Egészségügyi védőeszközöket adott át a KMKSZ Ungváron a gyermekkórháznak
Folytatódik a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és a „KMKSZ” Jótékonysági Alapítvány (JA) által meghirdetett gyűjtés során befolyt összegből vásárolt egészségügyi védőeszközök átadása. Április 24-én, pénteken reggel az Ungvári Városi Klinikai Gyermekkórház részesült támogatásban, amit Balogh Lívia, a KMKSZ Ungvári Középszintű Szervezetének elnöke, Kulin Judit, a KMKSZ Ungvári Alapszervezetének elnöke és Kulin Zoltán, az Ungvári Városi Tanács KMKSZ-frakciójának vezetője adott át.
– A KMKSZ és a „KMKSZ” JA által indított gyűjtési akció keretében Ungváron ez az első állomás, ahol átadjuk a segélyt – jegyezte meg Kulin Zoltán és elmondta, hogy most körülbelül 50 ezer hrivnya értékben hoztak különböző eszközöket orvosi maszkoktól kezdve, védőruhákon, kesztyűkön keresztül, mindent, ami szükséges. – Ezenkívül még azt tervezzük, hogy a jövő héten a szülészetre és a pulmanológiai osztályra is viszünk hasonló szállítmányt. Egyébként az ungvári akcióval párhuzamosan a járásban és megyeszerte is folynak ezek az adományozások – hangsúlyozta.
– Nehéz időket élünk, a koronavírus „megrázta” az egész világot, így nagyon örültünk mi is itt, Ungváron a KMKSZ és a „KMKSZ” JA ezen kezdeményezésének. Az egészségügyi intézményekben minden segítség jól jön, gondolom. Örülök, hogy tudunk segíteni az ungvári orvosoknak és egészségügyi dolgozóknak is – emelte ki Kulin Judit, és részletesen felsorolta, hogy mi mindent kap az intézmény: 1400 darab egyszer használatos szájmaszkot, 50 darab respirátort, 900 darab kesztyűt, 60 darab többször használatos védőöltözetet, 20 védőszemüveget és kétféle, összesen több mint 25 liternyi fertőtlenítőszert.
Balogh Lívia ezúttal is köszönetet mondott mindenkinek, aki adományával segítette a KMKSZ és a „KMKSZ” JA gyűjtését, mert mint mondotta, nagyon sokan adakoztak Kárpátaljáról, az anyaországból és Európa más országaiból is megmozdultak, hogy felkarolják a kezdeményezést.
– Itt, Kárpátalján is nagyon nehéz helyzetbe kerültek az egészségügyi intézmények. Ezért Szövetségünk igyekszik minden egészségügyi intézményhez védőeszközöket tartalmazó segélyeket szállítani. Ezek nagyon fontos szerepet játszanak az orvosok, az egészségügyi alkalmazottak védelmében. A mai adatok szerint Kárpátalján 260 fertőzött van, ebből 57 egészségügyi dolgozó, ami nagyon magas arány. Az Ungvári járás családorvosi rendelőibe sikerült már eljuttatni védőfelszereléseket, illetve most itt, az ungvári gyermekkórházban adunk át egy néhány hétre elegendő szállítmányt. Sajnos teljes mértékben egyik intézmény sem ellátott, az állami támogatás elhúzódik, hiszen le kell bonyolítani a nyilvános közbeszerzési pályázatot. Ezért a Kétszer ad, aki gyorsan ad! jeligével megpróbálunk minél hamarabb eljutni ezekbe az intézményekbe az alkalmazottak biztonsága érdekében – szögezte le az elnök asszony.
Az Ungvár és az Ungvári járás lakosságát ellátó 110 férőhelyes intézmény főorvosa, Ihor Rosko röviden ismertette a kórház működését. Általában urgens kórházként működnek, gyorssegélyben részesítik a gyermekeket, s kezelik a súlyos patológiával beutalt pácienseket.
– Az országban bevezetett karanténintézkedések következtében jelentősen visszaestek a hagyományos vírusos megbetegedések, így az influenzás esetek száma is. Szinte állandóan vannak gyerekek az intenzív osztályon, kezelnek tüdőgyulladásos betegeket is, akiknél elvégzik a szükséges COVID-19 teszteket. Egyelőre a kórházban nincs koronafertőzéses beteg – mondta a főorvos, és hangsúlyozta: védőeszközökre nagy szükségük van, ezeket a költségvetésből kiutalt pénzből vásárolják, de a járvány elleni védekezés miatt nagyon sok kell belőlük. Minden jótékonysági segélyt örömmel fogadnak, és hálásak a KMKSZ-nek, illetve a „KMKSZ” JA-nak, hogy nem feledkeztek meg róluk.
Kérdésünkre elmondta, hogy egyébként a kórház csak a harmadik vonalban fogadna koronafertőzéses betegeket. Ha beszállítanak egy COVID-19 fertőzésgyanús gyermeket, akkor elvégzik a PCR-tesztet, s az eredményig a földszinten lévő boxban látják el. Ha az eredmény pozitív lenne, akkor átszállítanák a szintén Ungváron működő Kárpátaljai Megyei Infektológiai Kórház Gyermekosztályára, és a továbbiakban ott kezelnék. Amennyiben ott nem lenne szabad hely, akkor Munkácsra vinnék a Kárpátaljai Megyei Gyermekkórház fertőző osztályára. Ha netán az is betelne, akkor a kis páciens náluk maradna Ungváron a gyermekkórházban, de ebben az esetben az intézmény megszűnne urgens kórházként működni, és kizárólag koronafertőzött betegeket kezelnének itt.
Rehó Viktória