Nép Szolgája: a következő választásokra készül a párt?

2021. március 17., 16:28 , 1049. szám

Múlt szombaton tartotta soros kongresszusát a kormánypárt, a Nép Szolgája. Bárhogyan vélekedjék is az ember a jelenlegi politikusi gárdáról, a kormánypárt kongresszusára muszáj odafigyelni, mert túl sok múlik rajtuk.

Visszasírt ártatlanság

A kongresszus helyszínéről küldött beszámolókból ítélve a Nép Szolgája még mindig igyekszik úgy tenni, mintha szimpatikus, a mocskos politikától távol álló, a jó győzelméért ringbe szálló fiatalok laza gyülekezete lenne, akik ennek megfelelően kerülni igyekeznek a formaságokat. Csakhogy túl sok csata és árulás van már a hátuk mögött, ezért igyekezetük évről évre erőltetettebbnek, hamisabbnak tűnik. Az arcokon a barátságosnak szánt mosoly inkább vicsorgásnak tűnt, miközben igyekeztek úgy tenni, mintha egy ártalmatlan céges bulin vennének részt.

Az eseményen persze mindenki ott volt, aki számít, élükön Denisz Smihal miniszterelnökkel és az Elnöki Hivatal számos tótumfaktumával. Eljöttek a párt parlamenti képviselői, voltak magas rangú vendégek, beengedték a sajtó képviselőit, és az épület előtt akadtak tüntetők is. Ezúttal az őket tönkretevő járványellenes intézkedések miatt tiltakozó kisvállalkozók strázsáltak a bejáratnál.

Az elnök beszéde

A kongresszus ezzel együtt garantáltan unalomba fulladt volna, ha nem jelenik meg az eseményen Volodimir Zelenszkij. Az államfő nosztalgiázással kezdte beszédét, felemlegette a kezdeteket, hogy miként álmodtak nagy dolgokról Ukrajna számára egy szűk irodában, pizza mellett. Majd pártja és annak parlamenti frakciója sikereit sorolta kitartóan. Elfilozofált a világ igazságtalanságáról, mondván azok, akik korábban mindennek elmondták a „nép szolgáit”, most igyekeznek a barátságukba férkőzni, akiket pedig a barátaiknak hittek, mindennek elmondják őket.

Aztán csak rátért a mondandójára. Hangsúlyozta, a pártnak muszáj egységesnek lennie a parlamenti szavazások alkalmával, azaz folyamatosan biztosítania kell a döntéshozatalhoz szükséges legalább 226 szavazatot. Arról beszélt, hogy fokozatosan megtisztítják a pártot a beépített „kiskozákoktól” és a „véletlen emberektől”, akik szerinte zavarják a Nép Szolgáját a fejlődésben. Amikor a „zavaró” tényezők kerültek szóba, mindenkinek Olekszandr Dubinszkij jutott az eszébe, akit néhány hete kizártak a párt frakciójából, de a többes szám arra vallhat, hogy mások is kegyvesztettek lettek a pártban, újabb tisztogatások várhatók.

Zelenszkij megjegyezte, hogy a kongresszuson végre nincsenek jelen különféle tisztességtelen újságírók, amivel talán arra utalt, hogy a Viktor Medvedcsukhoz köthető, nemrég betiltott ellenzéki tévécsatornák újságírói nem lehettek ott a teremben.

Pártépítés a választások jegyében

A kongresszus elfogadta a Nép Szolgája módosított alapszabályát, amelynek értelmében létrehozták egyebek mellett a párt Politikai Tanácsát és a Közösségek Nemzeti Tanácsát. Az utóbbit a megyei, valamint a kijevi és szevasztopoli pártszervezetek vezetői alkotják. Figyelemre méltó, hogy a 73 tagú Politikai Tanácsnak a párt vezetőin kívül parlamenti tisztviselők és miniszterek is tagjai lettek: Ruszlan Sztefancsuk, a Legfelső Tanács alelnöke, David Arahamija, a Nép Szolgája frakciójának vezetője, Olekszandr Tkacsenko kulturális, Denisz Maljuszka igazságügyi és Mihajlo Fedorov digitális átállási miniszter. Az ellenzéki média nem állta meg, hogy ne emlékeztessen: kormánytagok utoljára az „átkos” Régiók Pártjában voltak a kormánypárt politikai tanácsának tagjai. Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy Dmitro Razumkov, a Legfelső Tanács elnöke nem került be a Politikai Tanácsba. A hivatalos indoklás szerint a házelnök bokros teendői nem teszik lehetővé, hogy egy újabb testületben vállaljon szerepet, ám sokan a Zelenszkij és Razumkov közötti ellentétek kiéleződésének jeleként értelmezik a kimaradását.

Elemzők a választókhoz való közeledés jeleként értékelték a döntést, mely szerint április 15-ig a párt valamennyi helyi szervezetében meg kell tartani a tisztújító közgyűléseket. A tisztújítás az első lépés lehet a helyi pártstruktúra megerősítésének folyamatában, ami viszont már a következő választásokra való felkészülés kezdetét jelentheti.

Csak semmi merev ideológia!

Bemutatták a közgyűlésen a Nép Szolgája új doktrínáját. A dokumentumot vitára bocsátják a tagság körében. A párt a követendő politikai irányvonalat ukrán centrizmusként határozza meg.

„Az ukrán centrizmus olyan politikai ideológia Ukrajnában, amely kompromisszumra törekszik a különböző lakossági csoportok között, kerüli az ország politikai, etnikai és nyelvi alapon történő megosztását, elutasítja a bal- és jobboldali szélsőségeket, és a fejlődés kulcsfontosságú területeire koncentrál: béke, intézmények, beruházás, infrastruktúra és néphatalom” – fogalmazta meg a lényeget Olekszandr Kornyijenko pártelnök.

