Hagyományőrző szüreti mulatság a Rezeda folkműhelyben
Népmese, kézműves-foglalkozások és táncház várt kicsiket és nagyokat egyaránt a Beregszászi Rezeda Folkműhelyben. A szüreti hagyományokhoz kapcsolódó alkalmon a gyermekek megismerkedhettek a szüreti szokásokkal és az ahhoz fűződő énekekkel, táncokkal.
Az eseménynek a Rezeda folkműhely székháza adott otthont, melyet Magyarország Beregszászi Konzulátusa biztosít. A hagyományőrző program keretében a folkműhely ifjai és nagyjai is kipróbálhatták a különböző kézműves mesterségeket, csuhébabák és tárgyak készítését Szilágyiné Tóth Gabriella vezetésével, a nemezelés technikáját Papp Viktória, míg a különböző gyöngyfűzési technikákat Kopinec Emese segítségével.
A szeptember 28-án megrendezett programon a Sodró együttesnek köszönhetően táncházi mulatságon is részt vehettek az egybegyűltek, ahol mezőföldi ugrós, gömöri és visai táncokkal ismerkedtek a jelenlévők. A népi énekeket Komáromi Zsanett vezetésével sajátíthatták el a gyermekek. Népmesével pedig Bak Dávid, a folkműhely oktatója szórakoztatta a csemetéket.
Váradi Enikő, a Beregszászi Rezeda Folkműhely vezetője elmondta: „Műhelyünkben rendszeresen vannak tematikus alkalmak, amelyek által a gyermekek számára a kézművesség, a zene, a tánc világa által mutatjuk be szokáskultúránkat – jelen esetben a szüreti hagyományainkat. Amikor az időjárás engedi, kilátogatunk helyszínre is, hogy megnézzük, hogyan történik például a préselés folyamata. Sajnos, az időjárás miatt erre most nem volt lehetőségünk, de ettől függetlenül a kézműves foglalkozások során, a mese kapcsán vagy egy-egy tájegység tánca előtt igyekszünk a gyermekek számára elmondani azt, hogy a szüreti szokások olyan közösségi munkaalkalmak voltak, amelyekhez gazdag szokáshagyomány tartozott, amelyekben a munka és az ünnep összekapcsolódik. Ezeknek az alkalmaknak a célja a néprajzi ismeretterjesztés a gyermekek körében”.
A gazdag hagyományőrző program az Emberi Erőforrások Minisztériuma Csoóri Sándor-programjának köszönhetően valósult meg.
Kőváry Edina