Ellenzik a viskiek a kormány által erőltetett Huszti kistérséggel való egyesülést
Május 13-án tette közzé az ukrán kormány azon távlati terveit, melyben jóváhagyta Voliny, Kárpátalja, Kirovohrad, Poltava és Csernyihiv megyék esetében a településtársulások létrehozását. Ezen tervben Visket és Velétét is hozzácsatolják a Huszti kistérséghez. Az önkényesen meghozott határozat azonban hatalmas felháborodást váltott ki a helyiek körében, akik tudta nélkül és akarata ellenére döntött a Smihal vezette kormány.
Tegnap este beszámoltunk arról, hogy Visk polgármestere videofelhívásban tájékoztatta a község lakosságát a kormány által elfogadott kistérségi egyesüléseket meghatározó távlati tervezetekről. Az elfogadott tervezetekkel kapcsolatban a gond ott kezdődik, hogy – előzetes egyeztetés nélkül – utólagosan tájékoztatták az önkormányzatot, miután már elfogadták a távlati tervezetet. Tehát Visknek és körzetének, valamint Velétének lehetősége sem volt arra, hogy legalább véleményt nyilvánítson a döntéshozók előtt.
Április végéig volt lehetősége minden községnek arra, hogy benyújtsa tervezetét a kistérségek kialakítására. Jaroszlav Hajovics, Visk polgármestere elmondta, hogy az önkormányzat közösen Veléte önkormányzatával még tavaly benyújtotta a szükséges okmányokat a Kárpátaljai Megyei Közigazgatási Hivatalhoz, melyet az elutasított arra hivatkozva, hogy átdolgozásra szorulnak. Az átdolgozott okmányokat nemrégiben újra beadták, melyekben szintén a Velétével való közös egyesülés döntése és annak kidolgozása található.
Az Európai Unióba tartó Ukrajnában napi szinten történnek „csodák”, nemcsak a törvényhozásban és törvényalkotásban, de a közigazgatásban is. Habár a Nép Szolgája kampányában a nép szolgálatát tűzte ki célul, mégis egyre-másra történnek olyan önkényuralmi döntések, melyek nem az európai demokratikus útvonal lejtőjét célozzák meg. Vajon ennél a döntésnél ki vagy kik érdekeltek abban, hogy Visk és Veléte mindenképpen a Huszti kistérséghez tartozzon, hiszen ha lakossági létszámot tekintjük, Huszt és a már eddig hozzá önkéntesen csatlakozni kívánó települések bőven elegendőek, valószínűleg nem ez lehetett az az indok, amely alapján szükségeltetett a döntés meghozatala. Nem szabad elfeledni, hogy a térség egyik legnagyobb turistaövezete Veléte és Saján, amely Visk közigazgatásához tartozik. Az üdülőövezetek nagy bevétellel rendelkeznek, emellett a térség bőven gazdag ásvány- és termálvízlelőhelyekben. Vajon nem voltak-e háttérspekulánsok, akik számára az elfogadott döntés kedvező gazdasági lépéseket hozna? Hogy hogyan és mire alapozva hozta meg döntését a kormány, egyelőre nem tudni, az viszont biztos, hogy a helyi lakosság bevonása nélkül döntött az ott élők jövőjéről.
A polgármester május 13-án este rendkívüli tanácsülést hívott össze, melyen megvitatták a kormány által kedélyeket felborzoló önkényesen erőltetett tervezetet. Május 14-én reggel, közép-európai idő szerint 09.00-kor a Huszti Járási Tanács hivatalában Visk és Veléte vezetőségét fogadják, ahol az érintettek megpróbálnak fellebbezni a kormány által elfogadott döntés ellen – tájékoztatott közösségi oldalán Klücskei Szlávik, a viski képviselői tanács tagja, aki arra buzdítja az érdekvédelmi képviseleteket is, hogy segítsék Visk és Veléte ügyét.
A községben nagy felháborodást kiváltó egyesülési tervezet ellen civil kezdeményezésre a közösségi média oldalán többen kifejezték tiltakozásukat az egyesítés ellen: ukránok és magyarok kommentekben, fényképekkel, megosztásokkal tüntetnek a Huszti kistérséghez való csatlakozás ellen. Ilyen megosztások olvashatóak: „Visk nem Huszt, ellenezzük az egyesítést!”, „Я категорічно проти приєднання Вишкова до Хустської ОТГ”, „Я проти приєднання Вишково до Хустської ОТГ”. A mai napon civil kezdeményezésre tüntetést szerveztek, azonban a viski vezetőség kérésére a tüntetést elhalasztották.
ev