Egyszerűbben fogalmazva: bizonyos kérdésekben a párt megmarad Zelenszkij mérsékelt választási programjánál, míg más területeken eltolódik a Porosenko-féle nemzetállami eszmény felé, vélhetően mindkét forrásból azt tartva meg, ami pillanatnyilag előnyös a jelenlegi hatalom számára.

Egyébként bírálói szerint a dokumentum hemzseg a semmitmondó frázisoktól és a nehezen értelmezhető kinyilatkoztatásoktól, mint például „megépíteni az álmok országát”, „ahol minden nemzedék jobban él, mint az előző”. A strana.ua elemzésében rámutat, a kevés konkrétum közé tartozik a független, a propaganda közhelyeitől és a gyűlöletbeszédtől mentes média kialakításának ígérete, ami furcsa, hiszen nem az állam feladata a független média létrehozása, az ilyen sajtó eleve nem lehet szabad. További cél az európai és a NATO-integráció, valamint a diszkrimináció elleni küzdelem, beleértve a nyelvi diszkriminációt is. Kevéssé hihető az utóbbi törekvés, hiszen a „nép szolgáinak” kormányzása alatt folytatódik az oroszajkúak diszkriminációja – mutat rá a strana.ua.

„A doktrínába beleírták a »hozzájárulást az Ukrajna népét alkotó nemzetiségek nyelvének fejlődéséhez«. Szónoki kérdés, hogy miért nem tették ezt meg eddig, bár az orosz tannyelvű oktatási intézmények bezárásával érkeztek ukránosítani az iskolákat” – jegyzi meg a portál.

A kongresszust követő sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a Nép Szolgája arra szándékozik kérni Zelenszkijt, induljon újra az elnökválasztáson. Hogy azután elfogadja-e az államfő az ajánlatot vagy sem, azt neki magának kell eldöntenie, tették hozzá. Elemzők rámutatnak, nem ez az első eset, hogy szóba kerül az államfő esetleges újraválasztásának kérdése, holott megválasztása előtt Zelenszkij többször is hangsúlyozta, hogy csak egy elnöki ciklust vállal.

(ntk)

 

Dubinszkij kiutálása

A Nép Szolgája frakciójából kizárt Olekszandr Dubinszkij képviselő többé nem a kormánypárt Kijev megyei szervezetének vezetője, sőt a párttagságát is elveszítette.

Korábban lapunk is beszámolt róla, hogy Olekszandr Dubinszkijt még február 1-jén kizárták a Nép Szolgája parlamenti frakciójából azt követően, hogy az Egyesült Államok szankciókat vezetett be ellene, amiért állítólag többedmagával beavatkozott az amerikai elnökválasztási kampányba.

Ezek után mindenki arra számított, hogy a kormánypártot is el kell hagynia a politikusnak, ám heteken keresztül nem történt semmi. Sajtóértesülések szerint ezt a bizonytalan állapotot a Nép Szolgáján belüli nyugatbarát szárny úgy értelmezte, hogy Zelenszkij eleget tett az amerikai óhajnak, de nem száműzi végérvényesen a politikust, igyekezvén megőrizni a békét Ihor Kolomojszkij oligarchával és a kormánypárti frakción belüli képviselőcsoportjával, amelynek Dubinszkij az egyik vezéregyénisége.

Talán még sokáig nem történt volna semmi a kegyvesztett honatyával, azonban a Nép Szolgája múlt szombati közgyűlésén Dubinszkijt a Kijev megyei pártszervezet vezetőjeként automatikusan beválasztották a frissen létrehozott Közösségek Nemzeti Tanácsába. Politikai ellenfeleinél láthatóan kiverte a biztosítékot, hogy kizárás helyett újabb tisztséggel ruházzák fel a politikust, ezért még aznap elérték Olekszandr Kornyijenko pártelnöknél, hogy hívja össze a Kijev megyei pártszervezet gyűlését.

Csak a jelenlévők tudhatják, hogy valójában mi történt ezen a gyűlésen. Az Ukrajinszka Pravda úgy értesült, a Kijev megyei szervezet megengedhetetlennek nevezte Dubinszkij beválasztását a Közösségek Nemzeti Tanácsába. A korrespondent.net viszont azt írja, Dubinszkij az eltávolításáról szóló híreket úgy kommentálta Telegram-csatornáján, hogy „a szélhámosok a Bankovajáról csalni kezdtek”, amit valószínűleg úgy kell értenünk, hogy szerinte az eltávolítása nem volt egészen szabályos. A strana.ua ezen kívül tudni véli, hogy Dubinszkij vezetésével egy másik pártgyűlésre is sor került, amelyen ő maga elnökölt, s amelyen megerősítették elnöki tisztében. A lényeg, hogy a Nép Szolgájánál közölték, a Kijev megyei szervezet új vezetője Andrij Motovilovec képviselő lett (akit Volodimir Zelenszkij elnök feltétlen hívének tartanak), Dubinszkijt pedig kizárták a pártból az alapszabály megsértése és a párt vezető testületeivel szembeni engedetlensége miatt.

Hogy kinek van igaza ebben a vitában, az a kívülálló számára eldönthetetlen. Mindenesetre lehet valami Andrij Holovacsov blogger és elemző megjegyzésében, akinek az ukrán pártokról, köztük a Nép Szolgájáról Viktor Csernomirgyin volt orosz kormányfőnek eredetileg az orosz közéletre vonatkozó megállapítása jutott eszébe: „Bármilyen pártot hozzunk is létre, mindig SZKP-t kapunk”.

(hk)