Nagyszőlősön is megemlékeztek a ’48-as magyar szabadságharc kitörésének évfordulójáról
Az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc kitörésének 173. évfordulója alkalmából a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) csendes ünnepi megemlékezéseket szervezett Kárpátalja-szerte március 15-én. Nagyszőlősön a magyar tannyelvű középiskola udvarán található báró Perényi Zsigmond, Ugocsa vármegye egykori főispánjának, a szabadságharc vértanújának mellszobránál helyezték el az emlékezés koszorúit.
A karantén szabályait betartó egybegyűlteket Kudron Zoltán, a KMKSZ Nagyszőlősi Alapszervezetének elnöke köszöntötte, aki aláhúzta: „Erőt kell merítenünk a magyar nemzet gazdag történelméből; az 1848–1849-es magyar szabadságharc eszméire és hőseire emlékezve, összefogva a cél érdekében igyekezzünk megmaradni, nyelvünket, hagyományainkat ápolni és őrizni, és mint őseink oly sokszor tették – talpon maradni!”
Dr. Erdei Péter beregszászi magyar konzul Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének ünnepi üzenetét olvasta fel: „A 173 évvel ezelőtti események ma azt üzenik nekünk, hogy közös sorsunk jobbra fordítása mindig azok kezében van, akik tudnak, akarnak és mernek is tenni a magyar nemzet felemeléséért. Ezzel a hittel és bátorsággal kell helytállnunk most is, amikor egy láthatatlan ellenség támadásának megújuló hullámaival harcolunk” – állt az üzenetben, amely felhívja a Kárpát-medence és a világ magyarságának figyelmét arra, hogy „a ’48-as honvédek mai örökösei az orvosok, ápolók, tudósok, rendvédelmi dolgozók, a fertőzés veszélye ellenére is mindennap munkába járó és hivatásukban helyt álló emberek”, akik azért küzdenek nap mint nap, hogy visszakaphassuk életünket és együtt építsük tovább a Kárpát-medencét.
A jelenlévők ezután elhelyezték a koszorúkat a báró mellszobrának talapzatánál.
Barta József, a KMKSZ alelnöke, a megyei tanács képviselője a tudósítónknak adott interjúban felidézte a 173 évvel ezelőtt történt eseményeket, kiemelve azok üzenetét: „Mit is akartak a magyarok? Legyen szabadság, béke és egyenlőség. Ezen eszmékért lázadtak fel a márciusi ifjak, majd később hullatták vérüket, áldozták életüket a szabadságharc hősei.” Hozzátette, hogy a szabadságharc eltiprása ellenére annak eszméit nem tudták eltörölni, hiszen azok ma is tovább élnek a magyar emberek többségének lelkében.
„Mi, a kárpátaljai magyar közösség, a KMKSZ, mint ennek a közösségnek a társadalom-politikai szervezete, dolgozunk azért Magyarország és a magyar nemzeti kormány támogatásával, hogy itt, szülőföldünkön magyarként lehessen megmaradni és boldogulni, s egy jobb élet lehetőségeit megteremteni”– emelte ki Barta József. „Küzdünk azért, hogy jogainkat, amelyeket elvettek, illetve szűkítettek, visszaszerezzük: jogot az anyanyelven történő oktatásra annak minden szintjén, jogot a magyar nyelv használatára a társadalmi élet minden területén” – hangsúlyozta.
A mai kornak is szüksége van hősökre, akik ma az orvosok, ápolók, s mindazok, akik emberpróbáló erővel küzdenek azért, hogy a jelenleg tomboló kórnak minél kevesebb áldozata legyen, s a járvány minél hamarabb véget érjen – fogalmazott a KMKSZ alelnöke, hozzáfűzve: „A szabadságharc emlékéből erőt és bátorságot meríthetünk eme küzdelmek megvívásához.”
Csuha Alexandra