Marius Lazurca nagykövet szavaira, amelyek a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) magyar–román tagozata megalakulásának 20. évfordulója alkalmából Békéscsabán rendezett múlt hétfői ünnepségen hangzottak el.
Az alapítványi ügyvezető úgy vélte: a vádaskodásnak nem lett volna helye éppen azon az ünnepi eseményen, amelyen a jó magyar–román együttműködést méltatták. Pontosította: a gazdaságfejlesztési program keretében egy romániai jogi személy, a Pro Economica Alapítvány nyújt támogatást a magyar kormány által biztosított forrásokból. Úgy vélte, ehhez az uniós jogszabályok szerint nincsen szükség semmilyen kétoldalú megegyezésre. Ugyanígy finanszíroz különböző romániai projekteket Norvégia és Svájc is. Az ügyvezető szerint a legrégebbi „külföldi beavatkozás” Németország részéről tapasztalható. A német kormány egy brassói alapítványon keresztül bő húsz éve segíti hasonlóképpen elsősorban az erdélyi szászokat.
Az ügyvezető szerint a gazdaságfejlesztési program nem diszkriminál. Hozzátette: a programnak román ajkú nyertesei is vannak, de az alapítvány nem készít kimutatást a támogatottak etnikai hovatartozásáról.
Kozma Mónika úgy vélte, a nagykövetnek inkább értékelnie kellett volna, hogy csupán a kisebb mezőgazdasági támogatások programja következtében 8 millió eurónak megfelelő összeg folyt be áfa formájában a román államkasszába.
A múlt hétfői békéscsabai rendezvényen Marius Lazurca nagykövet Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes jelenlétére utalva közölte Románia kormányának álláspontját a gazdaságfejlesztési programról.
„A magyar kormány úgynevezett erdélyi gazdaságfejlesztési programjáról nem folytak előzetes, részletes tárgyalások a román kormánnyal, és nem képezi kétoldalú megállapodás tárgyát, holott az természetes lenne. Ennek megfelelően ismét elmondjuk, hogy Románia nem adta beleegyezését ezeknek az intézkedéseknek a végrehajtására, ebből következően szorgalmazzuk, hogy a program csakis a román hatóságok közreműködésével valósuljon meg, átláthatóan és diszkriminációmentesen” – idézte a lap Marius Lazurca szavait. A nagykövet hozzátette, Bukarest kéri a romániai jogszabályok, a régiófejlesztésre vonatkozó nemzeti stratégiák és programok, valamint az európai uniós belső piac szabályainak tiszteletben tartását.
A Krónika vezércikkben is foglalkozott a gazdaságfejlesztő programmal kapcsolatos román aggályokkal. A cikkíró szerint az új román kormány Lazurca nagykövet tolmácsolásában tett egy lépést a konfliktuskeresés irányába. Megemlítette: a Klaus Iohannis újraválasztott román elnökért rajongó bukaresti média „már jó ideje felgyűrt ingujjal gyalázza Orbán Viktort” és a Putyin-barátnak, illiberálisnak tekintett budapesti vezetést. „Úgy tűnik, a hatalomra került liberálisok valóban valamiféle veszélyt látnak Orbán Viktorban” – állapította meg a Krónika vezércikkírója.
(MTI/Kárpátalja)