Jótékonysági bál az 1920-as évek stílusában a Rákóczi-főiskolán

2020. február 25., 20:54 , 995. szám

Az 1920-as évek dzsessz­korszaka, viselete, boák, tollak, laza szabásvonalak, elegancia, azaz F. Scott Fitzgerald híres regénye, A nagy Gatsby stílusa elevenedett meg a Rákóczi-főiskolán megrendezett farsangi bálon február 21-én. A főiskola és a Pro Cultura Subcarpathica által szervezett esemény a jótékonyság jegyében zajlott, melyen a kárpátaljai művészeti iskolák nehéz anyagi hátterű növendékei számára gyűjtöttek.

Az impozáns báli teremben a kárpátaljai magyar értelmiségi réteg színe-java farsangolt együtt. Az ünnepség megnyitóján dr. Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektor asszonya, a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet elnöke köszöntőjében elmondta: „A farsangot ezen a vidéken évszázadok óta vidáman éljük meg függetlenül attól, hogy milyen idők uralkodnak. Az embernek ugyanis szükséges, hogy néha időt szakítson a szórakozásra, és elszakadva a valóságtól, erőt nyerjen a holnap küzdelmeihez” – jegyezte meg a rektor. „A bálnak az is célja, hogy a kárpátaljai tehetségeket támogassa, ahogyan a Pro Cultura Subcarpathica egész éves programjaival is a fiatal tehetségek megsegítésére gyűjt. Tavaly 294 gyermeket segítettünk, ezt a nemes kezdeményezést szeretnénk idén folytatni.”

Dr. Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke köszöntőjében hangsúlyozta: „2020 nagyon különleges esztendő, egész évben emlékezünk a trianoni szerződésre és az összetartozásra. 1920-ban megszületett a kárpátaljai magyarság, amely – bár nem kívánta megszületését – kalandos száz évet tudhat maga mögött. Hiszen az elmúlt időkről elmondhatjuk, hogy ezer év Magyarországon, száz év öt országban” – mondta az elnök, hozzátéve: nagy jelentőséggel bír, hogy száz év elteltével a kárpátaljai magyarság együtt bálozik, tartja hagyományait.

Dr. Pacsay-Tomassich Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Magyar Diplomáciai Akadémiáért és a Stipendium Hungaricum Programért felelős államtitkára köszöntőjében tolmácsolta Szijjártó Péter külügyminiszter, a bál fővédnökének szívélyes üdvözletét. Elmondta, hogy a jelenlegi nehézségek ellenére a kárpátaljai magyar közösség szülőföldjén való megtartása a cél. „Magyarország abban érdekelt, hogy erős és valóban demokratikus szomszédja legyen Ukrajna. Kijev akkor képes létrehozni egy modern, soknemzetiségű és gazdaságilag fejlett országot, ha átfogó párbeszédet folytat az egész társadalommal, beleértve a kisebbségeket is” – emelte ki az államtitkár. Rámutatott arra, hogy Ukrajnának meg kell értenie, hogy a kárpátaljai magyar közösség olyan erőforrás, amely képes hidat képezni országaink között. „A magyar kormány a jövőben is kész minden támogatást megadni ahhoz, hogy Kárpátalján a magyar nyelvű oktatás, az iskolarendszer teljes spektrumában fennmaradhasson. Ennek szükségességét folyamatosan hangsúlyozzuk. Nem mondhatunk le arról, hogy a kárpátaljai magyarság anyanyelvét és kultúráját szülőföldjén gyakorolhassa” – mondta az államtitkár.

A köszöntések után a tavalyi mulatság néhány kiemelkedő pillanatát vetítették vászonra. Ezt követően a Beregszász Dixie­land Band korhű zenéje, majd a Harmónia tánccsoport fellépése tette még emelkedettebbé a hangulatot, majd olyan elismert, Kárpátaljáról elszármazott művészek előadását hallhatta a közönség, mint Bernáth Ferenc gitárművész, Csobolya József operaénekes, Bacsi János zongoraművész, Beregszászi Olga énekes és Baksa András operetténekes. A művészek fellépésükkel támogatták a nemes kezdeményezést.

Az 1920-as évek világát megelevenítő mulatságon a jelmezbe öltözöttek A nagy Gatsby stílusát megragadva vagy épp túlszárnyalva a fotósarokban Fülöp László közreműködésével örökíthették meg a báli pillanatokat. Az esti mulatságot az Integrál Zenekar biztosította.

A bál ideje alatt lehetőség volt tombolajegyeket is vásárolni, s a sorsoláson értékes ajándékokkal gazdagodtak a szerencsés nyertesek.

VE